VERSENYEINK
VERSENYEINK
Kőrösi Csoma Sándor Anyanyelvi Vetélkedő
Az AESZ hagyományos vetélkedője, amelyre I–IV. osztályos valamint általános és középiskolás diákok jelentkezhetnek. A kisiskolások országos vetélkedője a Napsugár gyermeklap közreműködésével a Magyar Nyelv Napjai rendezvénysorozat keretében zajlik, az általános és középiskolások vetélkedőjének állandó helyszíne 2009-ig a kovásznai Kőrösi Csoma Sándor Iskolaközpont volt. 2010-től mindhárom korosztály vetélkedője a Magyar Nyelv Napjai rendezvénysorozat keretében zajlik.
Országos Aranka György Nyelv- és Beszédművelő Verseny
A kolozsvári Aranka György Nyelv- és Beszédművelő Kör által szervezett verseny, melyre a magyar középiskolákban működő beszédkörök diákjai jelentkezhetnek. A kolozsvári Georgius Aranka Társaság, az AESZ társszervezete, és az Apáczai Csere János Gimnázium által szervezett verseny, amelyre Erdély középiskoláiban működő beszédművelő körök diákjai jelentkezhetnek.
Kriza János Országos Ballada- és Mesemondó Verseny
A mesemondó versenyt 2009-ig a Magyar Nyelv Napjain szerveztük. Helyszíne 2010-től Sepsiszentgyörgy, a balladamondó versennyel együtt. A mesemondó versenyt kis-, általános és középiskolásoknak, a balladamondót középiskolásoknak hirdetjük meg.
Tematikus vetélkedők
Általános és középiskolás diákoknak rendezett versenyek, melyeknek témája jeles évfordulókhoz kapcsolódik, vagy a magyar és az egyetemes kultúrtörténet iskolai tananyagban nem szereplő mozzanataihoz. A Magyar Nyelv Napjai rendezvénysorozat részeként szervezett verseny középiskolásoknak, amely tartalmában, tematikájában kapcsolódik az ünnepségnek otthont adó régió kulturális, nyelvi hagyományaihoz.
Középiskolások Implom József Helyesírási Versenye
Az Implom Józsefről elnevezett vetélkedő már több mint másfél évtizede Gyulán indult el, az Erkel Ferenc Gimnázium magyartanárainak kezdeményezésére, és vált országos, majd Kárpát-medencei méretűvé ezzel széles körben népszerűsítve a magyar helyesírást, az írott nyelvi kultúrát. Az Anyanyelvápolók Erdélyi Szövetsége és a kolozsvári BBT Bölcsészkarának Magyar és Általános Nyelvészeti Tanszéke korábbi években is megszervezte a versenyt az erdélyi középiskolásoknak, de a dolgozatok javítása, értékelése, valamint a zsűrizés akkor más rendszerben zajlott. A legjobbak képviselték Erdélyt a gyulai Kárpát-medencei döntőn.
2009-től szervezett formában egy helyszínen mérettetnek meg a romániai középiskolák legjobb helyesírói, és ennek állandó helyszíne lett Sepsiszentgyörgy és a Mikes Kelemen Főgimnázium.
Általános Iskolások Simonyi Zsigmond Helyesírási Versenye
A versenyt az Anyanyelvápolók Erdélyi Szövetsége (AESZ), a Babeş-Bolyai Tudományegyetem (BBTE) Magyar és Általános Nyelvészeti Tanszéke szervezi, a kolozsvári Brassai Sámuel Elméleti Líceum, a szaktanfelügyelők és/vagy a módszertani körfelelősök, valamint az erre hosszú távon vállalkozó magyartanárok segítségével az általános iskolák V–VIII. osztályos tanulói számára. A verseny felmenő rendszerű és 2009-től van országos döntője. Az országos döntő színhelye Kolozsvár, szervezője a Brassai Sámuel Elméleti Líceum.
Erdélyi Kossuth-szónokverseny
Az Erdélyi Kossuth-szónokversenyt a budapesti Kossuth Lajos Szónokverseny mintájára 2000-ben hirdette meg első alkalommal Kézdivásárhelyen a Pro Schola Kulturális-Nevelési Egyesület és a Bod Péter Tanítóképző. A verseny 2010–2012-ben felkerült a tanügyminisztérium országos versenyeinek listájára, 2013-ban pedig a megyeközi versenyek támogatás nélküli listájára. 2017-től az Anyanyelvápolók Erdélyi Szövetsége versenyei között szerepel.
Nagyon fontosnak tartjuk e versenyforma romániai népszerűsítését. Abból az iskolai tapasztalatból indulunk ki, hogy az irodalmi tananyag zsúfoltsága, valamint az osztálylétszámok nagysága miatt még mindig nem kap kellő figyelmet, s elég időt a nevelői munkában a szóbeli szövegalkotási képesség fejlesztése. Ez a verseny arra készteti mind a tanárokat, mind a diákokat, hogy többet foglalkozzanak akár tanórai, akár köri tevékenység keretén belül retorikai tudásuk bővítésével. Annál is inkább, mivel úgy gondoljuk, hogy Erdélyben a nyilvános szereplés, a megszólalás bátorsága gyakran hiányzik nemcsak a diákok, hanem a pedagógusok körében is. A felszólalás, ékesszólás, a vita képessége pedig egyre inkább nélkülözhetetlen része társadalmunkban mind közéleti, mind pedig magánéleti színtereken egyaránt.
A szónokverseny szervezője az Anyanyelvápolók Erdélyi Szövetsége (AESZ), a Pro Schola Kulturális-Nevelési Egyesület, a Bod Péter Tanítóképző.
SZAKIRODALOM A XVII. ERDÉLYI KOSSUTH-SZÓNOKVERSENYRE VALÓ FELKÉSZÜLÉSHEZ
1. Adamikné Jászó Anna: Klasszikus magyar retorika. Argumentáció és stílus. Holnap K. Bp., 2013.
2. Adamik Tamás – A. Jászó Anna – Aczél Petra: Retorika. Osiris K. Bp., 2005.
3. A meggyőzés művészete: https://magyartanarok.files.wordpress.com/2015/06/9-2-a-meggyc591zc3a9s-mc5b1vc3a9szete.pdf
4. Antalné Szabó Ágnes – Raátz Judit: Magyar nyelv és kommunikáció. Tankönyv 17–18 éveseknek. Nemzeti Tankönyvkiadó. Bp., 2001. 34 – 68.
5. A. Jászó Anna – Aczél Petra (szerk.): A Memória és a szónoki beszéd. Trezor K. Bp., 2007.
6. A. Jászó Anna (szerk.): Az előadásmód és a szónoki beszéd. Trezor K. Bp., 2008.
7. A. Jászó Anna (szerk.): A testbeszéd és a szónoklat. Trezor K. Bp., 2009.
8. Máthé Dénes: Retorika a bölcsészeti oktatásban. Ábel K. Kolozsvár, 2007.
9. Dr. Raátz Judit – Dr.Tóth Etelka (szerk.): A bemutató beszéd. „A retorika a társadalomban – a társadalom a retorikában” konferencia előadásai és a tizenhatodik országos Kossuth-szónokverseny beszédei http://mek.oszk.hu/14900/14966/14966.pdf
Az AESZ által szervezett megmérettetések néhány rangos magyarországi verseny területi elődöntői:
- Középiskolások Implom József Helyesírási Versenye, Gyula
- Általános Iskolások Simonyi Zsigmond Helyesírási Versenye, Budapest
- Szép beszéd verseny, Győr
- Édes Anyanyelvünk Verseny, Sátoraljaújhely
Szövetségünk vállalja a diákok magyarországi, Kárpát-medencei döntőkre való utazásának szervezését.
VERSENYFELHÍVÁSOK 2024/2025-ÖS TANÉV
VERSENYFELHÍVÁSOK 2024/2025-ÖS TANÉV
Kőrösi Csoma Sándor Anyanyelvi Vetélkedő, 2025
A verseny célja a diákok anyanyelvi és irodalmi műveltségének gyarapítása; a vetélkedő elvárásrendszerében alapvető követelmény a három korosztálynak megfelelő anyanyelvi műveltség, kreativitás, beszédkészség és a két nagyobb korosztály esetében a magyar irodalomban, történelemben való tájékozottság. A nyelvi kérdések, feladatok kötődhetnek a verseny helyszínéhez, illetve valamely időszerű irodalmi, történelmi évfordulóhoz, de ez a tematika nem igényel kötelező bibliográfia alapján történő, külön felkészülést, hanem az anyanyelvi műveltséget mérő játékok, feladatok helyes megoldásából kerekedik ki, és a verseny kerete, zene, vetítés, képek, játékvezetői magyarázat teremti meg a sajátos hangulatát.
A rendezvény helyszíne 2025-ben: Batthyány Ignác Technikai Kollégium, Gyergyószentmiklós.
A versenyt a Magyar Nyelv Napjai keretében az Anyanyelvápolók Erdélyi Szövetsége (AESZ), a Napsugár gyermeklap, a Hargita Megyei Tanfelügyelőség, a rendezvény helyszínét biztosító gyergyószentmiklósi Batthyány Ignác Technikai Kollégium szervezi, a szaktanfelügyelők és/vagy a módszertani körfelelősök, valamint az erre vállalkozó magyartanárok és tanítók segítségével.
A vetélkedőt három kategóriában szervezzük: kisiskolások, általános iskolások és középiskolások számára.
Implom József Helyesírási Verseny, 2025
A magyar helyesírási normák ismerete nemcsak a magyar nyelv tantárgyának, hanem minden műveltségi területnek az anyagához hozzátartozik, és az Implom József helyesírási versennyel nemcsak anyanyelvi tudást, hanem az általános műveltség fejlesztésének ügyét is szolgáljuk.
A versenyt a középiskolák IX–XII. osztályos tanulói számára az Anyanyelvápolók Erdélyi Szövetsége (AESZ), az Oktatási Minisztérium Kisebbségi Főosztálya, a Kovászna Megyei Tanfelügyelőség és a sepsiszentgyörgyi Mikes Kelemen Főgimnázium szervezi, a Babeş-Bolyai Tudományegyetem (BBTE) Magyar és Általános Nyelvészeti Intézete szakmai felügyeletével, a szaktanfelügyelők és/vagy a módszertani körfelelősök, valamint az erre vállalkozó magyartanárok segítségével.
Simonyi Zsigmond Helyesírási Verseny, 2025
A versenyt az Anyanyelvápolók Erdélyi Szövetsége (AESZ), az Oktatási Minisztérium Kisebbségi Főosztálya, a Fehér Megyei Tanfelügyelőség és a nagyenyedi Bethlen Gábor Kollégium szervezi a Babeş-Bolyai Tudományegyetem (BBTE) Magyar és Általános Nyelvészeti Tanszéke szakmai felügyeletével, a szaktanfelügyelők és/vagy a módszertani körfelelősök, valamint az erre hosszú távon vállalkozó magyartanárok segítségével az általános iskolák V–VIII. osztályos tanulói számára. A Kárpát-medencei döntő szervezője a Károli Gáspár Református Egyetem Pedagógiai Kara.
Kriza János Országos Balladamondó, Balladaéneklő és Mesemondó Verseny, 2024
Az V–VIII. és IX–XII. osztályosok versenye a 24749/29.01.2024-es számmal jóváhagyott, az Oktatási Minisztérium által finanszírozott országos versenyek 2024-es évre szóló versenynaptárának 04. pontján szerepel.
Az Anyanyelvápolók Erdélyi Szövetsége 2000 áprilisában szervezett először balladamondó versenyt középiskolás diákoknak. A mesemondó versenyt a Napsugár javaslatára, a gyermeklap szerkesztőségével közösen indítottuk el, és 2002-től 2009-ig a Magyar Nyelv Napjai keretében szerveztük. 2010-ben, a verseny történetében először találkozott a két népköltői történetmondó műfaj, a ballada és a népmese. 2013-tól pedig külön kategóriában megszervezzük a balladaéneklők versenyét is. A rendezvényt Kriza János népköltészeti gyűjtőről neveztük el.
Kriza János Országos Balladamondó, Balladaéneklő és Mesemondó Verseny | Sepsiszentgyörgy, 2024. november 15–17.
2024. november 15.
Érkezés, regisztráció, elszállásolás
19.30–22.00 Vacsora
2024. november 16.
7.00–8.30 Reggeli
9.00 Megnyitó – sepsiszentgyörgyi unitárius templom
10.00 Mesemondó verseny (0–II. osztályosok) – Székely Nemzeti Múzeum
Mesemondó verseny (III–IV. osztályosok) – sepsiszentgyörgyi unitárius templom
Mesemondó verseny (V–VI. osztályosok) – Bod Péter Megyei Könyvtár
Mesemondó verseny (VII–VIII. osztályosok) – Kónya Ádám Művelődési Ház
Mesemondó verseny (IX–XII. osztályosok) – Magma Kortárs Művészeti Kiállítótér
Balladamondó verseny (IX–XII. osztályosok) – a Mikes Kelemen Líceum díszterme
Balladaéneklő verseny (V–XII. osztályosok) – a Plugor Sándor Művészeti Líceum díszterme
13.00–15.00 Ebéd
18.00 Koncert – Mácsafej együttes – sepsiszentgyörgyi unitárius templom
19.30–21.00 Vacsora
2024. november 17.
7.00–8.00 Reggeli
8.30–10.00 Záróünnepség, eredményhirdetés, díjkiosztás – sepsiszentgyörgyi unitárius templom
Regisztráció: Plugor Sándor Művészeti Líceum (Sepsiszentgyörgy, Kossuth Lajos utca 15. szám)
Kapcsolat: Ördög-Gyárfás Eszter, tel. 0744 314240
A szállás helyét a regisztrálásnál tudatjuk.
VERSENYFELHÍVÁSOK 2023/2024-ES TANÉV
VERSENYFELHÍVÁSOK 2023/2024-ES TANÉV
Kőrösi Csoma Sándor Anyanyelvi Vetélkedő, 2024
A verseny célja a diákok anyanyelvi és irodalmi műveltségének gyarapítása; a vetélkedő elvárásrendszerében alapvető követelmény a három korosztálynak megfelelő anyanyelvi műveltség, kreativitás, beszédkészség és a két nagyobb korosztály esetében a magyar irodalomban, történelemben való tájékozottság. A nyelvi kérdések, feladatok kötődhetnek a verseny helyszínéhez, illetve valamely időszerű irodalmi, történelmi évfordulóhoz, de ez a tematika nem igényel kötelező bibliográfia alapján történő, külön felkészülést, hanem az anyanyelvi műveltséget mérő játékok, feladatok helyes megoldásából kerekedik ki, és a verseny kerete, zene, vetítés, képek, játékvezetői magyarázat teremti meg a sajátos hangulatát.
A rendezvény helyszíne 2024-ben: Négyfalu, Zajzoni Rab István Elméleti Líceum.
A versenyt a Magyar Nyelv Napjai keretében az Anyanyelvápolók Erdélyi Szövetsége (AESZ), a Napsugár gyermeklap, a Brassó Megyei Tanfelügyelőség, a rendezvény helyszínét biztosító négyfalusi Zajzoni Rab István Elméleti Líceum szervezi, a szaktanfelügyelők és/vagy a módszertani körfelelősök, valamint az erre vállalkozó magyartanárok és tanítók segítségével.
A vetélkedőt három kategóriában szervezzük: kisiskolások, általános iskolások és középiskolások számára.
A Magyar Nyelv Napjai, 2024 | Program
2024. MÁJUS 10. | PÉNTEK
15.00 – Érkezés, regisztráció
17.00 – ÜNNEPÉLYES MEGNYITÓ – Multikulturális Központ, Négyfalu
– Köszöntések
– „Itt kéne élni /ámulva mindig” versösszeállítás
Verset mond Székely Anna, Hankó Eszter, Tereblecea-Benedek Lea, Remán-Zippenfenig Botond, Farkas Izabella és Hajdu Anett
Irányító tanár: Simon Enikő
– A Sütő András Nyelvőrzés Díj átadása
19.00 – Vacsora a szálláshelyeken
2024. MÁJUS 11. | SZOMBAT
8.00 – 9.00 – Reggeli a szálláshelyeken
10.00 – 13.00 – Kőrösi Csoma Sándor Anyanyelvi Vetélkedő
– IV. osztályosok – Evangélikus Csángó Ház
téma: Tűz, te gyönyörű, jegeken győztes-örömű (Nagy László)
Játsszunk a tűzzel, tűz szavunkkal!
– V–VIII. osztályosok – Zajzoni Rab István Középiskola, tornaterem
téma: Eszem-iszom, dínom-dánom a szólásainkban.
– IX–XII. osztályosok – Zajzoni Rab István Középiskola, az V. osztály tanterme
téma: Eszem-iszom, dínom-dánom a néphagyományban és az irodalomban.
13.00 – Ebéd – Evangélikus Csángó Ház (IV. osztály)
– Zajzoni Rab István Középiskola, Négyfalu (V–VIII., IX–XII. osztály, zsűri)
15.00 – Kézműves foglalkozás a IV. osztályosoknak – Zajzoni Rab István Középiskola, tornaterem
15.00 – Kirándulás az általános és középiskolásoknak
Indulás: Zajzoni Rab István Középiskola
15.00 – Kulturális és nyelvi identitás a Barcaságban – konferencia – Türkösi Evangélikus-Lutheránus Egyházközség
18.00 – A Háromszék Táncegyüttes Lúdas Matyi című előadása –Multikulturális Központ, Négyfalu
19.30 – Vacsora a szálláshelyeken
20.00 – Táncest (buli) általános és középiskolásoknak – Barcasági Csángó Alapítvány
2023. MÁJUS 14. VASÁRNAP
8.00 – 9.00 – Reggeli a szálláshelyeken
9.30 – ZÁRÓÜNNEPSÉG, díjkiosztás – Multikulturális Központ, Négyfalu
– Fellépnek az négyfalusi iskola mesejátszói (ötödikes és hatodikos diákok), Horger Antal gyűjtéséből eljátszák Mátyás király aranyszőrű báránya című hétfalusi csángó népmesét.
Irányító tanár: Hochbauer Gyula
11.00 – Hazautazás
REGISZTRÁCIÓ:
– Zajzoni Rab István Középiskola, Négyfalu (Liceul -Teoretic ”Zajzoni Rab István”, Săcele B-dul Brașovului nr.107)
SZÁLLÁSHELYEK:
– Hotel Restaurant Ciucaș: DJ (Drum Județean) 103
– Barcasági Csángó Alapítvány (Asociația Ceangăilor Bârsa): Str. Zizinului nr.13
– MEGNYITÓ, ZÁRÓÜNNEPSÉG, A HÁROMSZÉK TÁNCEGYÜTTES ELŐADÁSA:
– Multikulturális Központ, Négyfalu (Centrul Multicultural, Săcele, B-dul George Moroianu nr.17)
VERSENYEK:
– IV. osztály: Evangélikus Csángó Ház (Str. Martin Luther nr.118)
– V–VIII. és IX–XII. osztály: Zajzoni Rab István Középiskola, Négyfalu, (Liceul Teoretic ”Zajzoni Rab István”, Săcele B-dul Brașovului nr.107)
KONFERENCIA HELYSZÍNE:
– Türkösi Evangélikus-Lutheránus Egyházközség, B-dul Brașovului nr.160
Unikornis – Nyelvi olimpia és tábor középiskolásoknak, 2024
Az Unikornis romániai magyar középiskolás diákok közötti országos vetélkedő, amit idén tizenegyedjére írunk ki, és ezúttal megváltozott versenyszabályzattal. Az első 10 évhez hasonlóan, az idei versennyel is fő célunk, hogy minél többen megismerjétek a nyelvészet tudományát. A versenyfeladatok megoldásához nincs szükség az iskolai ismeretanyagra, így a kilencedikesek sincsenek hátrányban a tizenkettedikesekkel szemben. A nyelvi olimpia feladatai főként a logikára és kutatásra épülnek, és nem korlátozódnak a magyar nyelvre. Reméljük, hogy azáltal, hogy a nyelvészetnek ezt a tudományos oldalát mutatjuk meg, azt meg is kedvelitek, és élvezeteteket lelitek majd a feladatok megoldásában.
Kik jelentkezhetnek az Unikornisra?
A versenyre idén egyéni jelentkezőket várunk bármely romániai oktatási intézmény 9-12. osztályából.
Hogyan lehet jelentkezni?
Nevezz be az adatlap kitöltésével 2024. február 11-én 23:59-ig.
Hány fordulóból áll?
A 2023/2024-es tanévben két internetes fordulót, majd egy országos döntőt rendezünk. Az első és második forduló összesítésében legnagyobb pontszámot elért első 18 diák kap meghívást az országos döntőre. A döntőre – sok egyéb program mellett – az Unikornis nyelvi tábor keretében kerül sor, melynek helyszíne Csernáton (Kovászna megye), ideje július 8–13. A táborban szállást, ellátást és programokat biztosítunk, az odautazást viszont a diákoknak és a kísérő tanáruknak kell megoldania (amennyiben lehetőség van rá, az iskola segítségével). Megyénként egy kísérő tanárt tudunk fogadni a táborba. A kísérő tanárt az adott megyéből továbbjutó diákok irányítótanáraiból, a diákok pontszámainak csökkenő sorrendjében hívjuk meg.
Hol találhatom a feladatokat?
Az első forduló feladatait 2024. február 16-án arra az e-mailcímre küldjük, amit az adatlapon megadtok. A megoldásra 6 hét áll rendelkezésetekre. A feladatok megoldását az unikornis2014@gmail.com címre várjuk legkésőbb 2024. március 29-én 23:59-ig. Minden beérkező e-mailről két munkanapon belül visszajelzést küldünk.
A második forduló feladatlapját 2024. március 30-án, küldjük ki. A megoldások beküldési határideje 2024. május 11. (23:59)
Eredményhirdetés 2024. június 8-án!
Ha szívesen hirdetnéd a nyelvi olimpiát a saját iskoládban is, töltsd le a plakátunkat!
Ha kérdésed, megjegyzésed van, lépj velünk kapcsolatba! Írj az unikornis2014@gmail.com-ra!
Kövesd az Unikornis FACEBOOK és INSTAGRAM oldalát!
Nézd meg az ARCHÍVUMOT is!
Szervezők:
Anyanyelvápolók Erdélyi Szövetsége
Magyar és Általános Nyelvészeti Tanszék (Babeş-Bolyai Tudományegyetem, Kolozsvár)
Szakmai felelős:
Kádár Edit (edith.kadar@ubbcluj.ro)
Simonyi Zsigmond Helyesírási Verseny, 2024
A versenyt az Anyanyelvápolók Erdélyi Szövetsége (AESZ), az Oktatási Minisztérium Kisebbségi Főosztálya, a Fehér Megyei Tanfelügyelőség és a nagyenyedi Bethlen Gábor Kollégium szervezi a Babeş-Bolyai Tudományegyetem (BBTE) Magyar és Általános Nyelvészeti Tanszéke szakmai felügyeletével, a szaktanfelügyelők és/vagy a módszertani körfelelősök, valamint az erre hosszú távon vállalkozó magyartanárok segítségével az általános iskolák V–VIII. osztályos tanulói számára. A Kárpát-medencei döntő szervezője a Károli Gáspár Református Egyetem Pedagógiai Kara.
Implom József Helyesírási Verseny, 2024
A magyar helyesírási normák ismerete nemcsak a magyar nyelv tantárgyának, hanem minden műveltségi területnek az anyagához hozzátartozik, és az Implom József helyesírási versennyel nemcsak anyanyelvi tudást, hanem az általános műveltség fejlesztésének ügyét is szolgáljuk.
A versenyt a középiskolák IX–XII. osztályos tanulói számára az Anyanyelvápolók Erdélyi Szövetsége (AESZ), az Oktatási Minisztérium Kisebbségi Főosztálya, a Kovászna Megyei Tanfelügyelőség és a sepsiszentgyörgyi Mikes Kelemen Főgimnázium szervezi, a Babeş-Bolyai Tudományegyetem (BBTE) Magyar és Általános Nyelvészeti Intézete szakmai felügyeletével, a szaktanfelügyelők és/vagy a módszertani körfelelősök, valamint az erre vállalkozó magyartanárok segítségével.
A XXII. erdélyi Kossuth-szónokverseny, 2023
Az erdélyi Kossuth-szónokversenyt a budapesti Kossuth Lajos Szónokverseny mintájára 2000-ben hirdettük meg első alkalommal Kézdivásárhelyen, a Bod Péter Tanítóképzőben Bajcsi Ildikó, akkori igazgatónő, valamint Adamikné dr. Jászó Anna, az ELTE Magyar Nyelvtudományi Tanszékének vezetője, előadó tanára kezdeményezésére. 15 éven keresztül a BBTE Kézdivásárhelyre Kihelyezett Tagozatával együtt szerveztük meg a versenyt. 2010–2012-ben felkerült a tanügyminisztérium országos versenyeinek listájára, 2013-ban pedig a megyeközi versenyek támogatás nélküli listáján is szerepelt. 2017-től az Anyanyelvápolók Erdélyi Szövetsége versenyei közé került.
Nagyon fontosnak tartjuk e versenyforma romániai népszerűsítését. Abból az iskolai tapasztalatból indulunk ki, hogy az irodalmi tananyag zsúfoltsága, valamint az osztálylétszámok nagysága miatt még mindig nem kap kellő figyelmet, s elég időt nevelői munkánkban a szóbeli szövegalkotási képesség, az érvelés és vitakészség fejlesztése. Ez a verseny arra készteti mind a tanárokat, mind pedig a diákokat, hogy többet foglalkozzanak akár tanórai, akár köri tevékenység keretén belül retorikai tudásuk bővítésével. Annál is inkább, mivel úgy gondoljuk, hogy Erdélyben a nyilvános szereplés, a megszólalás bátorsága gyakran hiányzik nemcsak a diákok, hanem a pedagógusok körében is. A felszólalás, ékesszólás, a vita képessége pedig egyre inkább nélkülözhetetlen része társadalmunkban mind közéleti, mind pedig magánéleti színtereken egyaránt. Ma is aktuálisnak érezzük Kölcsey
Ferenc Parainesis című munkájában írt gondolatát: „Eljött az idő, s társaid körében neked is fel kell állanod, s a köz tanácskozásokban élő szóval részt kell venned; s érezni fogod, miképpen az ékesszólás, s mindaz, ami erre megkívántatik, oly szükség, mi nélkül köz dolgokban részt vevő polgár közvetetlen nem hat”.
A szónokverseny szervezője az Anyanyelvápolók Erdélyi Szövetsége (AESZ), a Pro Schola Kulturális-Nevelési Egyesület, a Bod Péter Tanítóképző.
A versenyre IX – XII. osztályos diákok jelentkezhetnek. Iskolánként 3–4 középiskolás diák és egy felkészítő tanár jelentkezését várjuk.
Helyszín: Kézdivásárhely, Vigadó Művelődési Központ, Bod Péter Tanítóképző
Időpont: 2023. november 24–25.
Jelentkezési határidő: november 14.
Kérjük, a kitöltött jelentkezési lapokat a ferenc_deak@yahoo.com címre küldjék el!
Kriza János Országos Balladamondó, Balladaéneklő és Mesemondó Verseny, 2023
A verseny a 24349/2023.01.19. számmal jóváhagyott az Oktatási Minisztérium által finanszírozott országos versenyek 2023-as évre szóló versenynaptárának 05. pontján szerepel.
Az Anyanyelvápolók Erdélyi Szövetsége 2000 áprilisában szervezett először balladamondó versenyt középiskolás diákoknak. A mesemondó versenyt a Napsugár javaslatára, a gyermeklap szerkesztőségével közösen indítottuk el, és 2002-től 2009-ig a Magyar Nyelv Napjai keretében szerveztük. 2010-ben, a verseny történetében először találkozott a két népköltői történetmondó műfaj, a ballada és a népmese. 2013-tól pedig külön kategóriában megszervezzük a balladaéneklők versenyét is. A rendezvényt Kriza János népköltészeti gyűjtőről neveztük el.
A versenyre bejelentkezett diákoknak a magyar népköltészet gazdag kincsestárából kell válogatniuk, és ezáltal kapcsolatba kerülhetnek a magyarság szellemi örökségének értékes részével. A vetélkedő által a balladamondás és éneklés napjainkban elhanyagolt előadói műfajának is híveket szerezhetünk. Célunk az is, hogy az országos döntő résztvevői, akik Erdély különböző helységeiből gyűlnek össze Sepsiszentgyörgyre, megismerjék a város és környék nevezetesebb történelmi és kulturális értékeit, meglátogatva múzeumokat és művelődéstörténeti emlékhelyeket.
A versenyt az Anyanyelvápolók Erdélyi Szövetsége (AESZ), a Napsugár gyermeklap, az Oktatási Minisztérium Kisebbségi Főosztálya, Kovászna Megye Tanfelügyelősége és a sepsiszentgyörgyi Plugor Sándor Művészeti Líceum szervezi, a szaktanfelügyelők és/vagy a módszertani körfelelősök, valamint az erre vállalkozó magyartanárok és tanítók segítségével.
A mesemondó versenyen 0–XII. osztályosok vehetnek részt egy szabadon választott népmesével. A két kisebb korosztálynak egy, legfeljebb 3 perces, a középiskolásoknak legfeljebb 5 perces népmesét kell elmondaniuk kellékek és színészi játék nélkül, árnyaltan, kifejezően, hitelesen, minél közelebb a népi mesemondók stílusához. Az országos döntőre magyar és székely népmesékből, népmese-feldolgozásokból válogassanak a versenyzők.
A balladamondó versenyre IX–XII. osztályosok, a balladaéneklő versenyre pedig V–XII. osztályosok jelentkezhetnek. A versenyzőknek egy szabadon választott népballadát kell előadniuk.
Ajánlatos, hogy azok, akik az elmúlt években is részt vettek a versenyen új mesével, balladával jelentkezzenek.
Az országos döntő helyszíne ez alkalommal is Sepsiszentgyörgy lesz. Szervező tanintézmény a Plugor Sándor Művészeti Líceum. Időpontja a 2023–2024-es tanévben: 2023. november 10–12.
A versenyre november 11-én kerül sor. Benevezési határidő: 2023. október 24.
Mindhárom versenyformában az előzőleg megtartott helyi, megyei döntők győztesei vesznek részt.
Kérjük, hogy a jelen kiíráshoz mellékelt részvételi adatlapot számítógéppel kitöltve legkésőbb 2023. október 24-én 22 óráig küldjék el a naps.sziv@napsugar.ro címre (0–IV. osztály) vagy az aesziroda@gmail.com címre (V–XII. osztály).
Minden versenyforma részére kérnénk külön adatlapot kitölteni.
Kriza János Országos Balladamondó, Balladaéneklő és Mesemondó Verseny |Sepsiszentgyörgy, 2023. november 10–12.
Érkezés, elszállásolás
19.30–22.00 Vacsora
2023. november 11.
7.00–8.30 Reggeli
9.00 Megnyitó – sepsiszentgyörgyi unitárius templom
10.00 Mesemondó verseny (0–II. osztályosok) – sepsiszentgyörgyi unitárius templom
Mesemondó verseny (III–IV. osztályosok) – Székely Nemzeti Múzeum
Mesemondó verseny (V–VI. osztályosok) – Bod Péter Megyei Könyvtár
Mesemondó verseny (VII–VIII. osztályosok) – Kónya Ádám Művelődési Ház
Mesemondó verseny (IX–XII. osztályosok) – a Sepsiszentgyörgyi Unitárius Egyházközség kiállítóterme
Balladamondó verseny (IX–XII. osztályosok) – a Mikes Kelemen Líceum díszterme
Balladaéneklő verseny (V–XII. osztályosok) – a Plugor Sándor Művészeti Líceum díszterme
13.00–14.15 Ebéd
14.30 Indulás az étkezdéktől a Sepsi Arénába a Népzene- és Néptánc Találkozóra
Programok:
14.30–16.00 – FolkAktív- Táncházas kvíz vetélkedő, Táncházterem
15.00–15.30 – Benkő Éva mesél, Konferenciaterem
16.00–17.00 – Hangszersimogató a Folker együttessel, Táncházterem
17.00–18.00 – Filmvetítés: Válaszúti hegy aljába – portréfilm Kallós Zoltán néprajzkutatóról, Konferenciaterem
17.00–18.00 – BERECZ ANDRÁS: Fel a medvére, a fa nem játék!, Nagyszínpad
18.00–19.00 – SZALONNA ÉS BANDÁJA: “Idegen földre ne siess…” – népzenei koncert, Nagyszínpad
Vásár (kézműves, termék, könyv), kiállítások (kézműves, fotó, népviselet, régiségek)
19.00 Indulás vissza a Sepsi Arénából
19.30–21.00 Vacsora
2023. november 12.
7.00–8.00 Reggeli
8.30–10.00 Záróünnepség, eredményhirdetés, díjkiosztás – sepsiszentgyörgyi unitárius templom
Regisztráció: Plugor Sándor Művészeti Líceum (Sepsiszentgyörgy, Kossuth Lajos utca 15. szám)
Kapcsolat: Ördög-Gyárfás Eszter, tel. 0744 314240
A szállás helyét a regisztrálásnál tudatjuk.
VERSENYFELHÍVÁSOK 2022/2023-AS TANÉV
VERSENYFELHÍVÁSOK 2022/2023-AS TANÉV
Kőrösi Csoma Sándor Anyanyelvi Vetélkedő, 2023
A verseny célja a diákok anyanyelvi és irodalmi műveltségének gyarapítása; a vetélkedő elvárásrendszerében alapvető követelmény a három korosztálynak megfelelő anyanyelvi műveltség, kreativitás, beszédkészség és a két nagyobb korosztály esetében a magyar irodalomban, történelemben való tájékozottság. A nyelvi kérdések, feladatok kötődhetnek a verseny helyszínéhez, illetve valamely időszerű irodalmi, történelmi évfordulóhoz, de ez a tematika nem igényel kötelező bibliográfia alapján történő, külön felkészülést, hanem az anyanyelvi műveltséget mérő játékok, feladatok helyes megoldásából kerekedik ki, és a verseny kerete, zene, vetítés, képek, játékvezetői magyarázat teremti meg a sajátos hangulatát.
A vetélkedőt három kategóriában szervezzük: kisiskolások, általános iskolások és középiskolások számára.
Helyszín: Sepsiszentgyörgy.
A XXI. erdélyi Kossuth-szónokverseny, 2022
Az erdélyi Kossuth-szónokversenyt a budapesti Kossuth Lajos Szónokverseny mintájára 2000-ben hirdettük meg első alkalommal Kézdivásárhelyen, a Bod Péter Tanítóképzőben Bajcsi Ildikó, akkori igazgatónő, valamint Adamikné dr. Jászó Anna, az ELTE Magyar Nyelvtudományi Tanszékének vezetője, előadó tanára kezdeményezésére. 15 éven keresztül a BBTE Kézdivásárhelyre Kihelyezett Tagozatával együtt szerveztük meg a versenyt. 2010 – 2012-ben felkerült a tanügyminisztérium országos versenyeinek listájára, 2013-ban pedig a megyeközi versenyek támogatás nélküli listáján is szerepelt. 2017-től az Anyanyelvápolók Erdélyi Szövetsége versenyei közé került.
Nagyon fontosnak tartjuk e versenyforma romániai népszerűsítését. Abból az iskolai tapasztalatból indulunk ki, hogy az irodalmi tananyag zsúfoltsága, valamint az osztálylétszámok nagysága miatt még mindig nem kap kellő figyelmet, s elég időt nevelői munkánkban a szóbeli szövegalkotási képesség, az érvelés és vitakészség fejlesztése. Ez a verseny arra készteti mind a tanárokat, mind pedig a diákokat, hogy többet foglalkozzanak akár tanórai, akár köri tevékenység keretén belül retorikai tudásuk bővítésével. Annál is inkább, mivel úgy gondoljuk, hogy Erdélyben a nyilvános szereplés, a megszólalás bátorsága gyakran hiányzik nemcsak a diákok, hanem a pedagógusok körében is. A felszólalás, ékesszólás, a vita képessége pedig egyre inkább nélkülözhetetlen része társadalmunkban mind közéleti, mind pedig magánéleti színtereken egyaránt. Ma is aktuálisnak érezzük Kölcsey Ferenc Parainesis című munkájában írt gondolatát: „Eljött az idő, s társaid körében neked is fel kell állanod, s a köz tanácskozásokban élő szóval részt kell venned; s érezni fogod, miképpen az ékesszólás, s mindaz, ami erre megkívántatik, oly szükség, mi nélkül köz dolgokban részt vevő polgár közvetetlen nem hat”.
A szónokverseny szervezője az Anyanyelvápolók Erdélyi Szövetsége (AESZ), a Pro Schola Kulturális-Nevelési Egyesület, a Bod Péter Tanítóképző.
A versenyre IX – XII. osztályos diákok jelentkezhetnek. Iskolánként 3-4 középiskolás diákot és egy felkészítő tanárt várunk.
Helyszín: Kézdivásárhely, Vigadó Művelődési Ház, Bod Péter Tanítóképző
Időpont: 2022. november 25 – 26.
Jelentkezési határidő: november 14.
Kérjük, a kitöltött jelentkezési lapokat a ferenc_deak@yahoo.com címre küldjék el!
Versfolyam 22
A Rákóczi Szövetség, a Békéscsabai Szakképzési Centrum, a Békéscsabai Médiacentrum és a Heti Kelet Kulturális Alapítvány
2022 októberber 27-én, immár 5. alkalommal megrendezi a
„Versfolyam 22”
elnevezésű webes élő versfolyamát, a hazai, határon túli és a diaszpóra magyar iskoláival, szervezeteivel közösen, melyen a résztvevő iskolák tanulói, tanárai, iskolánként egymás után élő adásban verset mondanak és ez a versfolyam.hu oldalon látható is lesz. Az eddigi rendezvények felvételei is a versfolyam.hu weboldalon tekinthetők meg.
A versek szabadon válaszhatók (lehetőlég szerint magyar szerzőtől), azonban azokat magyar nyelven kell előadni. A rendezvény lebonyolítási tervét a résztvevők kérései és adottságai, a technikai és szervezési problémák alakítják.
Regisztrációs űrlap: https://forms.gle/WYq6u2a6AESn
Implom József Helyesírási Verseny, 2023
A magyar helyesírási normák ismerete nemcsak a magyar nyelv tantárgyának, hanem minden műveltségi területnek az anyagához hozzátartozik, és az Implom József helyesírási versennyel nemcsak anyanyelvi tudást, hanem az általános műveltség fejlesztésének ügyét is szolgáljuk.
A versenyt a középiskolák IX–XII. osztályos tanulói számára az Anyanyelvápolók Erdélyi Szövetsége (AESZ), az Oktatási Minisztérium Kisebbségi Főosztálya, a Kovászna Megyei Tanfelügyelőség és a sepsiszentgyörgyi Mikes Kelemen Főgimnázium szervezi, a Babeş-Bolyai Tudományegyetem (BBTE) Magyar és Általános Nyelvészeti Intézete szakmai felügyeletével, a szaktanfelügyelők és/vagy a módszertani körfelelősök, valamint az erre vállalkozó magyartanárok segítségével.
Implom József Helyesírási Verseny | Sepsiszentgyörgy, 2023. február 3–5.
Február 3., péntek
Érkezés, elszállásolás
20.00–22.30 Vacsora
Február4., szombat
8.00 – Reggeli
9.00 – Megnyitó
10.00 – Tollbamondás
11.00 – A feladatlapok megoldása
13.00 – Ebéd
16.00 – Képtárlátogatás, városnézés
18.00 – Tragédia (Madách Imre nyomán) – a Háromszék Táncegyüttes előadása – Háromszék Táncstúdió
20.00 – Vacsora
Február 5., vasárnap
8.00 – Reggeli
9.00 – Záróünnepség, a verseny kiértékelése, díjkiosztás
Hazautazás
Regisztráció, szállás, étkezés valamint a verseny a sepsiszentgyörgyi Mikes Kelemen Főgimnáziumban. Cím: Sepsiszentgyörgy, Kriza János u. 1–3.
Simonyi Zsigmond Helyesírási Verseny, 2023
A versenyt az Anyanyelvápolók Erdélyi Szövetsége (AESZ), az Oktatási Minisztérium Kisebbségi Főosztálya, a Kolozs Megyei Tanfelügyelőség és a Kolozsvári Református Kollégium szervezi a Babeş-Bolyai Tudományegyetem (BBTE) Magyar és Általános Nyelvészeti Tanszéke szakmai felügyeletével, a szaktanfelügyelők és/vagy a módszertani körfelelősök, valamint az erre hosszú távon vállalkozó magyartanárok segítségével az általános iskolák V–VIII. osztályos tanulói számára. A Kárpát-medencei döntő szervezője a Károli Gáspár Református Egyetem Pedagógiai Kara.
Simonyi Zsigmond Helyesírási Verseny | Kolozsvár, 2023. március 31–április 2.
17.00–20.00 Regisztráció a Kolozsvári Református Kollégiumban
19.00–20.00 Vacsora
ÁPRILIS 1., SZOMBAT
08.00 Reggeli
09.00 Megnyitó
10.00 Helyesírási verseny
12.30 Ebéd
14.00 Városnézés
16.00 Botanikus kerti séta
19.00 Vacsora
ÁPRILIS 2. VASÁRNAP
08.00 Reggeli
09.00 Záróünnepség: a versenyfeladatok értékelése, díjkiosztás
A verseny és az étkezések helyszíne: a Kolozsvári Református Kollégium
Cím: Kolozsvár, Kogălniceanu (Farkas) utca 16.
Szállás: Bethlen Kata Diakóniai Központ, Ponorului utca 1.
Kriza János Országos Balladamondó, Balladaéneklő és Mesemondó Verseny, 2022
Az Anyanyelvápolók Erdélyi Szövetsége 2000 áprilisában szervezett először balladamondó versenyt középiskolás diákoknak. A mesemondó versenyt a Napsugár javaslatára, a gyermeklap szerkesztőségével közösen indítottuk el, és 2002-től 2009-ig a Magyar Nyelv Napjai keretében szerveztük. 2010-ben, a verseny történetében először találkozott a két népköltői történetmondó műfaj, a ballada és a népmese. 2013-tól pedig külön kategóriában megszervezzük a balladaéneklők versenyét is. A rendezvényt Kriza János népköltészeti gyűjtőről neveztük el.
A versenyre bejelentkezett diákoknak a magyar népköltészet gazdag kincsestárából kell válogatniuk, és ezáltal kapcsolatba kerülhetnek a magyarság szellemi örökségének értékes részével. A vetélkedő által a balladamondás és éneklés napjainkban elhanyagolt előadói műfajának is híveket szerezhetünk. Célunk az is, hogy az országos döntő résztvevői, akik Erdély különböző helységeiből gyűlnek össze Sepsiszentgyörgyre, megismerjék a város és környék nevezetesebb történelmi és kulturális értékeit, meglátogatva múzeumokat és művelődéstörténeti emlékhelyeket.
A versenyt az Anyanyelvápolók Erdélyi Szövetsége (AESZ), a Napsugár gyermeklap, az Oktatási Minisztérium Kisebbségi Főosztálya, Kovászna Megye Tanfelügyelősége és a sepsiszentgyörgyi Plugor Sándor Művészeti Líceum szervezi, a szaktanfelügyelők és/vagy a módszertani körfelelősök, valamint az erre vállalkozó magyartanárok és tanítók segítségével.
VERSENYFELHÍVÁSOK 2021/2022-ES TANÉV
VERSENYFELHÍVÁSOK 2021/2022-ES TANÉV
Kőrösi Csoma Sándor Anyanyelvi Vetélkedő, 2022
A verseny célja a diákok anyanyelvi és irodalmi műveltségének gyarapítása; a vetélkedő elvárásrendszerében alapvető követelmény a három korosztálynak megfelelő anyanyelvi műveltség, kreativitás, beszédkészség és a két nagyobb korosztály esetében a magyar irodalomban, történelemben való tájékozottság. A negyedikesek vetélkedőjében a nyelvi kérdések, feladatok kötődhetnek a verseny helyszínéhez, illetve valamely időszerű irodalmi, történelmi évfordulóhoz, de ez a tematika nem igényel kötelező bibliográfia alapján történő, külön felkészülést, hanem az anyanyelvi műveltséget mérő játékok, feladatok helyes megoldásából kerekedik ki, és a verseny kerete, zene, vetítés, képek, játékvezetői magyarázat teremti meg a sajátos hangulatát.
A vetélkedőt három kategóriában szervezzük: kisiskolások, általános iskolások és középiskolások számára.
A versenyt a Magyar Nyelv Napjai keretében az Anyanyelvápolók Erdélyi Szövetsége (AESZ), a Napsugár gyermeklap, a rendezvény helyszínét biztosító iskola (2022-ben a dévai Téglás Gábor Elméleti Líceum) szervezi, a szaktanfelügyelők és/vagy a módszertani körfelelősök, valamint az erre vállalkozó magyartanárok és tanítók segítségével.
Unikornis – Nyelvi olimpia és tábor középiskolásoknak, 2022
Az Unikornis romániai magyar középiskolás diákok közötti országos vetélkedő, amit idén 9. alkalommal írunk ki. Fő célunk, hogy minél többen megismerjétek a nyelvészet tudományát. A versenyfeladatok megoldásához nincs szükség az iskolai ismeretanyagra, így a kilencedikesek sincsenek hátrányban a tizenkettedikesekkel szemben. A nyelvi olimpia feladatai főként a logikára és kutatásra épülnek, és nem korlátozódnak a magyar nyelvre. Reméljük, hogy azáltal, hogy a nyelvészetnek ezt a tudományos oldalát mutatjuk meg, azt meg is kedvelitek, és élvezeteteket lelitek majd a feladatok megoldásában.
Kik jelentkezhetnek az Unikornisra?
A versenyben háromfős csapatok vehetnek részt. Egy iskolából több csapat is nevezhet, ugyanakkor a csapatok tagjainak nem szükséges egyazon iskolából lenniük. A csapatok összetételére vonatkozóan nincs megkötés: a csapattagok azonos vagy különböző évfolyamokról lehetnek. Egy versenyző csak egy csapatnak lehet tagja.
Hogyan lehet jelentkezni?
Nevezd be a csapatodat a versenybe! Benevezni az adatlap kitöltésével lehet. Erre 2022. február 15-én 23:59-ig van lehetőség (utána a rendszer automatikusan lezáródik).
Hány fordulóból áll?
A 2021/2022-es tanévben két internetes fordulót, majd (amennyiben a vírushelyzet megengedi) egy országos döntőt rendezünk. Az első és második forduló összesítésében legnagyobb pontszámot elért első minimum 6, maximum 8 csapat kap meghívást az országos döntőre (a
pontszámok függvényében). A döntőre – sok egyéb program mellett – az Unikornis nyelvi tábor keretében kerül sor, melynek helyszíne Csernáton (Kovászna megye), ideje július 4–9. A táborban szállást, ellátást és programokat biztosítunk, az odautazást viszont a csapatoknak és kísérő tanáruknak kell megoldania (amennyiben lehetőség van rá, az iskola segítségével).
Ha szívesen hirdetnéd a nyelvi olimpiát a saját iskoládban is, töltsd le a plakátunkat!
Ha kérdésed, megjegyzésed van, lépj velünk kapcsolatba! Írj az unikornis2014@gmail.com-ra!
Kövesd az Unikornis Facebook oldalát!
Nézd meg az ARCHÍVUMOT is!
Szervezők:
Anyanyelvápolók Erdélyi Szövetsége
Magyar és Általános Nyelvészeti Tanszék (Babeş-Bolyai Tudományegyetem, Kolozsvár)
Szakmai felelős:
Kádár Edit (edith.kadar@ubbcluj.ro)
Implom József Helyesírási Verseny, 2022
A magyar helyesírási normák ismerete nemcsak a magyar nyelv tantárgyának, hanem minden műveltségi területnek az anyagához hozzátartozik, és az Implom József helyesírási versennyel nemcsak az anyanyelvi tudást, hanem az általános műveltség fejlesztését is szolgáljuk.
A verseny egységes módon lehetővé teszi a részvételt minden középiskolás számára, tekintet nélkül arra, hogy az ország mely térségében él. A megmérettetés elsődleges színtere az a tanintézmény, amelyben a versenyzők tanulmányaikat végzik. Itt rendezik meg az iskolai fordulót, amelyen – lehetőség szerint – az iskola minden diákjának részvételét javasoljuk. Ennek a fordulónak a győztesei képviselik az intézményt az országos fordulón.
Ebben a tanévben, a tavalyihoz hasonlóan, online országos, erdélyi döntőt szervezünk.
Az országos online verseny kezdési időpontja 2022. január 28. 11 óra.
Az országos döntőn legmagasabb pontszámot elért diákok képviselik Erdélyt az Erkel Ferenc Gimnázium által szervezett Kárpát-medencei döntőn, Gyulán, amelynek időpontja 2022. február 24–26.
Simonyi Zsigmond Helyesírási Verseny, 2022
A 2020/2021-es tanévtől a Magyar Nyelvtudományi Társaság változatlan támogatásával a Károli Gáspár Református Egyetem Pedagógiai Kara veszi át a Simonyi Zsigmond Kárpát-medencei helyesírási verseny szervezését.
A verseny romániai (erdélyi) fordulóit az Anyanyelvápolók Erdélyi Szövetsége közreműködésével és/vagy szervezésével, a Babeş-Bolyai Tudományegyetem (BBTE) Magyar és Általános Nyelvészeti Tanszéke szakmai felügyeletével, a megyei szaktanfelügyelők és a módszertani körfelelősök, valamint az erre vállalkozó magyartanárok segítségével zajlik.
A versennyel kapcsolatos tudnivalók, versenykiírás és versenyszabályzat, a verseny új honlapján, a https://simonyi.kre.hu/ oldalon megtalálhatók. Kérjük figyeljenek az Erdélyre vonatkozó részekre.
A verseny a romániai versenyzők számára a hagyományoknak megfelelően iskolai, megyei, országos és Kárpát-medencei fordulóban zajlik. A múlt tanévhez hasonlóan, amennyiben februárban és márciusban is digitális oktatás lesz, a versenyzők digitális feladatlapokat töltenek ki online platformon. Ha a járványügyi helyzet megengedi megszervezzük a papír alapú megyei és országos versenyt.
Az iskolai (0.) fordulót az iskolák, tanárok maguk szervezik meg a járványügyi lehetőségek figyelembevételével. Az eredmények alapján kijelölik a továbbjutókat, akik a többi fordulóban egységesen fognak versenyezni a Kárpát-medence többi régiójának versenyzőivel.
A regisztráció módja, a fordulók időpontjai, valamint minden további tudnivaló megtalálható a verseny honlapján: https://simonyi.kre.hu/ . Nagyon fontos, hogy figyeljék az AESZ honlapját is (www.aesz.ro), hiszen a járványügyi helyzet változásával változhat a verseny forgatókönyve is. Minden változásról a szervezők időben értesítik az érdekelteket.
A versenyre való jelentkezés online történik a verseny honlapján a Regisztráció menüpontra kattintva.
A jelentkezési felület 2021. november 1-én nyílik meg és 2022. január 10-én zárul.
Felhívjuk figyelmüket arra, hogy a tanulók regisztráció nélkül nem tudnak részt venni a versenyen, ezért kérjük, hogy feltétlenül jelentkezzenek be a rendszerbe.
Az adatvédelmi szabályokra való tekintettel szükséges a személyes adatok kezeléséhez a tanulók, valamint a pedagógusok, szervezők, közreműködők hozzájáruló nyilatkozata. Kérjük, hogy a honlapon megtalálható dokumentumokat – kitöltve és eredeti aláírással ellátva – szíveskedjenek szkennelve, pdf formátumban vagy postai úton eljuttatni intézményenként összegyűjtve a következő címek egyikére.
email: adatvedelem@kre.hu
Postacím:
Károli Gáspár Református Egyetem Rektori Hivatal
Dr. Csáki-Hatalovics Gyula Balázs
Simonyi-verseny
1091 Budapest, Kálvin tér 9.
Kérjük, hogy felhívásunkat továbbítsa kollégáinak, és támogassa az intézményen belüli válogatóversenyek megszervezését.
A XX. erdélyi Kossuth-szónokverseny, 2021
Az erdélyi Kossuth-szónokversenyt a budapesti Kossuth Lajos Szónokverseny mintájára 2000-ben hirdettük meg első alkalommal Kézdivásárhelyen, a Bod Péter Tanítóképzőben Bajcsi Ildikó, akkori igazgatónő, valamint Adamikné dr. Jászó Anna, az ELTE Magyar Nyelvtudományi Tanszékének vezetője, előadó tanára kezdeményezésére. 15 éven keresztül a BBTE Kézdivásárhelyre Kihelyezett Tagozatával együtt szerveztük meg a versenyt. 2010 – 2012-ben felkerült a tanügyminisztérium országos versenyeinek listájára, 2013-ban pedig a megyeközi versenyek támogatás nélküli listáján is szerepelt. 2017-től az Anyanyelvápolók Erdélyi Szövetsége versenyei közé került.
Nagyon fontosnak tartjuk e versenyforma romániai népszerűsítését. Abból az iskolai tapasztalatból indulunk ki, hogy az irodalmi tananyag zsúfoltsága, valamint az osztálylétszámok nagysága miatt még mindig nem kap kellő figyelmet, s elég időt nevelői munkánkban a szóbeli szövegalkotási képesség fejlesztése. Ez a verseny arra készteti mind a tanárokat, mind pedig a diákokat, hogy többet foglalkozzanak akár tanórai, akár köri tevékenység keretén belül retorikai tudásuk bővítésével. Annál is inkább, mivel úgy gondoljuk, hogy Erdélyben a nyilvános szereplés, a megszólalás bátorsága gyakran hiányzik nemcsak a diákok, hanem a pedagógusok körében is. A felszólalás, ékesszólás, a vita képessége pedig egyre inkább nélkülözhetetlen része társadalmunkban mind közéleti, mind pedig magánéleti színtereken egyaránt. Ma is aktuálisnak érezzük Kölcsey Ferenc Parainesis című munkájában írt gondolatát: „Eljött az idő, s társaid körében neked is fel kell állanod, s a köz tanácskozásokban élő szóval részt kell venned; s érezni fogod, miképpen az ékesszólás, s mindaz, ami erre megkívántatik, oly szükség, mi nélkül köz dolgokban részt vevő polgár közvetetlen nem hat”.
A szónokverseny szervezője az Anyanyelvápolók Erdélyi Szövetsége (AESZ), a Pro Schola Kulturális-Nevelési Egyesület, a Bod Péter Tanítóképző.
Sajnos, a járványügyi helyzet miatt, az idei versenyt virtuális (online) módon kell szerveznünk.
A versenyre IX – XII. osztályos diákok jelentkezhetnek. Iskolánként 3-4 középiskolás diákot és egy felkészítő tanárt várunk.
A jelentkezési lapokat megkérjük küldjék el legkésőbb október 25-én 20 óráig a magdolna_nagy@yahoo.com címre.
Kriza János Országos Balladamondó, Balladaéneklő és Mesemondó Verseny, 2021
A versenyt az Anyanyelvápolók Erdélyi Szövetsége (AESZ) és a Napsugár gyermeklap szervezi a megyei tanfelügyelőségek, a megyékben lévő iskolák, AESZ-tagok, valamint az AESZ és a Napsugár barátainak segítségével.
Sajnos, a járványügyi helyzet miatt, az idei versenyt is virtuális (online) módon kell szerveznünk.
A mesemondó versenyen 0–XII. osztályosok vehetnek részt egy szabadon választott népmesével. A két kisebb korosztálynak legfeljebb 3 perces, a középiskolásoknak legfeljebb 5 perces népmesét kell elmondaniuk kellékek és színészi játék nélkül, árnyaltan, kifejezően, hitelesen, minél közelebb a népi mesemondók stílusához.
A balladamondó versenyre IX–XII. osztályosok, a balladaéneklő versenyre pedig V–XII. osztályosok jelentkezhetnek. A versenyzőknek egy szabadon választott népballadát kell előadniuk.
Kérjük, minden megyében szervezzenek online módon előválogatást.
Az országos döntőre megyénként 5 0–IV. osztályos, 3 V–VIII. és 3 IX–XII. osztályos mesemondó, 3 V–VIII. és 3 IX–XII. osztályos balladaéneklő, valamint 3 IX–XII. osztályos balladamondó előadásának felvételét várjuk.
A 0–IV. osztályos mesemondók előadásáról készült felvételt a naps.sziv@napsugar.ro címre, a többi versenyzőét az aesziroda@gmail.com címre kérjük legkésőbb október 25-én 22 óráig elküldeni.
A felvétel kívánatos műszaki adatai:
Videóformátum: .mov, .mpeg4 vagy .mp4.
Felbontás: 1080p:1920×1080 (FULL HD) vagy 720p:1280×720 (HD).
Képarány: 16:9 (fekvő).
Nagy méretű fájlok küldéséhez ajánljuk a következő szolgáltatókat: www.wetransfer.com vagy www.myairbridge.com
A felvétel kíséretében kérnénk elküldeni a kitöltött részvételi adatlapot.
A felvételeket semleges zsűri bírálja el.
A díjazott versenyzők könyvjutalomban részesülnek.
Amennyiben a járványügyi helyzet megengedné, november 13-án Sepsiszentgyörgyön megtartanánk a Kriza-verseny döntőjét, amelyre mindhárom versenyforma minden korcsoportjának három legjobb versenyzője kapna meghívást. Ez esetben a díjazottak végleges rangsorát a döntőn való szereplés alapján állítaná fel a zsűri.
A döntőre meghívott 18 versenyzőt a felkészítő tanító/tanár, szülő vagy családtag kísérheti.
A résztvevőknek a járványügyi szabályoknak megfelelően biztosítunk szállást és étkezést.
A résztvevők szállás-, étkezési és utazási költségeit Szövetségünk biztosítja.
Amennyiben a döntő élőben való lebonyolítása lehetséges, a meghívottak november első napjaiban értesítést kapnak a rendezvény programjáról és minden tudnivalóról.
Az online-verseny díjazott versenyzőinek az oklevelet és a könyvjutalmat postán küldjük el.
A rendezvény és verseny minden mozzanatában a járványügyi rendelkezéseknek megfelelően járunk el, és erre kérjük a megyei segítőket is.
Érdeklődni lehet az AESZ-nél (aesziroda@gmail.com, 0744314240, 0744384053) és a Napsugár szerkesztőségénél (naps.sziv@napsugar.ro, 0743139941).
Kriza János Országos Balladamondó, Balladaéneklő és Mesemondó Verseny, 2021
Az Anyanyelvápolók Erdélyi Szövetsége 2000 áprilisában szervezett először balladamondó versenyt középiskolás diákoknak. A mesemondó versenyt a Napsugár javaslatára, a gyermeklap szerkesztőségével közösen indítottuk el, és 2002-től 2009-ig a Magyar Nyelv Napjai keretében szerveztük. 2010-ben, a verseny történetében először találkozott a két népköltői történetmondó műfaj, a ballada és a népmese. 2013-tól pedig külön kategóriában megszervezzük a balladaéneklők versenyét is. A rendezvényt Kriza János népköltészeti gyűjtőről neveztük el.
A versenyre bejelentkezett diákoknak a magyar népköltészet gazdag kincsestárából kell válogatniuk, és ezáltal kapcsolatba kerülhetnek a magyarság szellemi örökségének értékes részével. A vetélkedő által a balladamondás és éneklés napjainkban elhanyagolt előadói műfajának is híveket szerezhetünk. Célunk az is, hogy az országos döntő résztvevői, akik Erdély különböző helységeiből gyűlnek össze Sepsiszentgyörgyre, megismerjék a város és környék nevezetesebb történelmi és kulturális értékeit, meglátogatva múzeumokat és művelődéstörténeti emlékhelyeket.
A versenyt az Anyanyelvápolók Erdélyi Szövetsége (AESZ), a Napsugár gyermeklap, a Nemzeti Oktatási Minisztérium Kisebbségi Főosztálya, Kovászna Megye Tanfelügyelősége és a sepsiszentgyörgyi Plugor Sándor Művészeti Líceum szervezi, a szaktanfelügyelők és/vagy a módszertani körfelelősök, valamint az erre vállalkozó magyartanárok és tanítók segítségével.
A mesemondó versenyen 0–XII. osztályosok vehetnek részt egy szabadon választott népmesével. A két kisebb korosztálynak egy, legfeljebb 3 perces, a középiskolásoknak legfeljebb 5 perces népmesét kell elmondaniuk kellékek és színészi játék nélkül, árnyaltan, kifejezően, hitelesen, minél közelebb a népi mesemondók stílusához. Az országos döntőre magyar és székely népmesékből, népmese-feldolgozásokból válogassanak a versenyzők.
A balladamondó versenyre IX–XII. osztályosok, a balladaéneklő versenyre pedig V–XII. osztályosok jelentkezhetnek. A versenyzőknek egy szabadon választott népballadát kell előadniuk.
Reménykedve, hogy a járványügyi helyzet megengedi, az országos döntő helyszíne ez alkalommal is Sepsiszentgyörgy lesz. Szervező tanintézmény: Plugor Sándor Művészeti Líceum. Időpontja a 2021–2022-es tanévben: 2021. november 12–14. Benevezési határidő: 2021. október 25.
Mindhárom versenyformában az előzőleg megtartott helyi, megyei döntők győztesei vesznek részt.
Javasoljuk a helyi, megyei válogatók mielőbbi megtartását (lehetőleg október 15-ig), hogy amennyiben át kell térni az online szervezésre, csak az országos döntőt kelljen így szervezni.
A táblázatban szereplő helyek száma versenyformánként és korcsoportonként megyei szinten újraosztható a jelentkezések és a selejtezőkön elért eredmények alapján. Az egyes megyékben fennmaradt helyek az érdeklődés függvényében a többi megyének visszaoszthatók.
Amennyiben a versenyt a járványügyi helyzet miatt nem tudjuk a megszokott (fent leírt) módon megszervezni, kérjük az iskolai és megyei szervezőket, segítsék az online lebonyolítást.
VERSENYFELHÍVÁSOK 2020/2021-ES TANÉV
VERSENYFELHÍVÁSOK 2020/2021-ES TANÉV
Simonyi Zsigmond Helyesírási Verseny, 2021
A JELENTKEZÉSI HATÁRIDŐ MEGHOSSZABBÍTÁSA
Kedves Kollégák és Diákok!
Tájékoztatjuk Önöket, hogy a verseny központi szervezője meghosszabbította a versenyre való jelentkezés határidejét.
A regisztrációs felületen (https://simonyi.kre.hu/) 2021. január 10-ig várják jelentkezésüket.
Felhívjuk figyelmüket arra, hogy a tanulók regisztráció nélkül nem tudnak részt venni a versenyen, ezért kérjük, hogy feltétlenül jelentkezzenek be a rendszerbe.
Ugyanakkor kérjük, hogy a honlapon megtalálható a személyes adatok kezelésére vonatkozó dokumentumokat – kitöltve és eredeti aláírással ellátva – szíveskedjenek szkennelve, pdf formátumban a februári fordulóig az adatvedelem@kre.hu címre eljuttatni.
Amennyiben a verseny időpontjában is zárva lesznek az iskolák, a szervezők biztosítják a diákok otthonukból történő versenyzésének lehetőségét. Erről minden regisztrált résztvevőt időben tájékoztatunk.
A 2020/2021-es tanévtől a Magyar Nyelvtudományi Társaság változatlan támogatásával a Károli Gáspár Református Egyetem Tanítóképző Főiskolai Kara veszi át a Simonyi Zsigmond Kárpát-medencei helyesírási verseny szervezését.
A verseny romániai (erdélyi) fordulói az Anyanyelvápolók Erdélyi Szövetsége közreműködésével és/vagy szervezésével, a Babeş-Bolyai Tudományegyetem (BBTE) Magyar és Általános Nyelvészeti Tanszéke szakmai felügyeletével, a megyei szaktanfelügyelők és a módszertani körfelelősök, valamint az erre vállalkozó magyartanárok segítségével zajlanak.
A versennyel kapcsolatos tudnivalók, versenykiírás és versenyszabályzat, a verseny új honlapján, a https://simonyi.kre.hu/ oldalon megtalálhatók. Kérjük figyeljenek az Erdélyre vonatkozó részekre.
A verseny a romániai versenyzők számára a hagyományoknak megfelelően iskolai, megyei, országos és Kárpát-medencei fordulóban zajlik. Újdonsága azonban, hogy amennyiben februárban és márciusban is digitális oktatás lesz, a versenyzők digitális feladatlapokat töltenek ki online platformon. Ha a járványügyi helyzet megengedi megszervezzük a papír alapú megyei és országos versenyt.
Az előző évekhez képest fontos változás az is, hogy nem egységes feladatlapok alapján teljesítik a diákok az iskolai (0.) fordulót, hanem az iskolák, tanárok maguk szervezik meg azt, a járványügyi lehetőségek figyelembevételével. Az eredmények alapján kijelölik a továbbjutókat, akik a többi fordulóban egységesen fognak versenyezni a Kárpát-medence többi régiójának versenyzőivel.
A regisztráció módja, a fordulók időpontjai, valamint minden további tudnivaló megtalálható a verseny honlapján. Nagyon fontos, hogy figyeljék az AESZ honlapját is (www.aesz.ro), hiszen a járványügyi helyzet változásával változhat a verseny forgatókönyve is. Minden változásról a szervezők időben értesítik az érdekelteket.
A versenyre való jelentkezés online történik a verseny honlapján a Regisztráció menüpontra kattintva.
A jelentkezési felület 2020. november 15-én nyílik meg, és 2020. december 20-án zárul.
Felhívjuk figyelmüket arra, hogy a tanulók regisztráció nélkül nem tudnak részt venni a versenyen, ezért kérjük, hogy feltétlenül jelentkezzenek be a rendszerbe.
Az adatvédelmi szabályokra való tekintettel szükséges a személyes adatok kezeléséhez a tanulók, valamint a pedagógusok, szervezők, közreműködők hozzájáruló nyilatkozata. Kérjük, hogy a honlapon megtalálható dokumentumokat – kitöltve és eredeti aláírással ellátva – szíveskedjenek szkennelve, pdf formátumban vagy postai úton eljuttatni intézményenként összegyűjtve a következő címek egyikére.
email: adatvedelem@kre.hu
Postacím:
Károli Gáspár Református Egyetem Rektori Hivatal
Dr. Csáki-Hatalovics Gyula Balázs
Simonyi-verseny
1091 Budapest, Kálvin tér 9.
Kérjük, hogy felhívásunkat továbbítsa kollégáinak, és támogassa az intézményen belüli válogatóversenyek megszervezését.
Implom József Helyesírási Verseny, 2021
Kedves Diákok és Felkészítő Tanárok!
Köszönjük, hogy beneveztek az idei rendhagyó, online Implom-versenyre.
Figyelembe véve a legújabb járványügyi rendelkezéseket, amelyek értelmében biztos, hogy február 8-ig online oktatás lesz, és az országos verseny is csak a virtuális térben szerveződhet, úgy döntöttünk, hogy ebben az évben csak egyetlenegy fordulót tartunk, amelynek eredményeként kialakul az országos rangsor.
Ennek időpontja 2021. január 29. 11 óra.
Tehát a verseny felhívásában 2021. január 16-ra meghirdetett megyei fordulót elhalasztjuk január 29-re,ez egyben országos döntő is lesz.
A felhívásban az online versenyformára vonatkozó többi leírás továbbra is érvényes.
Kérjük a versenyzőket, hogy figyeljék a jelentkezéskor megjelölt e-mail fiókjukat, mert minden további közlendőt, versennyel kapcsolatos tudnivalót e-mailben küldünk.
Észrevételeiket és kérdéseiket is e-mailben várjuk az aesziroda@gmail.com címre.
Jó versenyzést kívánunk!
Anyanyelvápolók Erdélyi Szövetsége
A magyar helyesírási normák ismerete nemcsak a magyar nyelv tantárgyának, hanem minden műveltségi területnek az anyagához hozzátartozik, és az Implom József helyesírási versennyel nemcsak az anyanyelvi tudást, hanem az általános műveltség fejlesztését is szolgáljuk.
A verseny egységes módon lehetővé teszi a részvételt minden középiskolás számára, tekintet nélkül arra, hogy az ország mely térségében él. A megmérettetés elsődleges színtere az a tanintézmény, amelyben a versenyzők tanulmányaikat végzik. Itt rendezik meg az iskolai fordulót, amelyen – lehetőség szerint – az iskola minden diákjának részvételét javasoljuk. Ennek a fordulónak a győztesei képviselik az intézményt a megyei fordulóban.
Ebben a tanévben országosan egységes online megyei fordulót szervezünk, és – ha a járványhelyzet nem enyhül – online országos, erdélyi döntőt.
Az országos döntőn legmagasabb pontszámot elért diákok képviselik Erdélyt az Erkel Ferenc Gimnázium által szervezett Kárpát-medencei döntőn, Gyulán.
Implom József helyesírási verseny | Versenyszabályzat a 2020/2021-es tanévre
A magyar helyesírási normák ismerete nemcsak a magyar nyelv tantárgyának, hanem minden műveltségi területnek az anyagához hozzátartozik, és az Implom József helyesírási versennyel nemcsak az anyanyelvi tudást, hanem az általános műveltség fejlesztését is szolgáljuk.
A versenyt a középiskolák IX–XII. osztályos tanulói számára az Anyanyelvápolók Erdélyi Szövetsége (AESZ) és a sepsiszentgyörgyi Mikes Kelemen Főgimnázium szervezi a Nemzeti Oktatási Minisztérium Kisebbségi Főosztálya és a Kovászn Megyei Tanfelügyelőség támogatásával, a Babeş-Bolyai Tudományegyetem (BBTE) Magyar és Általános Nyelvészeti Tanszéke szakmai felügyeletével, a megyei szaktanfelügyelők és/vagy a módszertani körfelelősök, valamint az erre vállalkozó magyartanárok közreműködésével. A verseny célja: anyanyelvünk ápolása, a nyelvhasználat iránti felelősségtudat és az anyanyelv szeretetének erősítése. A versenyen a diákok helyesírási képességét mérjük.
A verseny minden fordulóján a versenyzők évfolyamtól függetlenül egységes tollbamondást írnak, és egységes helyesírási feladatlapot töltenek ki. Holtverseny esetén bármilyen szintű versenyen a tollbamondások pontszáma döntő érvényű.
A verseny egységes módon lehetővé teszi a részvételt minden középiskolás számára, tekintet nélkül arra, hogy az ország mely térségében él. A megmérettetés elsődleges színtere az a tanintézmény, amelyben a versenyzők tanulmányaikat végzik. Itt rendezik meg az iskolai fordulót, amelyen – lehetőség szerint – az iskola minden diákjának részvételét javasoljuk. Az iskolai fordulót az iskola magyartanára(i) szervezi(k). Az iskolai fordulók megszervezését 2020. november 28-ig javasoljuk. Ennek a fordulónak a győztesei képviselik az intézményt a megyei fordulóban.
Erre az évre azt javasoljuk a kollégáknak, hogy a diákok helyesírási készségének felmérését a helyi, megyei járványügyi helyzet adta lehetőségek szerint szervezzék meg. Minden, versenybe benevező iskola legtöbb négy diákkal vehet részt a megyei fordulón.
Az iskolai versenyek eredményeit a megyei versenyfelelősnek kell továbbítani legkésőbb 2020. december 3-ig.
A megyei szervezők 2020. december 7-ig elküldik az Anyanyelvápolók Erdélyi Szövetsége (AESZ) irodájába (cím: aesziroda@gmail.com) a jelen versenyfelhíváshoz csatolt adatlapot.
Ebben a tanévben országosan egységes online megyei fordulót szervezünk, és – ha a járványhelyzet nem enyhül – online országos, erdélyi döntőt. Az országos döntő időpontjához való igazodás érdekében a megyei forduló dátuma 2021. január 16. (szombat) 10 óra.
Ha a járványügyi helyzet lehetővé teszi, az országos döntő színhelye ebben a tanévben is Sepsiszentgyörgy, a Mikes Kelemen Főgimnázium lesz. Időpontja: 2021. január 28–30. A verseny január 29-én 10 órakor kezdődik (megnyitó ünnepség 9.00 órától). Ebben az esetben, a részvétellel kapcsolatos tudnivalókat januárban közöljük.
Amennyiben csak online versenyt tarthatunk, ennek időpontja 2021. január 29. 10 óra.
Az országos döntőn legmagasabb pontszámot elért diákok képviselik Erdélyt az Erkel Ferenc Gimnázium által szervezett Kárpát-medencei döntőn, Gyulán, amelynek időpontja 2021. február 25–27.
Az online verseny lebonyolítása és a szükséges technikai platformok és eszközök
Az Implom József középiskolai helyesírási verseny megyei fordulójának online történő megszervezéséhez az országos szakaszt megszervező Mikes Kelemen Elméleti Líceum a saját G Suite for Education platformján valamennyi résztvevő diák számára egyéni fiókot hoz létre (aminek formája i20.vezeteknev.keresztnév@mikeslici.ro lesz), amit aztán Google Tantermekhez rendel hozzá. A diákok a saját fiókjukba belépve új egyéni jelszót állítanak be, majd a megkapott meghívó segítségével csatlakoznak a Google Tanteremhez (ennek menetéről .pdf formában elkészített képes leírást is kapnak majd a már létező alternatív e-mail címeikre).
A verseny tollbamondását a résztvevők megosztott Google Chrome fülön keresztül fogják majd végighallgatni, ehhez pedig szükségük lesz egy laptopra vagy számítógépre, amihez jó minőségű hangszórót vagy fülhallgatót csatlakoztatnak. A tollbamondást saját A4-es üres lapjukra írják le, otthon, az elhangzó útmutatások alapján, majd a hanganyag lejátszásának befejezésétől számított maximálisan 5 perc időkorláton belül fel kell töltsék a Google Tanterembe, fénykép vagy pdf formátumban. Az A4-es lapok lefényképezésére a versenyzőknek egy telefonra, fényképezőgépre, vagy ideális esetben otthoni szkennerre is szükségük lesz.
A feladatlapok kérdéseit a versenyzők online tesztként oldják meg Google Űrlap formájában. Ezek megoldására is időkorlátot ad majd meg a versenybizottság.
Megjegyzések: A verseny egyes fordulóira évfolyamtól függetlenül a magyar nyelv helyesírási szabályzatából kell a tanulókat felkészíteni. Ehhez bármilyen helyesírási gyakorlókönyv használható, amit a magyartanár jónak tart, javasoljuk az Akadémiai Kiadó A magyar helyesírás szabályai, Új magyar helyesírás, 12. kiadás és/vagy az Osiris Helyesírás kiadványokat az új szabályzat korrekcióinak figyelembe vételével.
Tisztelettel kérjük az iskolai és megyei szervezőket, segítsék a verseny online lebonyolítását.
Kriza János Országos Balladamondó, Balladaéneklő és Mesemondó Verseny, 2020
Az Anyanyelvápolók Erdélyi Szövetsége 2000 áprilisában szervezett először balladamondó versenyt középiskolás diákoknak. A mesemondó versenyt a Napsugár javaslatára, a gyermeklap szerkesztőségével közösen indítottuk el, és 2002-től 2009-ig a Magyar Nyelv Napjai keretében szerveztük. 2010-ben a verseny történetében először találkozott a két népköltői történetmondó műfaj, a ballada és a népmese. 2013-tól pedig külön kategóriában megszervezzük a balladaéneklők versenyét is. A rendezvényt Kriza János népköltészet-gyűjtőről neveztük el.
A versenyre bejelentkezett diákoknak a magyar népköltészet gazdag kincsestárából kell válogatniuk, és ezáltal kapcsolatba kerülhetnek a magyarság szellemi örökségének értékes részével.
Sajnos az idei versenyt a járványügyi helyzet miatt nem szervezhetjük a megszokott módon, ezért virtuális (online) versenyt hirdetünk.
A versenyt az Anyanyelvápolók Erdélyi Szövetsége (AESZ) és a Napsugár gyermeklap szervezi a megyékben lévő AESZ-tagok, valamint az AESZ és a Napsugár barátainak segítségével.
A mesemondó versenyen 0–XII. osztályosok vehetnek részt egy szabadon választott népmesével. A két kisebb korosztálynak legfeljebb 3 perces, a középiskolásoknak legfeljebb 5 perces népmesét kell elmondaniuk kellékek és színészi játék nélkül, árnyaltan, kifejezően, hitelesen, minél közelebb a népi mesemondók stílusához.
A balladamondó versenyre IX–XII. osztályosok, a balladaéneklő versenyre pedig V–XII. osztályosok jelentkezhetnek. A versenyzőknek egy szabadon választott népballadát kell előadniuk.
A 0–IV osztályos mesemondók előadásáról készült felvételt a naps.sziv@napsugar.ro címre, a többi versenyzőét az aesziroda@gmail.com címre kell elküldeni október 25-én 22 óráig.
A küldött felvétel kívánatos műszaki adatai: Videóformátum: .mov, .mpeg4 vagy .mp4. Felbontás: 1080p:1920×1080 (FULL HD) vagy 720p:1280×720 (HD). Képarány: 16:9 (fekvő).
Nagy méretű fájlok küldéséhez ajánljuk a következő szolgáltatókat: www.wetransfer.com vagy www.myairbridge.com
A felvételt kísérő levélben kérjük megírni: az előadott mese/ballada címét, a versenyző adatait (név, iskola, osztály, postai cím, e-mail cím, telefon).
Kérjük, amennyiben lehetséges, a megyében szervezzenek szintén online módon előválogatást. Ez esetben megyénként 5 0–IV. osztályos és 3 V–VIII., valamint 3 IX–XII. osztályos mesemondó, 3 V–VIII. és 3 IX–XII. osztályos balladaéneklő, valamint 3 IX–XII. osztályos balladamondó előadásának felvételét várjuk.
A felvételeket semleges zsűri bírálja el.
A díjazott versenyzők könyvjutalomban részesülnek.
Amennyiben a járványügyi helyzet megengedi, november 13. és 15. között Sepsiszentgyörgyön megtartjuk az idei A Magyar Nyelv Napjai rendezvényt. Ennek keretében kerülne sor a Kriza-verseny döntőjére is, amelyre mindhárom versenyforma minden korcsoportjának három legjobb versenyzője kap meghívást. A végleges rangsort a döntőn való szereplés alapján állítja fel a zsűri.
Az online-verseny többi díjazott versenyzőjének postán küldjük el a könyvjutalmat.
A döntőre meghívott 18 versenyzőt szülő vagy családtag kísérheti, és meghívást kap a felkészítő tanító/tanár is.
A résztvevőknek a járványügyi szabályoknak megfelelően biztosítunk szállást és étkezést.
A résztvevők szállás-, étkezési és utazási költségeit Szövetségünk biztosítja.
A Magyar Nyelv Napjai és a Kriza-verseny meghívottjai november első napjaiban értesítést kapnak a rendezvény programjáról és minden tudnivalóról.
A rendezvény és verseny minden mozzanatában a járványügyi rendelkezéseknek megfelelően járunk el, és erre kérjük a megyei segítőket is.
Érdeklődni az AESZ-nél (aesziroda@gmail.com, 0744384053) és a Napsugár szerkesztőségében (naps.sziv@napsugar.ro, 0743139941) lehet.
Az Anyanyelvápolók Erdélyi Szövetsége és a Napsugár gyermeklap
VERSENYFELHÍVÁSOK 2019/2020-AS TANÉV
VERSENYFELHÍVÁSOK 2019/2020-AS TANÉV
Idei versenyeinkről, rendezvényeinkről
A járványügyi helyzet miatt az erre a tavaszra tervezett versenyeink:
Simonyi Zsigmond helyesírási verseny, országos döntő,
Simonyi Zsigmond helyesírási verseny, Kárpát-medencei döntő,
Kőrösi Csoma Sándor Anyanyelvi Vetélkedő, országos döntő,
és az A Magyar Nyelv Napjai rendezvényünk elmaradnak.
Továbbra is mindenről folyamatosan tájékoztatunk.
Simonyi Zsigmond Helyesírási Verseny, 2020
A megyei fordulók időpontja egységesen 2020. február 29. (szombat), 10 óra. A szabályzat értelmében tehát egyetlen megyében sem lehet – semmilyen kivételes indokkal – ezen időpont előtt vagy után megrendezni a versenyt. A megyei forduló feladatlapjait a verseny napján kell kijavítani. A feladatlapokat és a javítókulcsot a verseny megyei szervezői e-mailben kapják meg 2020. február 28-án.
Az országos döntőre továbbjutók adatait (név, személyi szám – CNP −, osztály, iskola, helység, megye, felkészítő tanár neve, pontszám) valamint a kísérőtanár adatait a megyei szervezők a döntőt szervező iskolának az enikoiszlai@yahoo.com címére küldik el. Minden megyéből csak egy kísérőtanárt tudunk fogadni. Beküldési határidő 2020. március 6. Figyelem! Határidőn túl vagy hiányosan beküldött adatlap a versenyen való részvételt kizáró ok.
Az országos döntő színhelye Kolozsvár, Brassai Sámuel Elméleti Líceum. Időpontja: 2020. március 27–29. A versenyre március 28-án, szombaton 10 órától kerül sor.
Simonyi Zsigmond Helyesírási Verseny | Versenyszabályzat a 2019/2020-as tanévre
A versenyt az Anyanyelvápolók Erdélyi Szövetsége (AESZ), a Nemzeti Oktatási Minisztérium Kisebbségi Főosztálya, a Kolozs Megyei Tanfelügyelőség és a kolozsvári Brassai Sámuel Elméleti Líceum szervezi, a Babeş-Bolyai Tudományegyetem (BBTE) Magyar és Általános Nyelvészeti Tanszéke szakmai felügyeletével, a szaktanfelügyelők és/vagy a módszertani körfelelősök, valamint az erre hosszú távon vállalkozó magyartanárok segítségével az általános iskolák V–VIII. osztályos tanulói számára.
A verseny célja: anyanyelvünk ápolása, a nyelvhasználat iránt érzett felelősségtudat és az anyanyelv szeretetének erősítése. A versenyen a diákok helyesírási képességét mérjük.
A verseny egységes módon lehetővé teszi a részvételt minden egyes általános iskolás számára, tekintet nélkül arra, hogy az ország mely régiójában él.
A verseny minden fordulóján a versenyzők évfolyamonként más-más tollbamondást írnak, és más-más helyesírási feladatlapot töltenek ki. A versenyen kb. 60 perc áll a diákok rendelkezésére. A tollbamondás időtartama nincs korlátozva, a feladatlapok kitöltésének időtartama 35 perc. Holtverseny esetén bármilyen szintű versenyen a tollbamondások döntenek. A javítás és értékelés részleteit a feladatlapokhoz mellékelt útmutatók tartalmazzák. (A feladatlapokhoz részletes kulcsot, a tollbamondásszövegekhez részletes útmutatást küldünk.) Az egyes fordulók helyesírási feladatlapjait és a tollbamondásszövegeket az ELTE Mai Magyar Nyelvi Tanszékének oktatói állítják össze. Felelős: Antalné Szabó Ágnes.
Az egyes fordulók anyagát a verseny megkezdése előtt – a titkosítás szabályainak betartásával – csak a versenyfelelős kolléga tekintheti meg. A verseny anyagát a verseny megkezdése előtt még fénymásolás céljából sem láthatja olyan szervező kolléga, akinek a versenyen saját tanítványa vagy saját gyermeke indul. Ilyenkor a fénymásolást más, független kollégára szükséges rábízni.
Az első, iskolai forduló kivételével minden fordulón a diákok sorszámot kapnak. Csak a javítás befejezése után szabad a sorszámokat a diákok nevével azonosítani. A helyesírási verseny minden fordulójának anyagát 1 évig meg kell őrizni. A versenyzőknek, valamint a felkészítő tanároknak lehetőséget kell biztosítani arra, hogy előre egyeztetett időpontban megtekintsék saját feladatlapjukat és saját tollbamondásszövegüket, illetve saját diákjuk munkáját.
A megmérettetés elsődleges színtere az az intézmény, amelyben a versenyzők tanulmányaikat végzik. Itt rendezik meg az iskolai fordulót, amelyen az iskola minden diákjának részvételét javasoljuk. Az iskolai fordulót az iskola magyartanára(i) szervezi(k). A szaktanfelügyelők gondoskodnak arról, hogy minden iskola helyi szervezője időben kapja meg a helyi forduló feladatlapjait és javítókulcsait. Az iskolai fordulók időpontja nem rögzített, de azt 2019. november 15. és 2019. november 30. között kell megtartani. Ennek a fordulónak a győztesei képviselik az intézményt a megyei fordulóban.
Az iskolai forduló feladatlapjainak sokszorosításáról, a javítás megszervezéséről stb. a helyi szervezők maguk gondoskodnak. A feladatlapokat, illetve a hozzájuk tartozó javítókulcsokat e-mailben küldjük el a verseny megyei szervezőinek (2019. november 13-án); a versenyfeladatoknak az iskolákhoz való továbbjuttatását ők biztosítják.
Az iskolai versenyek feladatlapjait és tollbamondásait a versenyt követő 2 napon belül ki kell javítani, az eredményeket az adott iskolában közzé kell tenni, a továbbjutók adatait (név, évfolyam, iskola neve, település, iskola címe, iskola e-mail címe) pedig a megyei versenyfelelősnek kell továbbítani (beérkezési határidő 2019. december 6.). A megyei versenyfelős a megyei adatokat egy Excel-táblázatba összesítve küldi el az aesz@planet.ro címre 2019. december 8-ig.
A megyei fordulót a szaktanfelügyelők, a módszertani körök felelősei és az erre hosszú távon vállalkozó magyartanárok rendezik. A verseny feltételeiről, a javítócsoportról és az ellenőr(ök)ről a megyei forduló szervezői gondoskodnak. (Az ellenőr(ök) feladata a javítás egységesítése és esetleges felülbírálása.) Ez az alkalom lehetővé teszi azt is, hogy a javítás idején a versenyzők és a kísérők aktuális nyelvi-nyelvhasználati kérdéseket vitassanak meg.
Arra vonatkozóan, hogy egy adott megyében a megyei fordulóra hány diák juthat tovább, és melyek a továbbjutás feltételei, az egyes megyék maguk döntik el. Ezt a belső versenyszabályzatot a megyei versenyfelelősök 2019. november 15-ig rögzítik, és ismertetik az iskolai fordulók szervezőivel.
Tömbmagyar megyékben javasoljuk, hogy az iskolai forduló (évfolyamonként és iskolánként) két-két győztese képviselhesse az intézményt a megyei fordulóban, abban az esetben, ha az adott iskolában nincs több mint két párhuzamos osztály. Három párhuzamos osztály esetén évfolyamonként három-három diákot lehessen küldeni a megyei fordulóra, négy párhuzamos osztály esetén négyet-négyet, öt vagy annál több párhuzamos osztály esetén ötöt-ötöt. A megyei fordulóra való továbbjutáshoz minimum 80 pontot kelljen elérni a százból. Azokban a megyékben, ahol vannak működő módszertani körök ez kiegészíthető azzal, hogy abban az esetben, ha egy adott módszertani körhöz tartozó összes iskolából adott évfolyamon senki nem éri el a nyolcvan pontos határt, a módszertani körhöz tartozó iskolák számától függetlenül évfolyamonként egy diák juthasson tovább a megyei fordulóra. Szórványmegyékben az alacsonyabb ponthatár meghatározása lehet célszerű.
A megyei forduló feladatlapjait a verseny napján kell kijavítani. A feladatlapokat és a javítókulcsot a verseny megyei szervezői e-mailben kapják meg 2020. február 28-án. A feladatok sokszorosítása/másolása a szervezők feladata.
A megyei fordulók időpontja egységesen 2020. február 29. (szombat), 10 óra. A szabályzat értelmében tehát egyetlen megyében sem lehet – semmilyen kivételes indokkal – ezen időpont előtt vagy után megrendezni a versenyt. A megyei fordulón részt vevő versenyzők és kísérő tanáraik költségeivel kapcsolatos kiadásokat nem áll módunkban megtéríteni. De ezt a kellő anyagi háttérrel rendelkező iskolák, illetve helyi, megyei tanácsok, alapítványok, támogatók megtehetik.
A Simonyi Zsigmond helyesírási versenynek 2009-től van országos döntője. A megyei fordulók eredményei alapján megyénként a magyarul tanuló diákok összlétszámának függvényében Hargita megyéből 9, Maros megyéből 8, Kovászna megyéből 7, Bihar, Kolozs és Szatmár megyéből 6-6, Arad, Brassó, és Szilágy megyéből 4-4, Beszterce−Naszód, Fehér, Hunyad, Máramaros és Temes megyéből 3-3, Bákó és Szeben megyéből, valamint Bukarestből 1-1 diák juthat tovább az országos döntőre. Az egyes megyék maguk döntik el (a megyei forduló eredményeinek függvényében), hogy az adott keretszámoknak megfelelően milyen kritériumok alapján választják ki azokat a diákokat, akiket legesélyesebbnek tartanak arra, hogy az országos fordulón jól szerepeljenek. Az egyetlen kritérium, hogy azokból a megyékből, ahonnan legalább 4 diák juthat tovább az országosra, minden évfolyamról bekerüljön a legjobb a továbbjutó csapatba.
Az egyes megyékben fennmaradt helyek az érdeklődés függvényében és az elért pontszámok figyelembevételével visszaoszthatók.
Az országos döntőre továbbjutók adatait (név, személyi szám – CNP −, osztály, iskola, helység, megye, felkészítő tanár neve, pontszám) valamint a kísérőtanár adatait a megyei szervezők a döntőt szervező iskolának az enikoiszlai@yahoo.com címére küldik el. Minden megyéből csak egy kísérőtanárt tudunk fogadni. Beküldési határidő 2020. március 6. Figyelem! Határidőn túl vagy hiányosan beküldött adatlap a versenyen való részvételt kizáró ok.
Az országos döntő színhelye Kolozsvár, Brassai Sámuel Elméleti Líceum. Időpontja: 2020. március 27–29. A versenyre március 28-án, szombaton 10 órától kerül sor.
Az országos verseny győztesei (évfolyamonként 3-3) képviselik majd Romániát a budapesti, Kárpát-medencei döntőben. Időpontja 2020. május 23., 10 óra. Az utazással kapcsolatos kérdésekről, valamint a kísérőként felkért felkészítő tanárokról az AESZ a döntőn résztvevő diákok ismeretében dönt. A kísérő tanárok feladata a diákok állandó felügyelete és a szabadidős tevékenységek megszervezése.
Megjegyzések: Holtverseny esetén bármilyen szintű versenyen a tollbamondások döntenek. Ha ez sem dönti el a holtversenyt, akkor a gyerekek helyezését a feladatlapban megoldott, sorrendben a legmagasabb pontszámú gyakorlatok alapján szükséges meghatározni. A verseny egyes fordulóira évfolyamonként elsősorban a magyarországi tantervben szereplő helyesírási ismeretekből kell a tanulókat felkészíteni. Ehhez bármilyen helyesírási gyakorlókönyv használható, amit a magyartanár jónak tart. A 2019/2020-as tanév tananyaga a http://simonyi.mnyt.hu/index.php?rek=2&ida1=2&k=157&tps=a címről tölthető le (csak a novemberi iskolai, a márciusi megyei és a májusi Kárpát-medencei döntő tananyaga!).
Mivel a feladatlapok a magyarországi tanterv alapján vannak összeállítva, amely eltér némileg a hazaitól, ajánljuk, hogy a korábbi versenyek feladatlapjait is tekintsék meg/át. A magyarországi fordulók feladatlapjait, valamint a tollbamondások szövegét az ELTE Mai Magyar Nyelvi Tanszéke utólag kötetben közzéteszi (vö. Írás–kultúra–felelősség. Simonyi Zsigmond helyesírási verseny, 2000. tavasz–2001. tavasz. Szerk.: Antalné Szabó Ágnes. Nemzeti Tankönyvkiadó, 2001, 20032; Helyesírásunk öröksége. Simonyi Zsigmond helyesírási verseny, 2002. tavasz–2003. tavasz. Szerk.: Antalné Szabó Ágnes. Nemzeti Tankönyvkiadó, 2004; Helyesírási tudáspróbák. Simonyi Zsigmond helyesírási verseny, 2003. ősz–2005. tavasz. Szerk.: Antalné Szabó Ágnes. Nemzeti Tankönyvkiadó, 2005.) Minta feladatlapok a verseny hivatalos honlapjáról is letölthetők: http://simonyi.mnyt.hu
Kőrösi Csoma Sándor Anyanyelvi Vetélkedő, 2020
A verseny célja a diákok anyanyelvi és irodalmi műveltségének gyarapítása; a vetélkedő elvárásrendszerében alapvető követelmény a három korosztálynak megfelelő anyanyelvi műveltség, kreativitás, beszédkészség és a két nagyobb korosztály esetében a magyar irodalomban, történelemben való tájékozottság. A negyedikesek vetélkedőjében a nyelvi kérdések, feladatok kötődhetnek a verseny helyszínéhez, illetve valamely időszerű irodalmi, történelmi évfordulóhoz, de ez a tematika nem igényel kötelező bibliográfia alapján történő, külön felkészülést, hanem az anyanyelvi műveltséget mérő játékok, feladatok helyes megoldásából kerekedik ki, és a verseny kerete, zene, vetítés, képek, játékvezetői magyarázat teremti meg a sajátos hangulatát.
A vetélkedőt három kategóriában szervezzük: kisiskolások, általános iskolások és középiskolások számára.
A versenyt a Magyar Nyelv Napjai keretében az Anyanyelvápolók Erdélyi Szövetsége (AESZ), a Napsugár gyermeklap, a rendezvény helyszínét biztosító iskola (2020-ban a dévai Téglás Gábor Elméleti Líceum) szervezi, a szaktanfelügyelők és/vagy a módszertani körfelelősök, valamint az erre vállalkozó magyartanárok és tanítók segítségével.
Az országos döntő helyszíne: Déva. Időpontja: 2020. május 8–10.
Implom József Helyesírási Verseny | Sepsiszentgyörgy, 2020. január 30.–február 1.
Január 30., csütörtök
Érkezés, elszállásolás
20.00–22.30 Vacsora
Január 31., péntek
8.00 – Reggeli
9.00 – Megnyitó
10.00 – Tollbamondás
10.00 – Tanárok fóruma
11.00 – A feladatlapok megoldása
13.00 – Ebéd
14.30 – Képtárlátogatás, városnézés
18.00 – Filmvetítés (Örök tél (2018)) – Művész mozi
20.15 – Vacsora
Február 1., szombat
8.00 – Reggeli
9.00 – Záróünnepség, a verseny kiértékelése, díjkiosztás
Hazautazás
Regisztráció, szállás, étkezés valamint a verseny a sepsiszentgyörgyi Mikes Kelemen Főgimnáziumban. Cím: Sepsiszentgyörgy, Kriza János u. 1–3.
Elindult a 2020-as Unikornis!
Továbbra is középiskolás diákok háromfős csapatának nevezését várjuk. A két internetes forduló első min. 6/max. 8 győztes csapata egy nyári tehetségtábor keretében méri össze a tudását (2020. július 6–11. között).
A verseny honlapja: http://hunlang.lett.ubbcluj.ro/hu/unikornis2020
Kövessetek a Facebookon is! Unikornis – Nyelvi olimpia középiskolásoknak
Implom József Helyesírási Verseny, 2020
Az Implom József helyesírási versenynek 2009-től van országos döntője. A megyei fordulók eredményei alapján megyénként a magyarul tanuló diákok összlétszámának függvényében: Hargita megyéből 9, Kovászna és Maros megyéből 8-8, Bihar, Kolozs és Szatmár megyéből 6-6, Arad, Brassó, és Szilágy megyéből 4-4, Beszterce−Naszód, Fehér, Hunyad, Máramaros és Temes megyéből 3-3, Szeben megyéből, valamint Bukarestből 1-1 diák juthat tovább az országos döntőre. Az alsó ponthatár 130 a maximális 200 pontból, de kivételes esetekben az egyes megyék maguk döntik el (a megyei forduló eredményeinek függvényében), hogy az adott keretszámoknak megfelelően milyen kritériumok alapján választják ki azokat a diákokat, akiket legesélyesebbnek tartanak arra, hogy az országos fordulón jól szerepeljenek.
Az egyes megyékben fennmaradt helyek az érdeklődés függvényében és az elért pontszámok figyelembevételével visszaoszthatók.
A verseny anyagát dr. Cs. Nagy Lajos és dr. N. Császi Ildikó egyetemi tanárok készítik.
Az országos döntő színhelye Sepsiszentgyörgy, Mikes Kelemen Főgimnázium. Időpontja: 2020. január 30.–február 1. A verseny január 31-én 10 órakor kezdődik
Implom József Helyesírási Verseny | Sepsiszentgyörgy, 2020. január 30.–február 1.
Január 30., csütörtök
Érkezés, elszállásolás
20.00–22.30 Vacsora
Január 31., péntek
8.00 – Reggeli
9.00 – Megnyitó
10.00 – Tollbamondás
10.00 – Tanárok fóruma
11.00 – A feladatlapok megoldása
13.00 – Ebéd
14.30 – Képtárlátogatás, városnézés
18.00 – Filmvetítés (Örök tél (2018)) – Művész mozi
20.15 – Vacsora
Február 1., szombat
8.00 – Reggeli
9.00 – Záróünnepség, a verseny kiértékelése, díjkiosztás
Hazautazás
Regisztráció, szállás, étkezés valamint a verseny a sepsiszentgyörgyi Mikes Kelemen Főgimnáziumban. Cím: Sepsiszentgyörgy, Kriza János u. 1–3.
Kriza János Országos Balladamondó, Balladaéneklő és Mesemondó Verseny, 2019
Az Anyanyelvápolók Erdélyi Szövetsége 2000 áprilisában szervezett először balladamondó versenyt középiskolás diákoknak. A mesemondó versenyt 2009-ig a Magyar Nyelv Napjai keretén belül szerveztük. 2010-ben, a verseny történetében először találkozott a két népköltői történetmondó műfaj, a ballada és a népmese. 2013-tól pedig külön kategóriában megszervezzük a balladaéneklők versenyét is. A rendezvényt Kriza János népköltészeti gyűjtőről neveztük el.
A versenyre bejelentkezett diákoknak a magyar népköltészet gazdag kincsestárából kell válogatniuk, és ezáltal kapcsolatba kerülhetnek a magyarság szellemi örökségének értékes részével. A vetélkedő által a balladamondás és éneklés napjainkban elhanyagolt előadói műfajának is híveket szerezhetünk. Célunk az is, hogy az országos döntő résztvevői, akik Erdély különböző helységeiből gyűlnek össze Sepsiszentgyörgyre, megismerjék a város és környék nevezetesebb történelmi és kulturális értékeit, meglátogatva múzeumokat és művelődéstörténeti emlékhelyeket.
A versenyt az Anyanyelvápolók Erdélyi Szövetsége (AESZ), a Napsugár gyermeklap, a Nemzeti Oktatási Minisztérium Kisebbségi Főosztálya, Kovászna Megye Tanfelügyelősége és a sepsiszentgyörgyi Plugor Sándor Művészeti Líceum szervezi, a szaktanfelügyelők és/vagy a módszertani körfelelősök, valamint az erre vállalkozó magyartanárok és tanítók segítségével.
A balladamondó versenyre IX–XII. osztályosok, a balladaéneklő versenyre pedig V–XII. osztályosok jelentkezhetnek. A versenyzőknek egy szabadon választott népballadát kell előadniuk.
A mesemondó versenyen I–XII. osztályosok vehetnek részt egy szabadon választott népmesével. A két kisebb korosztálynak egy, legfeljebb 3 perces, a középiskolásoknak legfeljebb 5 perces népmesét kell elmondaniuk kellékek és színészi játék nélkül, árnyaltan, kifejezően, hitelesen, minél közelebb a népi mesemondók stílusához. Az országos döntőre magyar és székely népmesékből, népmese-feldolgozásokból válogassanak a versenyzők.
Az országos döntő helyszíne Sepsiszentgyörgy. Szervező tanintézmény: Plugor Sándor Művészeti Líceum. Időpontja a 2019/2020-es tanévben: 2019. november 15–17. Benevezési határidő: 2019. október 22.
Mindhárom versenyformában az előzőleg megtartott helyi, megyei döntők győztesei vesznek részt.
Kriza János Országos Balladamondó, Balladaéneklő és Mesemondó Verseny | Sepsiszentgyörgy, 2019. november 15–17.
2019. november 15.
Érkezés, elszállásolás
20.00–22.30 Vacsora
2019. november 16.
7.00–8.30 Reggeli
9.00 Megnyitó – sepsiszentgyörgyi unitárius templom
10.00 Mesemondó verseny (III–IV. osztályosok) – Székely Nemzeti Múzeum, Bartók Terem
Mesemondó verseny (I–II. osztályosok) – Míves Ház
Mesemondó verseny (V–VI. osztályosok) – Kónya Ádám Művelődési Ház
Mesemondó verseny (VII–VIII. osztályosok) – Bod Péter Megyei Könyvtár
Mesemondó verseny (IX–XII. osztályosok) – Magma Kortárs Művészeti Kiállítótér
Balladamondó verseny (IX–XII. osztályosok) – Lábas Ház
Balladaéneklő verseny (V–XII. osztályosok) – Plugor Sándor Művészeti Líceum
13.00–15.00 Ebéd
16.00–19.00 Játszóház, kézműves foglalkozások (I–VIII. osztályosok) – Míves Ház
16.00–18.30 Filmvetítés (Remélem legközelebb sikerül meghalnod) és beszélgetés a filmről Prezsmer Boglárkával (IX–XII. osztályosok, kísérő tanárok, meghívottak, zsűri) – Művész mozi
19.00 Vacsora
2019. november 17.
7.15–8.15 Reggeli
8.30–10.00 Záróünnepség, eredményhirdetés, díjkiosztás – sepsiszentgyörgyi unitárius templom
Regisztráció és étkezés a Székely Mikó Kollégium , Gábor Áron u. 18. alatti épületében (a volt Kós Károly Szakképző Líceum épülete).
A szállás helyét a regisztrálásnál tudatjuk.
A XIX. erdélyi Kossuth-szónokverseny, 2019
Az erdélyi Kossuth-szónokversenyt a budapesti Kossuth Lajos Szónokverseny mintájára 2000-ben hirdettük meg első alkalommal Kézdivásárhelyen, a Bod Péter Tanítóképzőben Bajcsi Ildikó, akkori igazgatónő, valamint Adamikné dr. Jászó Anna, az ELTE Magyar Nyelvtudományi Tanszékének vezetője, előadó tanára kezdeményezésére. 15 éven keresztül a BBTE Kézdivásárhelyre Kihelyezett Tagozatával együtt szerveztük meg a versenyt. 2010 – 2012-ben felkerült a tanügyminisztérium országos versenyeinek listájára, 2013-ban pedig a megyeközi versenyek támogatás nélküli listájára. 2017-től az Anyanyelvápolók Erdélyi Szövetsége versenyei között szerepel.
A szónokverseny szervezője az Anyanyelvápolók Erdélyi Szövetsége (AESZ), a Pro Schola Kulturális-Nevelési Egyesület, a Bod Péter Tanítóképző.
A versenyre IX – XII. osztályos diákok jelentkezhetnek. Iskolánként 2-3 középiskolás diákot és egy felkészítő tanárt várunk.
Helyszín: Kézdivásárhely, Vigadó Művelődési Ház, Bod Péter Tanítóképző
Időpont: 2019. október 25 – 26.
Jelentkezési határidő: október 14.
A XIX. erdélyi Kossuth-szónokverseny szabályzata | Versenyszabályzat a 2019/2020-as tanévre
Az erdélyi Kossuth-szónokversenyt a budapesti Kossuth Lajos Szónokverseny mintájára 2000-ben hirdettük meg első alkalommal Kézdivásárhelyen, a Bod Péter Tanítóképzőben Bajcsi Ildikó, akkori igazgatónő, valamint Adamikné dr. Jászó Anna, az ELTE Magyar Nyelvtudományi Tanszékének vezetője, előadó tanára kezdeményezésére. 15 éven keresztül a BBTE Kézdivásárhelyre Kihelyezett Tagozatával együtt szerveztük meg a versenyt. 2010 – 2012-ben felkerült a tanügyminisztérium országos versenyeinek listájára, 2013-ban pedig a megyeközi versenyek támogatás nélküli listájára. 2017-től az Anyanyelvápolók Erdélyi Szövetsége versenyei között szerepel.
Nagyon fontosnak tartjuk e versenyforma romániai népszerűsítését. Abból az iskolai tapasztalatból indulunk ki, hogy az irodalmi tananyag zsúfoltsága, valamint az osztálylétszámok nagysága miatt még mindig nem kap kellő figyelmet, s elég időt nevelői munkánkban a szóbeli szövegalkotási képesség fejlesztése. Ez a verseny arra készteti mind a tanárokat, mind pedig a diákokat, hogy többet foglalkozzanak akár tanórai, akár köri tevékenység keretén belül retorikai tudásuk bővítésével. Annál is inkább, mivel úgy gondoljuk, hogy Erdélyben a nyilvános szereplés, a megszólalás bátorsága gyakran hiányzik nemcsak a diákok, hanem a pedagógusok körében is. A felszólalás, ékesszólás, a vita képessége pedig egyre inkább nélkülözhetetlen része társadalmunkban mind közéleti, mind pedig magánéleti színtereken egyaránt. Ma is aktuálisnak érezzük Kölcsey Ferenc Parainesis című munkájában írt gondolatát: „Eljött az idő, s társaid körében neked is fel kell állanod, s a köz tanácskozásokban élő szóval részt kell venned; s érezni fogod, miképpen az ékesszólás, s mindaz, ami erre megkívántatik, oly szükség, mi nélkül köz dolgokban részt vevő polgár közvetetlen nem hat”.
A szónokverseny szervezője az Anyanyelvápolók Erdélyi Szövetsége (AESZ), a Pro Schola Kulturális-Nevelési Egyesület, a Bod Péter Tanítóképző.
A versenyre IX – XII. osztályos diákok jelentkezhetnek. Iskolánként 2-3 középiskolás diákot és egy felkészítő tanárt várunk.
Helyszín: Kézdivásárhely, Vigadó Művelődési Ház, Bod Péter Tanítóképző
Időpont: 2019. október 25 – 26.
Jelentkezési határidő: október 14.
Kérjük, a kitöltött jelentkezési lapokat a magdolna_nagy@yahoo.com címre küldjék el!
A verseny két fordulóból áll: az elsőben a jelöltek előre kijelölt mottóra építve az otthon elkészített beszédeiket adják elő (papír nélkül), felkészülve az előadásmódra is. Ez a forduló hozzásegíti a diákot nemcsak a szövegalkotási képességének fejlesztésére, a logikus gondolatmenetet követő beszéd megalkotására, hanem ösztönzi a könyvtárhasználatra, anyaggyűjtésre, tudásának és tapasztalatának meggyőző formában való kifejezésére. Két éve, amióta közvetlenül a budapesti forduló előtt szervezzük, az ő beleegyezésükkel, az általuk kijelölt mottót használjuk.
Az idei mottó a következő:
„Az igasságos ember mindenkit szabadnak kiván, az igasságtalan csak önmagát.”
(Kossuth Lajos)
Kérjük, hogy határozzák meg a beszéd fajtáját (bemutató, tanácsadó, törvényszéki) és szituációját. Érvelhetnek pró vagy kontra. S kérünk minden versenyzőt, hogy szónoki beszédét egy példányban, elektronikus formában és kinyomtatva is hozza magával!
A második fordulóban a verseny zsűrije által meghatározott, általános, ugyanakkor a diákok számára aktuális téma szerint rögtönöznek szónoki beszédet. Ez a forduló kreativitásukat, előadókészségüket, ugyanakkor önbizalmukat is erősíti. Minden versenyző három három téma közül választhat, melyet 20 perces felkészülés után kell előadni. A beszédek időtartama nem haladhatja meg a 3 percet. A versenyzők készíthetnek vázlatot, amit használhatnak, ám nem szabad olvasniuk. Egymás beszédét azonos témában nem hallgathatják meg csak azután, miután elmondták a sajátjukat.
A verseny szabályzatához szakirodalmi listát, valamint az eddigi rögtönzött beszédek témáit csatoljuk, mely megkönnyíti a felkészülést mind a diákok, mind pedig a pedagógusok számára.
A hagyományokhoz híven a versenyt nyelvi, retorikai, irodalmi témájú konferencia előzi meg.
Az értékelő bizottságba mindig magyarországi, valamint helyi szakembereket (egyetemi tanárokat, színészeket, újságírókat, papokat) szoktunk meghívni, akik meghatározott szempontok szerint (előadásmód, tématartás, logikus felépítés, hitelesség, szemléletesség, stílus) értékelik a szónokok teljesítményét.
Az I-II. helyezett továbbjut a 20. Kárpát-medencei Kossuth-szónokversenyre (időpont: 2019. november 8–9.), ahol egyetemi hallgatókkal egy kategóriában mérettetik meg, valamint az I–IV. helyezett résztvehet a budapesti Eötvös-szónokversenyen (időpont: 2019. április), ahol a Kárpát-medencei középiskolásokkal versenyezhet.
Számos olyan programot szervezünk a versenyzőknek, amelyek során betekintést nyerhetnek mind az iskola, mind pedig városunk, vidékünk szokásaiba, hagyományaiba is. Ezáltal az iskolák közötti együttműködést, baráti és szakmai kapcsolatok kialakulását is kívánjuk szolgálni.
A verseny szervezői:
Deák Magdolna
Fejér Piroska
Dr. Erdély Judit
Ördög-Gyárfás Lajos
Eddigi rögtönzött beszédtémák | Szakirodalom
EDDIGI RÖGTÖNZÖTT BESZÉDTÉMÁK (Kossuth-szónokverseny II. FORDULÓ)
2007
I. 1. Hogyan neveljék a szülők gyerekeiket?
2. A fogkefe meghatározó része életünknek.
3. A hazugság megrontja a (családi) kapcsolatokat.
II. 1. Követni kell-e a divatot?
2. Gyakran tükörbe kell néznünk.
3. Az internet kapcsolatépítő szerepet tölt be életünkben.
2008
I. 1. A szenvedély éppenúgy értelme az életünknek, mint az értelem.
2. A rendőr nemcsak rendőr, hanem pszichológus is.
II. 1. Nem elég megszerezni a boldogság összes kellékeit, boldognak is kell lenni közben.
2. Az öltözködéssel egyáltalán nem kell törődni.
III. 1. A legokosabb hallgatni.
2. Békülj meg jellemeddel, s békében élsz majd emésztéseddel is.
IV. 1. A szomorúság megszépíti az életet.
2. Vendégnek lenni a legfinomabb és legfárasztóbb rabságok egyike.
2009
I.1. Mindenkinek megvan a maga ára.
2. Utad értelme nem a cél, hanem a vándorlás.
II. 1. Változnak az idők, változnak az erkölcsök
2. A restség álomba merít, a lomha lélek megéhezik.
III. 1. Az okosság nem bölcsesség.
2. A szenvedély éppen úgy értelme életünknek, mint az értelem.
2010
I. 1. Anyaság vagy abortusz?
2. Tudásom feljogosít-e arra, hogy lenézzem a másik embert?
3. Az sms-írás előnyei és hátrányai.
II. 1. Anyaszülten vagy „plasztikaszülten”?
2. Az erdélyi vagy a magyarországi nyelvhasználat szebb?
3. Párválasztás és internet.
2011
I. 1. Jobb fényben élni, mint sötétségben.
2. A kopott farmert is büszkén lehet viselni.
II. 1. „Felháborodom, tehát vagyok.” (Bálint György)
2. Jobb a kukacos alma.
2012
I. 1. Lustálkodjunk vagy dolgozzunk?
2. „Ha azt akarod, hogy gyerekeidnek nyugodt életük legyen, hagyd őket egy kicsit éhezni és fázni.” (kínai
bölcsesség)
3. „Lehet, hogy az élet olyan, hogy alkukat kell kötni benne, de ezeket az alkukat is méltósággal kell kötni. És
ha nem lehet méltósággal alkut kötni, akkor nem szabad alkut kötni.” (Esterházy Péter)
II. 1. Eredetiség vagy utánzás?
2. „Miért vágja minden férfi át a nőket, és miért várjuk mégis újra vissza őket?” (Varró Dániel)
3. A szülők nevelik a gyerekeiket vagy a gyerekek a szüleiket?
III. 1. „Többet ér egy tett száz sóhajnál.” (zsidó közmondás)
2. „A gyáva nap mint nap meghal, a bátor csak egyszer.” (japán közmondás)
3. „Semmi sem olyan értékes, mint ami te vagy másokban, és a többiek tebenned.” (Esterházy Péter)
2013
I. 1. Jobb úton lenni, mint megérkezni.
2. A szenvedés nemesít.
3. A család a türelem gyakorlásának kiváló terepe.
II. 1. Minden lemondás egy kis halál.
2. A boldogság nem a külső körülményeinken múlik.
3. Az embert nem lehet jóvá szidni.
III. 1. A televízió felszámolja az emberi kapcsolatokat.
2. Az internet a személyes/élő közösségek helyett virtuális/élettelen közösségeket teremt.
3. Szupermarket vagy a sarki bolt?
2014
I. 1. Kis gyerek kis gond, nagy gyerek nagy gond.
2. Kemény vagy laza legyen a gyeplő?
3. Aki hazudik, az lop is.
II. 1. A törvény nem ismerése/tudása nem mentesít (a következmények alól).
2. Megtalálja a zsák a foltját.
3. Akármilyen kedves vendég, három napig untig elég.
III. 1. Az adott szó kötelez.
2. Szemesnek áll a világ!
3. Aki nincs velünk, ellenünk van.
IV. 1. A legjobb védekezés a támadás.
2. Nincs olyan hosszú út, aminek (egyszer) vége ne szakadna.
3. Öröm vagy bánat a húsvéti locsolás szokása?
V. 1. Ki az úr a háznál?
2. Nincs új a nap alatt!
3. Amilyen az udvar, olyan a gazda.
2015
I. 1. Ajándékozz: pénzt vagy könyvet?
2. „Senki sem tökéletes, de egy csapatban azzá válhat.”
3. A tanár is ember ?!
II. 1. A kreativitás nemcsak eredetiség, hanem céltudatosság is.
2. Változnunk kell a korral!?
3. A nőnek több feladata van, mint a férfinek.
III. 1. Kell vagy nem kell házi feladatot adni a diáknak?
2. Otthonunk önmagunk tükörképe.
3. Nem szabad ülve maradni!
2016
I. 1. Ki nem játszik, se nem nyer, se nem veszít.
2. Gyáva népnek nincs hazája.
3. Gyereknek otthon a helye.
II. 1. Aki jól él, királyt nem fél.
2. Egy kevés előrelátás többet ér a sok utólagos bölcselkedésnél.
3. Nehezen jó a gyerek, ha a szülei rosszak.
III. 1. Ahol a gond bejön az ajtón, a szerelem kimegy az ablakon.
2. Nem való a legénynek gyermek módra játszani.
3. Többe kerül a gomb, mint maga a kabát.
IV. 1. A szóbeszédnek is szokott alapja lenni.
2. Aki korábban nyúl, hamarabb markol.
3. Annyit él az ember, amennyit örömmel él.
2018
I. 1. Kétféle ember létezik: az egyik mindig megmondja, mit gondol, a másiknak vannak barátai és érvényesül.
2. Előre ne igyunk, tolláról madarat,
Jobb ma egy túzok, és ki nem szól, bölcs marad. (Lackfi János)
3. Vetéskor, okulj, aratáskor taníts, télidőben örvendezz. (William Blake)
II. 1. A róka a csapdát okolja: nem magát (William Blake).
2. A varjú mindent feketének látna, a bagoly mindent fehérnek. (William Blake).
3. Az ember az egyetlen állat, aki el tud pirulni, és van is rá oka. (Mark Twain)
III. 1. Átkozd a láncokat! Áldjad az Oldásokat! (William Blake).
2. A por siet. A kő ráér. (Weöres Sándor)
3. Görget, amim van, görgetem én,
S forgok e vásár görgetegén:
Hord a tulajdon, mint lavina,
Mert csupa vant szül mind, ami van. (Lackfi János)
AJÁNLOTT SZAKIRODALOM A XIX. ERDÉLYI KOSSUTH-SZÓNOKVERSENYRE VALÓ FELKÉSZÜLÉSHEZ
1. Adamikné Jászó Anna: Klasszikus magyar retorika. Argumentáció és stílus. Holnap K. Bp., 2013.
2. Adamik Tamás – A. Jászó Anna – Aczél Petra: Retorika. Osiris K. Bp., 2005.
3. A meggyőzés művészete: https://magyartanarok.files.wordpress.com/2015/06/9-2-a-meggyc591zc3a9s-mc5b1vc3a9szete.pdf
4. Antalné Szabó Ágnes – Raátz Judit: Magyar nyelv és kommunikáció. Tankönyv 17–18 éveseknek. Nemzeti Tankönyvkiadó. Bp., 2001. 34 – 68.
5. A. Jászó Anna – Aczél Petra (szerk.): A Memória és a szónoki beszéd. Trezor K. Bp., 2007.
6. A. Jászó Anna (szerk.): Az előadásmód és a szónoki beszéd. Trezor K. Bp., 2008.
7. A. Jászó Anna (szerk.): A testbeszéd és a szónoklat. Trezor K. Bp., 2009.
8. Máthé Dénes: Retorika a bölcsészeti oktatásban. Ábel K. Kolozsvár, 2007.
9. Dr. Raátz Judit – Dr.Tóth Etelka (szerk.): A bemutató beszéd. „A retorika a társadalomban – a társadalom a retorikában” konferencia előadásai és a tizenhatodik országos Kossuth-szónokverseny beszédei http://mek.oszk.hu/14900/14966/14966.pdf
VERSENYFELHÍVÁSOK 2018/2019-ES TANÉV
VERSENYFELHÍVÁSOK 2018/2019-ES TANÉV
Unikornis – Nyelvi olimpia és tábor középiskolásoknak, 2019
Elindult a Nyelvi olimpia 2019-as kiadása.
Továbbra is középiskolás diákok háromfős csapatának nevezését várjuk.
A két internetes forduló első min. 6/ max. 8 győztes csapata egy nyári tehetségtábor keretében méri össze a tudását.
Mi kell hozzá? Kíváncsiság, kreativitás, kombinatorika.
ÚJ!
Ezúttal előbb jelentkezni kell, és a feladatokat csak a jelentkezőknek küldjük el, a csapatok által megadott e-mail címre. A jelentkezés határideje 2019. márc. 15. Az első fordulló feladatait márc.16-án küldjük ki.
Ezek megoldására egy hónap áll rendelkezésre (a beküldési határidő április 16., éjfél).
A verseny honlapja (ahonnan a jelentkezési űrlap is letölthető):
http://hunlang.lett.ubbcluj.ro/hu/unikornis2019
Követni lehet minket Facebookon is:
Unikornis – Nyelvi olimpia középiskolásoknak
Unikornis – Nyelvi olimpia és tábor középiskolásoknak, 2019 | Szabályzat
Az Unikornis romániai magyar középiskolás diákok közötti országos vetélkedő, amit idén hatodjára írunk ki. Fő célunk, hogy minél többen megismerjétek a nyelvészet tudományát. A versenyfeladatok megoldásához nincs szükség az iskolai ismeretanyagra, így a kilencedikesek sincsenek hátrányban a tizenkettedikesekkel szemben. A nyelvi olimpia feladatai főként a logikára és kutatásra épülnek, és nem korlátozódnak a magyar nyelvre. Reméljük, hogy azáltal, hogy a nyelvészetnek ezt a tudományos oldalát mutatjuk meg, azt meg is kedvelitek, és élvezeteteket lelitek majd a feladatok megoldásában.
Kik jelentkezhetnek az Unikornisra?
A versenyben háromfős csapatok vehetnek részt. Egy iskolából több csapat is nevezhet, ugyanakkor a csapatok tagjainak nem szükséges egyazon iskolából lenniük. A csapatok összetételére vonatkozóan nincs megkötés: a csapattagok azonos vagy különböző évfolyamokról lehetnek. Egy versenyző csak egy csapatnak lehet tagja.
Hogyan lehet jelentkezni?
Nevezd be a csapatodat a versenybe! Benevezni az adatlap kitöltésével lehet. Erre 2019. március 15-én 23:59-ig van lehetőség (utána a rendszer automatikusan lezáródik).
Hány fordulóból áll?
A 2018/2019-es tanévben két internetes fordulót, majd egy országos döntőt rendezünk. Az első és második forduló összesítésében legnagyobb pontszámot elért első minimum 6, maximum 8 csapat kap meghívást az országos döntőre (a pontszámok függvényében). A döntőre – sok egyéb program mellett – az Unikornis nyelvi tábor keretében kerül sor, mely idén új helyszínen a csernátoni Malomkertben (Kovászna megye), zajlik július 15–20 között. A táborban szállást, ellátást és programokat biztosítunk, az odautazást viszont a csapatoknak és kísérő tanáruknak kell megoldania (amennyiben lehetőség van rá az iskola segítségével).
Hol találhatom a feladatokat?
Az első forduló feladatait 2019. március 16-án arraaz e-mailcímre küldjük, amit az adatlapon megadtok. A megoldásra egy hónap áll rendelkezésetekre. A feladatok megoldását az unikornis2014@gmail.com címre várjuk legkésőbb 2019. április 16-án 23:59-ig. Minden beérkező e-mailről két munkanapon belül visszajelzést küldünk.
A második forduló feladatlapját 2019. április 17-én, küldjük ki. A megoldások beküldési határideje 2019. május 17. (23:59)
Eredményhirdetés 2019. június 7-én!
Ha szívesen hirdetnéd a nyelvi olimpiát a saját iskoládban is, töltsd le a plakátunkat!
Ha kérdésed, megjegyzésed van, lépj velünk kapcsolatba! Írj az unikornis2014@gmail.com-ra!
Kövesd az Unikornis Facebook oldalát!
Szervezők:
Anyanyelvápolók Erdélyi Szövetsége
Magyar és Általános Nyelvészeti Tanszék (Babeş-Bolyai Tudományegyetem, Kolozsvár)
Szakmai felelős:
Kádár Edit (edith.kadar@gmail.com)
Kőrösi Csoma Sándor Anyanyelvi Vetélkedő, 2019
A verseny célja a diákok anyanyelvi és irodalmi műveltségének gyarapítása; a vetélkedő elvárásrendszerében alapvető követelmény a három korosztálynak megfelelő anyanyelvi műveltség, kreativitás, beszédkészség és a két nagyobb korosztály esetében a magyar irodalomban, történelemben való tájékozottság. A nyelvi kérdések, feladatok kötődhetnek a verseny helyszínéhez, illetve valamely időszerű irodalmi, történelmi évfordulóhoz, de ez a tematika nem igényel kötelező bibliográfia alapján történő, külön felkészülést, hanem az anyanyelvi műveltséget mérő játékok, feladatok helyes megoldásából kerekedik ki, és a verseny kerete, zene, vetítés, képek, játékvezetői magyarázat teremti meg a sajátos hangulatát.
A vetélkedőt három kategóriában szervezzük: kisiskolások, általános iskolások és középiskolások számára.
A versenyt a Magyar Nyelv Napjai keretében az Anyanyelvápolók Erdélyi Szövetsége (AESZ), a Napsugár gyermeklap, a rendezvény helyszínét biztosító iskola (2019-ben a nagyenyedi Bethlen Gábor Kollégium) szervezi, a szaktanfelügyelők és/vagy a módszertani körfelelősök, valamint az erre vállalkozó magyartanárok és tanítók segítségével.
Az országos döntő helyszíne: Nagyenyed. Időpontja: 2019. május 10–12.
Kőrösi Csoma Sándor Anyanyelvi Vetélkedő | Versenyszabályzat a 2018/2019-es tanévre
A verseny célja a diákok anyanyelvi és irodalmi műveltségének gyarapítása; a vetélkedő elvárásrendszerében alapvető követelmény a három korosztálynak megfelelő anyanyelvi műveltség, kreativitás, beszédkészség és a két nagyobb korosztály esetében a magyar irodalomban, történelemben való tájékozottság. A nyelvi kérdések, feladatok kötődhetnek a verseny helyszínéhez, illetve valamely időszerű irodalmi, történelmi évfordulóhoz, de ez a tematika nem igényel kötelező bibliográfia alapján történő, külön felkészülést, hanem az anyanyelvi műveltséget mérő játékok, feladatok helyes megoldásából kerekedik ki, és a verseny kerete, zene, vetítés, képek, játékvezetői magyarázat teremti meg a sajátos hangulatát.
A vetélkedőt három kategóriában szervezzük: kisiskolások, általános iskolások és középiskolások számára.
A versenyt a Magyar Nyelv Napjai keretében az Anyanyelvápolók Erdélyi Szövetsége (AESZ), a Napsugár gyermeklap, a rendezvény helyszínét biztosító iskola (2019-ben a nagyenyedi Bethlen Gábor Kollégium) szervezi, a szaktanfelügyelők és/vagy a módszertani körfelelősök, valamint az erre vállalkozó magyartanárok és tanítók segítségével.
A verseny lebonyolítása:
A megmérettetés elsődleges színtere az a tanintézmény, amelyben a versenyzők tanulmányaikat végzik. Itt rendezik meg az iskolai fordulót. A továbbjutó csapatok számára indokolt esetben a megyei tanfelügyelőségek megszervezik a megyei selejtezőt.
A IV. osztályosok a Napsugár gyermeklap hét lapszámában (szeptember–március) közölt anyanyelvi feladatok megoldásával gyűjthetik össze az országos döntőn való részvételhez szükséges pontszámot. Azokban a megyékben (Bihar, Hargita, Kolozs, Kovászna, Maros, Szatmár, Szilágy), ahol szerveznek anyanyelvi csapatversenyt, e verseny eredményét és a Napsugár-játék pontszámát összesítve dől el, hogy kik a továbbjutók.
Az általános iskolás és középiskolás csapatoknak adott határidőig, megadott témára egy pályamunkát kell elkészíteniük. Ezek értékelése alapján dönt az iskolai szakasz, vagy a megyei szakasz zsűrije a csapatok továbbjutásáról.
Az országos vetélkedőn a IV–XII. osztályosok kategóriánként egy-egy csapattal vehetnek részt Arad, Bákó, Beszterce-Naszód, Bihar, Brassó, Fehér, Hargita, Hunyad, Kolozs, Kovászna, Máramaros, Maros, Szatmár, Szeben, Szilágy, Temes megyéből, valamint Bukarestből.
A csapatok összetétele: az országos döntőre küldött csapat 3 tagból áll.
Az egyes megyékben fennmaradt helyek az érdeklődés függvényében visszaoszthatók.
Az országos döntőre továbbjutók adatait (név, személyi szám – CNP −, osztály, iskola, helység, megye, felkészítő tanár neve, pontszám), a kísérőtanár adatait a megyei szervezők 2019. április 10-éig az Anyanyelvápolók Erdélyi Szövetsége (AESZ) irodájába (cím: aesz@planet.ro) küldik el.
A IV. osztályosok megyei versenyének időpontjáról a szaktanfelügyelőknek 2019. március 22-éig kell tájékoztatniuk a Napsugár szerkesztőségét (naps.sziv@napsugar.ro). Ugyanerre a címre kérjük elküldeni az országos döntőre továbbjutók adatait (név, személyi szám – CNP −, osztály, iskola, helység, megye), valamint a felkészítő-kísérő tanító adatait is.
Az országos vetélkedőre továbbjutók névsorát 2019. április 15-én tesszük közzé.
Az országos döntő helyszíne: Nagyenyed. Időpontja: 2019. május 10–12.
Tematika:
A IV. osztályosok versenyének témája:
Kinek könnyű a toll… Benedek Elek születésének 160., halálának 90. évfordulója
Ez csupán a feladatok keretét képezi, hangulatát adja majd meg, a csapatoknak természetesen nem a nagy mesemondó életéből, művészetéből kell készülniük, hanem a szokásos anyanyelvi játékokat gyakorolniuk, hogy korukhoz mérten legyen gazdag a szókincsük, ismerjenek sok közmondást, szólást, rokon értelmű szót, kifejezést, írjanak minél helyesebben, olvassanak folyékonyan és kifejezően, szeressenek és tudjanak alkotó módon gondolkodni, véleményüket megfogalmazni, csapatban játszani.
A verseny forgatókönyve 6-8 írásbeli nyelvi játékot, 1 olvasási és 1 szövegalkotási próbát tartalmaz majd.
Ajánlott könyvészet a IV. osztály számára:
A Napsugár gyermeklap Szólj, szám rovata 2008-tól 2019-ig
Szép „szerével”. A Kőrösi Csoma Sándor Anyanyelvi Vetélkedő 2001 és 2010 között lezajlott tíz országos döntőjének feladatsora, Napsugár Kiadó, Kolozsvár, 2016
Szólj, szám! A Napsugár gyermeklap anyanyelvi feladatai 1998 októberétől 2007 decemberéig, Napsugár Kiadó, Kolozsvár, 2014
Az általános iskolások (V–VIII.) versenyének témája:
Sütő András nyomában,
különös tekintettel a gyermekkorát felidéző és az anyanyelv értékeivel foglalkozó írásaira.
Bemutató:
A kulturális és tudományos élet nagyjai közül többen is a nagyenyedi Bethlen Gábor Kollégiumban végezték tanulmányaikat. A csapatok feladata az lesz, hogy kiválasszanak egy Enyeden végzett (a csapathoz valamilyen módon kötődő) hírességet, és egy 2–3 perces bemutatót készítsenek róla. A bemutató formája szabadon választható (a csapat által eljátszott jelenettől PPT-bemutatóig bármi lehet). Ezt a csapatok a versenyen fogják bemutatni.
Könyvészet:
Sütő András: Gyermekkorom tükörcserepei. (Bármely kiadás.)
A témához kapcsolódó bármilyen információ az internetről.
Nyelvi játékokkal kapcsolatos ajánlott könyvészet:
Zsigmond Győző: Nyelvi rejtvény, játék és verseny. Pallas- Akadémia Kiadó. 2011. Csíkszereda.
Grétsy László: Nyelvi játékaink nagykönyve. Tinta Kiadó. 2012. Budapest.
A középiskolások (IX–XII.) versenyének témája:
Sütő András, a magyar nyelv művésze.
Sütő András, a nyelv nagy mestere tanulmányait szülőfalujában, Nagyenyeden és Kolozsváron végezte. Az Engedjétek hozzám jönni a szavakat című műve az anyanyelvvel való kapcsolatát mutatja be. E mű alapján a csapatok egy interaktív csapatverseny keretében különböző feladatok során tanúsítják kreativitásukat, nyelvi leleményüket.
Bemutató:
A kulturális és tudományos élet nagyjai közül többen is a nagyenyedi Bethlen Gábor Kollégiumban végezték tanulmányaikat. A csapatok feladata az lesz, hogy kiválasszanak egy Enyeden végzett (a csapathoz valamilyen módon kötődő) hírességet, és egy 2–3 perces bemutatót készítsenek róla. A bemutató formája szabadon választható (a csapat által eljátszott jelenettől PPT-bemutatóig bármi lehet). Ezt a csapatok a versenyen fogják bemutatni.
Könyvészet:
Sütő András: Engedjétek hozzám jönni a szavakat.
dia.pool.pim.hu/html/muvek/SUTO/suto00001a_kv.html
Nyelvi játékokkal kapcsolatos ajánlott könyvészet:
Forgács Róbert 2010. Anya-nyelv-csavar. Tinta Könyvkiadó, Budapest.
Forgács Róbert 2012. Anya-nyelv-ész. Tinta Könyvkiadó, Budapest.
Szőcsné Antal Irén 2016. Anya-nyelv-búvár. Tinta Könyvkiadó, Budapest.
A tematikához kapcsolódó szóbeli és írásbeli feladatok (korcsoportnak megfelelően): helyesírás; helyes ejtés, beszédművelés; nyelvhelyesség általában; szókincsfejlesztés, szólások, közmondások; nyelvtörténet; leíró nyelvtani ismeretek; olvasottság; nyelvi találékonyság, játékos szóalkotás; fogalmazókészség.
Eredményes felkészülést, vidám játékot kívánunk.
Simonyi Zsigmond Helyesírási Verseny, 2019
A megyei fordulót a szaktanfelügyelők, a módszertani körök felelősei és az erre hosszú távon vállalkozó magyartanárok rendezik. A verseny feltételeiről, a javítócsoportról és az ellenőr(ök)ről a megyei forduló szervezői gondoskodnak. (Az ellenőr(ök) feladata a javítás egységesítése és esetleges felülbírálása.) Ez az alkalom lehetővé teszi azt is, hogy a javítás idején a versenyzők és a kísérők aktuális nyelvi-nyelvhasználati kérdéseket vitassanak meg.
Arra vonatkozóan, hogy egy adott megyében a megyei fordulóra hány diák juthat tovább, és melyek a továbbjutás feltételei, az egyes megyék maguk döntik el. Ezt a belső versenyszabályzatot a megyei versenyfelelősök 2018. november 24-ig rögzítik, és ismertetik az iskolai fordulók szervezőivel.
Tömbmagyar megyékben javasoljuk, hogy az iskolai forduló (évfolyamonként és iskolánként) két-két győztese képviselhesse az intézményt a megyei fordulóban, abban az esetben, ha az adott iskolában nincs több mint két párhuzamos osztály. Három párhuzamos osztály esetén évfolyamonként három-három diákot lehessen küldeni a megyei fordulóra, négy párhuzamos osztály esetén négyet-négyet, öt vagy annál több párhuzamos osztály esetén ötöt-ötöt. A megyei fordulóra való továbbjutáshoz minimum 80 pontot kelljen elérni a százból. Azokban a megyékben, ahol vannak működő módszertani körök ez kiegészíthető azzal, hogy abban az esetben, ha egy adott módszertani körhöz tartozó összes iskolából adott évfolyamon senki nem éri el a nyolcvan pontos határt, a módszertani körhöz tartozó iskolák számától függetlenül évfolyamonként egy diák juthasson tovább a megyei fordulóra. Szórványmegyékben az alacsonyabb ponthatár meghatározása lehet célszerű.
A megyei forduló feladatlapjait a verseny napján kell kijavítani. A feladatlapokat és a javítókulcsot a verseny megyei szervezői e-mailben kapják meg 2019. március 1-én. A feladatok sokszorosítása/másolása a szervezők feladata.
A megyei fordulók időpontja egységesen 2019. március 2. (szombat), 10 óra. A szabályzat értelmében tehát egyetlen megyében sem lehet – semmilyen kivételes indokkal – ezen időpont előtt vagy után megrendezni a versenyt. A megyei fordulón részt vevő versenyzők és kísérő tanáraik költségeivel kapcsolatos kiadásokat nem áll módunkban megtéríteni. De ezt a kellő anyagi háttérrel rendelkező iskolák, illetve helyi, megyei tanácsok, alapítványok, támogatók megtehetik.
A Simonyi Zsigmond helyesírási versenynek 2009-től van országos döntője. A megyei fordulók eredményei alapján megyénként a magyarul tanuló diákok összlétszámának függvényében Hargita megyéből 9, Maros megyéből 8, Kovászna megyéből 7, Bihar, Kolozs és Szatmár megyéből 6-6, Arad, Brassó, és Szilágy megyéből 4-4, Beszterce−Naszód, Fehér, Hunyad, Máramaros és Temes megyéből 3-3, Bákó és Szeben megyéből, valamint Bukarestből 1-1 diák juthat tovább az országos döntőre. Az egyes megyék maguk döntik el (a megyei forduló eredményeinek függvényében), hogy az adott keretszámoknak megfelelően milyen kritériumok alapján választják ki azokat a diákokat, akiket legesélyesebbnek tartanak arra, hogy az országos fordulón jól szerepeljenek. Az egyetlen kritérium, hogy azokból a megyékből, ahonnan legalább 4 diák juthat tovább az országosra, minden évfolyamról bekerüljön a legjobb a továbbjutó csapatba.
Az egyes megyékben fennmaradt helyek az érdeklődés függvényében és az elért pontszámok figyelembevételével visszaoszthatók.
Az országos döntőre továbbjutók adatait (név, személyi szám – CNP −, osztály, iskola, helység, megye, felkészítő tanár neve, pontszám) valamint a kísérőtanár adatait a megyei szervezők a döntőt szervező iskolának az enikoiszlai@yahoo.com címére küldik el. Minden megyéből csak egy kísérőtanárt tudunk fogadni. Beküldési határidő 2019. március 6. Figyelem! Határidőn túl vagy hiányosan beküldött adatlap a versenyen való részvételt kizáró ok.
Az országos döntő színhelye Kolozsvár, Brassai Sámuel Elméleti Líceum. Időpontja: 2019. március 29–31. A versenyre március 30-án, szombaton 10 órától kerül sor.
Az országos verseny győztesei (évfolyamonként 3-3) képviselik majd Romániát a budapesti, Kárpát-medencei döntőben. Időpontja 2019. május 25., 10 óra. Az utazással kapcsolatos kérdésekről, valamint a kísérőként felkért felkészítő tanárokról az AESZ a döntőn résztvevő diákok ismeretében dönt. A kísérő tanárok feladata a diákok állandó felügyelete és a szabadidős tevékenységek megszervezése.
Megjegyzések: Holtverseny esetén bármilyen szintű versenyen a tollbamondások döntenek. Ha ez sem dönti el a holtversenyt, akkor a gyerekek helyezését a feladatlapban megoldott, sorrendben a legmagasabb pontszámú gyakorlatok alapján szükséges meghatározni. A verseny egyes fordulóira évfolyamonként elsősorban a magyarországi tantervben szereplő helyesírási ismeretekből kell a tanulókat felkészíteni. Ehhez bármilyen helyesírási gyakorlókönyv használható, amit a magyartanár jónak tart. A 2018/2019-as tanév tananyaga a http://simonyi.mnyt.hu/index.php?rek=2&ida1=2&k=157&tps=a címről tölthető le (csak a novemberi iskolai, a márciusi megyei és a májusi Kárpát-medencei döntő tananyaga!).
Mivel a feladatlapok a magyarországi tanterv alapján vannak összeállítva, amely eltér némileg a hazaitól, ajánljuk, hogy a korábbi versenyek feladatlapjait is tekintsék meg/át. A magyarországi fordulók feladatlapjait, valamint a tollbamondások szövegét az ELTE Mai Magyar Nyelvi Tanszéke utólag kötetben közzéteszi (vö. Írás–kultúra–felelősség. Simonyi Zsigmond helyesírási verseny, 2000. tavasz–2001. tavasz. Szerk.: Antalné Szabó Ágnes. Nemzeti Tankönyvkiadó, 2001, 20032; Helyesírásunk öröksége. Simonyi Zsigmond helyesírási verseny, 2002. tavasz–2003. tavasz. Szerk.: Antalné Szabó Ágnes. Nemzeti Tankönyvkiadó, 2004; Helyesírási tudáspróbák. Simonyi Zsigmond helyesírási verseny, 2003. ősz–2005. tavasz. Szerk.: Antalné Szabó Ágnes. Nemzeti Tankönyvkiadó, 2005.) Minta feladatlapok a verseny hivatalos honlapjáról is letölthetők: http://simonyi.mnyt.hu
Simonyi Zsigmond Helyesírási Verseny | Versenyszabályzat a 2018/2019-es tanévre
A versenyt az Anyanyelvápolók Erdélyi Szövetsége (AESZ), a Nemzeti Oktatási Minisztérium Kisebbségi Főosztálya, a Kolozs Megyei Tanfelügyelőség és a kolozsvári Brassai Sámuel Elméleti Líceum szervezi, a Babeş-Bolyai Tudományegyetem (BBTE) Magyar és Általános Nyelvészeti Tanszéke szakmai felügyeletével, a szaktanfelügyelők és/vagy a módszertani körfelelősök, valamint az erre hosszú távon vállalkozó magyartanárok segítségével az általános iskolák V–VIII. osztályos tanulói számára.
A verseny célja: anyanyelvünk ápolása, a nyelvhasználat iránt érzett felelősségtudat és az anyanyelv szeretetének erősítése. A versenyen a diákok helyesírási képességét mérjük.
A verseny egységes módon lehetővé teszi a részvételt minden egyes általános iskolás számára, tekintet nélkül arra, hogy az ország mely régiójában él.
A verseny minden fordulóján a versenyzők évfolyamonként más-más tollbamondást írnak, és más-más helyesírási feladatlapot töltenek ki. A versenyen kb. 60 perc áll a diákok rendelkezésére. A tollbamondás időtartama nincs korlátozva, a feladatlapok kitöltésének időtartama 35 perc. Holtverseny esetén bármilyen szintű versenyen a tollbamondások döntenek. A javítás és értékelés részleteit a feladatlapokhoz mellékelt útmutatók tartalmazzák. (A feladatlapokhoz részletes kulcsot, a tollbamondásszövegekhez részletes útmutatást küldünk.) Az egyes fordulók helyesírási feladatlapjait és a tollbamondásszövegeket az ELTE Mai Magyar Nyelvi Tanszékének oktatói állítják össze. Felelős: Antalné Szabó Ágnes.
Az egyes fordulók anyagát a verseny megkezdése előtt – a titkosítás szabályainak betartásával – csak a versenyfelelős kolléga tekintheti meg. A verseny anyagát a verseny megkezdése előtt még fénymásolás céljából sem láthatja olyan szervező kolléga, akinek a versenyen saját tanítványa vagy saját gyermeke indul. Ilyenkor a fénymásolást más, független kollégára szükséges rábízni.
Az első, iskolai forduló kivételével minden fordulón a diákok sorszámot kapnak. Csak a javítás befejezése után szabad a sorszámokat a diákok nevével azonosítani. A helyesírási verseny minden fordulójának anyagát 1 évig meg kell őrizni. A versenyzőknek, valamint a felkészítő tanároknak lehetőséget kell biztosítani arra, hogy előre egyeztetett időpontban megtekintsék saját feladatlapjukat és saját tollbamondásszövegüket, illetve saját diákjuk munkáját.
A megmérettetés elsődleges színtere az az intézmény, amelyben a versenyzők tanulmányaikat végzik. Itt rendezik meg az iskolai fordulót, amelyen az iskola minden diákjának részvételét javasoljuk. Az iskolai fordulót az iskola magyartanára(i) szervezi(k). A szaktanfelügyelők gondoskodnak arról, hogy minden iskola helyi szervezője időben kapja meg a helyi forduló feladatlapjait és javítókulcsait. Az iskolai fordulók időpontja nem rögzített, de azt 2018. november 24. és 2018. december 16. között kell megtartani. Ennek a fordulónak a győztesei képviselik az intézményt a megyei fordulóban.
Az iskolai forduló feladatlapjainak sokszorosításáról, a javítás megszervezéséről stb. a helyi szervezők maguk gondoskodnak. A feladatlapokat, illetve a hozzájuk tartozó javítókulcsokat e-mailben küldjük el a verseny megyei szervezőinek (2018. november 23-án) a versenyfeladatoknak az iskolákhoz való továbbjuttatását ők biztosítják.
Az iskolai versenyek feladatlapjait és tollbamondásait a versenyt követő 2 napon belül ki kell javítani, az eredményeket az adott iskolában közzé kell tenni, a továbbjutók adatait (név, évfolyam, iskola neve, település, iskola címe, iskola e-mail címe) pedig a megyei versenyfelelősnek kell továbbítani (beérkezési határidő 2018. december 18.). A megyei versenyfelős a megyei adatokat egy Excel-táblázatba összesítve küldi el az aesz@planet.ro címre 2018. december 19-ig.
A megyei fordulót a szaktanfelügyelők, a módszertani körök felelősei és az erre hosszú távon vállalkozó magyartanárok rendezik. A verseny feltételeiről, a javítócsoportról és az ellenőr(ök)ről a megyei forduló szervezői gondoskodnak. (Az ellenőr(ök) feladata a javítás egységesítése és esetleges felülbírálása.) Ez az alkalom lehetővé teszi azt is, hogy a javítás idején a versenyzők és a kísérők aktuális nyelvi-nyelvhasználati kérdéseket vitassanak meg.
Arra vonatkozóan, hogy egy adott megyében a megyei fordulóra hány diák juthat tovább, és melyek a továbbjutás feltételei, az egyes megyék maguk döntik el. Ezt a belső versenyszabályzatot a megyei versenyfelelősök 2018. november 24-ig rögzítik, és ismertetik az iskolai fordulók szervezőivel.
Tömbmagyar megyékben javasoljuk, hogy az iskolai forduló (évfolyamonként és iskolánként) két-két győztese képviselhesse az intézményt a megyei fordulóban, abban az esetben, ha az adott iskolában nincs több mint két párhuzamos osztály. Három párhuzamos osztály esetén évfolyamonként három-három diákot lehessen küldeni a megyei fordulóra, négy párhuzamos osztály esetén négyet-négyet, öt vagy annál több párhuzamos osztály esetén ötöt-ötöt. A megyei fordulóra való továbbjutáshoz minimum 80 pontot kelljen elérni a százból. Azokban a megyékben, ahol vannak működő módszertani körök ez kiegészíthető azzal, hogy abban az esetben, ha egy adott módszertani körhöz tartozó összes iskolából adott évfolyamon senki nem éri el a nyolcvan pontos határt, a módszertani körhöz tartozó iskolák számától függetlenül évfolyamonként egy diák juthasson tovább a megyei fordulóra. Szórványmegyékben az alacsonyabb ponthatár meghatározása lehet célszerű.
A megyei forduló feladatlapjait a verseny napján kell kijavítani. A feladatlapokat és a javítókulcsot a verseny megyei szervezői e-mailben kapják meg 2019. március 1-én. A feladatok sokszorosítása/másolása a szervezők feladata.
A megyei fordulók időpontja egységesen 2019. március 2. (szombat), 10 óra. A szabályzat értelmében tehát egyetlen megyében sem lehet – semmilyen kivételes indokkal – ezen időpont előtt vagy után megrendezni a versenyt. A megyei fordulón részt vevő versenyzők és kísérő tanáraik költségeivel kapcsolatos kiadásokat nem áll módunkban megtéríteni. De ezt a kellő anyagi háttérrel rendelkező iskolák, illetve helyi, megyei tanácsok, alapítványok, támogatók megtehetik.
A Simonyi Zsigmond helyesírási versenynek 2009-től van országos döntője. A megyei fordulók eredményei alapján megyénként a magyarul tanuló diákok összlétszámának függvényében Hargita megyéből 9, Maros megyéből 8, Kovászna megyéből 7, Bihar, Kolozs és Szatmár megyéből 6-6, Arad, Brassó, és Szilágy megyéből 4-4, Beszterce−Naszód, Fehér, Hunyad, Máramaros és Temes megyéből 3-3, Bákó és Szeben megyéből, valamint Bukarestből 1-1 diák juthat tovább az országos döntőre. Az egyes megyék maguk döntik el (a megyei forduló eredményeinek függvényében), hogy az adott keretszámoknak megfelelően milyen kritériumok alapján választják ki azokat a diákokat, akiket legesélyesebbnek tartanak arra, hogy az országos fordulón jól szerepeljenek. Az egyetlen kritérium, hogy azokból a megyékből, ahonnan legalább 4 diák juthat tovább az országosra, minden évfolyamról bekerüljön a legjobb a továbbjutó csapatba.
Az egyes megyékben fennmaradt helyek az érdeklődés függvényében és az elért pontszámok figyelembevételével visszaoszthatók.
Az országos döntőre továbbjutók adatait (név, személyi szám – CNP −, osztály, iskola, helység, megye, felkészítő tanár neve, pontszám) valamint a kísérőtanár adatait a megyei szervezők a döntőt szervező iskolának az enikoiszlai@yahoo.com címére küldik el. Minden megyéből csak egy kísérőtanárt tudunk fogadni. Beküldési határidő 2019. március 6. Figyelem! Határidőn túl vagy hiányosan beküldött adatlap a versenyen való részvételt kizáró ok.
Az országos döntő színhelye Kolozsvár, Brassai Sámuel Elméleti Líceum. Időpontja: 2019. március 29–31. A versenyre március 30-án, szombaton 10 órától kerül sor.
Az országos verseny győztesei (évfolyamonként 3-3) képviselik majd Romániát a budapesti, Kárpát-medencei döntőben. Időpontja 2019. május 25., 10 óra. Az utazással kapcsolatos kérdésekről, valamint a kísérőként felkért felkészítő tanárokról az AESZ a döntőn résztvevő diákok ismeretében dönt. A kísérő tanárok feladata a diákok állandó felügyelete és a szabadidős tevékenységek megszervezése.
Megjegyzések: Holtverseny esetén bármilyen szintű versenyen a tollbamondások döntenek. Ha ez sem dönti el a holtversenyt, akkor a gyerekek helyezését a feladatlapban megoldott, sorrendben a legmagasabb pontszámú gyakorlatok alapján szükséges meghatározni. A verseny egyes fordulóira évfolyamonként elsősorban a magyarországi tantervben szereplő helyesírási ismeretekből kell a tanulókat felkészíteni. Ehhez bármilyen helyesírási gyakorlókönyv használható, amit a magyartanár jónak tart. A 2018/2019-as tanév tananyaga a http://simonyi.mnyt.hu/index.php?rek=2&ida1=2&k=157&tps=a címről tölthető le (csak a novemberi iskolai, a márciusi megyei és a májusi Kárpát-medencei döntő tananyaga!).
Mivel a feladatlapok a magyarországi tanterv alapján vannak összeállítva, amely eltér némileg a hazaitól, ajánljuk, hogy a korábbi versenyek feladatlapjait is tekintsék meg/át. A magyarországi fordulók feladatlapjait, valamint a tollbamondások szövegét az ELTE Mai Magyar Nyelvi Tanszéke utólag kötetben közzéteszi (vö. Írás–kultúra–felelősség. Simonyi Zsigmond helyesírási verseny, 2000. tavasz–2001. tavasz. Szerk.: Antalné Szabó Ágnes. Nemzeti Tankönyvkiadó, 2001, 20032; Helyesírásunk öröksége. Simonyi Zsigmond helyesírási verseny, 2002. tavasz–2003. tavasz. Szerk.: Antalné Szabó Ágnes. Nemzeti Tankönyvkiadó, 2004; Helyesírási tudáspróbák. Simonyi Zsigmond helyesírási verseny, 2003. ősz–2005. tavasz. Szerk.: Antalné Szabó Ágnes. Nemzeti Tankönyvkiadó, 2005.) Minta feladatlapok a verseny hivatalos honlapjáról is letölthetők: http://simonyi.mnyt.hu
Simonyi Zsigmond Helyesírási Verseny | Országos döntő, 2019 | PROGRAM
MÁRCIUS 29., PÉNTEK
Érkezés, regisztrálás a Brassai Sámuel Elméleti Líceumban
Vacsora
Elszállásolás
MÁRCIUS 30., SZOMBAT
9.00 – Reggeli
10.00 – Megnyitó
11.00 – Tollbamondás
A feladatlapok megoldása
13.00 – Ebéd
15.00 – Városnézés
18.00 – Vacsora
19.00 – Színházi előadás:
Móricz Zsigmond – Kocsák Tibor – Miklós Tibor: LÉGY JÓ MINDHALÁLIG
MÁRCIUS 31., VASÁRNAP
8.00 – Reggeli
9.00 – Záróünnepség, a verseny kiértékelése, díjkiosztás
Hazautazás
Implom József Helyesírási Verseny, 2019
A középiskolások Implom József helyesírási versenye megyei fordulóinak dátuma egységesen 2019. január 19. (szombat) 10 óra.
A megyei forduló feladatlapjait a verseny napján kell kijavítani. A feladatlapokat és a javítókulcsot a megyei szervezők e-mailben kapják meg a versenyt megelőző napon (2019. január 18-án) az AESZ-irodától. Kérjük, 2019. január 17-ig jelezzék igénylésüket. A feladatok sokszorosítása/másolása a szervezők feladata.
Az egyes fordulók anyagát a verseny megkezdése előtt – a titkosítás szabályainak betartásával – csak a versenyfelelős kolléga tekintheti meg. A feladatlapot a verseny megkezdése előtt még fénymásolás céljából sem láthatja olyan szervező kolléga, akinek a versenyen saját tanítványa vagy saját gyermeke indul. Ilyenkor a fénymásolást más, független kollégára szükséges rábízni.
A feladatlapokhoz részletes kulcsot, a tollbamondásszövegekhez részletes útmutatást küldünk.
A megyei fordulón részt vevő versenyzők és kísérő tanáraik utazási költségeivel kapcsolatos kiadásokat saját iskolájuknak kell biztosítania.
Az Implom József helyesírási versenynek 2009-től van országos döntője. A megyei fordulók eredményei alapján megyénként a magyarul tanuló diákok összlétszámának függvényében: Hargita megyéből 9, Kovászna és Maros megyéből 8-8, Bihar, Kolozs és Szatmár megyéből 6-6, Arad, Brassó, és Szilágy megyéből 4-4, Beszterce−Naszód, Fehér, Hunyad, Máramaros és Temes megyéből 3-3, Szeben megyéből, valamint Bukarestből 1-1 diák juthat tovább az országos döntőre. Az alsó ponthatár 130 a maximális 200 pontból, de kivételes esetekben az egyes megyék maguk döntik el (a megyei forduló eredményeinek függvényében), hogy az adott keretszámoknak megfelelően milyen kritériumok alapján választják ki azokat a diákokat, akiket legesélyesebbnek tartanak arra, hogy az országos fordulón jól szerepeljenek.
Az egyes megyékben fennmaradt helyek az érdeklődés függvényében és az elért pontszámok figyelembevételével visszaoszthatók.
A verseny anyagát dr. Cs. Nagy Lajos és dr. N. Császi Ildikó egyetemi tanárok készítik.
Az országos döntőre továbbjutók adatait (név, személyi szám – CNP −, osztály, iskola, helység, megye, felkészítő tanár neve, pontszám) valamint a kísérőtanár adatait a megyei szervezők az Anyanyelvápolók Erdélyi Szövetsége (AESZ) irodájába (cím: aesz@planet.ro) küldik el. Minden megyéből csak egy kísérőtanárt tudunk fogadni. Beküldési határidő: 2019. január 25. (estig). Az országos döntő színhelye Sepsiszentgyörgy, Mikes Kelemen Főgimnázium. Időpontja: 2019. január 31.–február 2. A verseny február 1-én 10 órakor kezdődik (megnyitó ünnepség 8.30 órától a Székely Nemzeti Múzeum Bartók Termében).
Az országos döntőn legmagasabb pontszámot elért diákok képviselik Erdélyt az Erkel Ferenc Gimnázium által szervezett Kárpát-medencei döntőn, Gyulán, amelynek időpontja 2019. február 28.–március 2.
Megjegyzések: A verseny egyes fordulóira évfolyamtól függetlenül a magyar nyelv helyesírási szabályzatából kell a tanulókat felkészíteni. Ehhez bármilyen helyesírási gyakorlókönyv használható, amit a magyartanár jónak tart, javasoljuk az Akadémiai Kiadó A magyar helyesírás szabályai, Új magyar helyesírás, 12. kiadás és/vagy az Osiris Helyesírás kiadványokat az új szabályzat korrekcióinak figyelembe vételével.
Implom József Helyesírási Verseny | Versenyszabályzat a 2018/2019-es tanévre
A magyar helyesírási normák ismerete nemcsak a magyar nyelv tantárgyának, hanem minden műveltségi területnek az anyagához hozzátartozik, és az Implom József helyesírási versennyel nemcsak anyanyelvi tudást, hanem az általános műveltség fejlesztésének ügyét is szolgáljuk.
A versenyt a középiskolák IX–XII. osztályos tanulói számára az Anyanyelvápolók Erdélyi Szövetsége (AESZ), a Nemzeti Oktatási Minisztérium Kisebbségi Főosztálya, a Kovászna Megyei Tanfelügyelőség és a sepsiszentgyörgyi Mikes Kelemen Főgimnázium szervezi, a Babeş-Bolyai Tudományegyetem (BBTE) Magyar és Általános Nyelvészeti Intézete szakmai felügyeletével, a szaktanfelügyelők és/vagy a módszertani körfelelősök, valamint az erre vállalkozó magyartanárok segítségével.
A verseny célja: anyanyelvünk ápolása, a nyelvhasználat iránt érzett felelősségtudat és az anyanyelv szeretetének erősítése. A versenyen a diákok helyesírási képességét mérjük.
A verseny egységes módon lehetővé teszi a részvételt minden középiskolás számára, tekintet nélkül arra, hogy az ország mely térségében él.
A verseny minden fordulóján a versenyzők évfolyamtól függetlenül egységes tollbamondást írnak, és egységes helyesírási feladatlapot töltenek ki. A versenyen kb. 110 perc áll a diákok rendelkezésére. A tollbamondás időtartama nincs korlátozva, a feladatlapok kitöltésének időtartama 90 perc. Holtverseny esetén bármilyen szintű versenyen a tollbamondások pontszáma döntő érvényű. A javítás és értékelés részleteit a feladatlapokhoz mellékelt útmutatók tartalmazzák.
Az első, iskolai forduló kivételével minden fordulón a diákok sorszámot kapnak, a sorszámukat az azonosító adatlapot tartalmazó borítékra írják, a borítékok pedig leragasztva a verseny szervezőinél maradnak a verseny végéig. Csak a javítás befejezése után szabad a sorszámokat a diákok nevével azonosítani. A helyesírási verseny minden fordulójának anyagát 1 évig meg kell őrizni. A versenyzőknek, valamint a felkészítő tanároknak lehetőséget kell biztosítani arra, hogy előre egyeztetett időpontban megtekintsék saját feladatlapjukat és saját tollbamondásszövegüket, illetve saját diákjuk munkáját.
A megmérettetés elsődleges színtere az a tanintézmény, amelyben a versenyzők tanulmányaikat végzik. Itt rendezik meg az iskolai fordulót, amelyen lehetőség szerint az iskola minden diákjának részvételét javasoljuk. Az iskolai fordulót az iskola magyartanára(i) szervezi(k). Az iskolai fordulók megszervezését 2018. december 10-ig javasoljuk. Ennek a fordulónak a győztesei képviselik az intézményt a megyei fordulóban.
Az iskolai forduló feladatlapjainak megszerkesztéséről, sokszorosításáról, a javítás megszervezéséről stb. a helyi szervezők maguk gondoskodnak.
Az iskolai versenyek feladatlapjait és tollbamondásait a versenyt követő 2 napon belül ki kell javítani, az eredményeket az adott iskolában közzé kell tenni, a továbbjutók adatait a megyei versenyfelelősnek továbbítani. Beérkezési határidő: legkésőbb 2018. december 18.
A megyei fordulót a szaktanfelügyelők, a módszertani körök felelősei és az erre vállalkozó magyartanárok rendezik. A verseny feltételeiről, a javítócsoportról és az ellenőr(ök)ről a megyei forduló szervezői gondoskodnak. (Az ellenőr(ök) feladata a javítás egységesítése és esetleges felülbírálása.) Ez az alkalom lehetővé teszi azt is, hogy a javítás idején a versenyzők és a kísérők aktuális nyelvi-nyelvhasználati kérdéseket vitassanak meg.
Arra vonatkozóan, hogy egy adott megyében a megyei fordulóra hány diák juthat tovább, és melyek a továbbjutás feltételei, az egyes megyék maguk döntik el.
Javasoljuk, hogy a megyei fordulóra való továbbjutáshoz minimum 130 pontot kelljen elérni a kétszázból. Azokban a megyékben, ahol vannak működő módszertani körök (körzetek) ez kiegészíthető azzal, hogy abban az esetben, ha egy adott módszertani körhöz/körzethez tartozó összes iskolából adott évfolyamon senki nem éri el a 130 pontos határt, a módszertani körhöz tartozó iskolák számától függetlenül évfolyamonként egy diák juthasson tovább a megyei fordulóra. Szórványmegyékben az alacsonyabb ponthatár meghatározása lehet célszerű.
A megyei forduló feladatlapjait a verseny napján kell kijavítani. A feladatlapokat és a javítókulcsot a megyei szervezők e-mailben kapják meg a versenyt megelőző napon (2019. január 18-án) az AESZ-irodától. Kérjük, 2019. január 17-ig jelezzék igénylésüket. A feladatok sokszorosítása/másolása a szervezők feladata.
Az egyes fordulók anyagát a verseny megkezdése előtt – a titkosítás szabályainak betartásával – csak a versenyfelelős kolléga tekintheti meg. A feladatlapot a verseny megkezdése előtt még fénymásolás céljából sem láthatja olyan szervező kolléga, akinek a versenyen saját tanítványa vagy saját gyermeke indul. Ilyenkor a fénymásolást más, független kollégára szükséges rábízni.
A feladatlapokhoz részletes kulcsot, a tollbamondásszövegekhez részletes útmutatást küldünk.
Az országos, erdélyi döntő időpontjához való igazodás érdekében a megyei fordulók dátuma egységesen 2019. január 19. (szombat) 10 óra.
A megyei fordulón részt vevő versenyzők és kísérő tanáraik utazási költségeivel kapcsolatos kiadásokat saját iskolájuknak kell biztosítania.
Az Implom József helyesírási versenynek 2009-től van országos döntője. A megyei fordulók eredményei alapján megyénként a magyarul tanuló diákok összlétszámának függvényében: Hargita megyéből 9, Kovászna és Maros megyéből 8-8, Bihar, Kolozs és Szatmár megyéből 6-6, Arad, Brassó, és Szilágy megyéből 4-4, Beszterce−Naszód, Fehér, Hunyad, Máramaros és Temes megyéből 3-3, Szeben megyéből, valamint Bukarestből 1-1 diák juthat tovább az országos döntőre. Az alsó ponthatár 130 a maximális 200 pontból, de kivételes esetekben az egyes megyék maguk döntik el (a megyei forduló eredményeinek függvényében), hogy az adott keretszámoknak megfelelően milyen kritériumok alapján választják ki azokat a diákokat, akiket legesélyesebbnek tartanak arra, hogy az országos fordulón jól szerepeljenek.
Az egyes megyékben fennmaradt helyek az érdeklődés függvényében és az elért pontszámok figyelembevételével visszaoszthatók.
A verseny anyagát dr. Cs. Nagy Lajos és dr. N. Császi Ildikó egyetemi tanárok készítik.
Az országos döntőre továbbjutók adatait (név, személyi szám – CNP −, osztály, iskola, helység, megye, felkészítő tanár neve, pontszám) valamint a kísérőtanár adatait a megyei szervezők az Anyanyelvápolók Erdélyi Szövetsége (AESZ) irodájába (cím: aesz@planet.ro) küldik el. Minden megyéből csak egy kísérőtanárt tudunk fogadni. Beküldési határidő: 2019. január 23. (estig). Az országos döntő színhelye Sepsiszentgyörgy, Mikes Kelemen Főgimnázium. Időpontja: 2019. január 31.–február 2. A verseny február 1-én 10 órakor kezdődik (megnyitó ünnepség 9.00 órától a Székely Nemzeti Múzeum Bartók Termében).
Az országos döntőn legmagasabb pontszámot elért diákok képviselik Erdélyt az Erkel Ferenc Gimnázium által szervezett Kárpát-medencei döntőn, Gyulán, amelynek időpontja 2019. február 28.–március 2.
Megjegyzések: A verseny egyes fordulóira évfolyamtól függetlenül a magyar nyelv helyesírási szabályzatából kell a tanulókat felkészíteni. Ehhez bármilyen helyesírási gyakorlókönyv használható, amit a magyartanár jónak tart, javasoljuk az Akadémiai Kiadó A magyar helyesírás szabályai, Új magyar helyesírás, 12. kiadás és/vagy az Osiris Helyesírás kiadványokat az új szabályzat korrekcióinak figyelembe vételével.
FELADATLAPOK
FELADATLAPOK
Feltöltés alatt…
EREDMÉNYEK
EREDMÉNYEK
Simonyi Zsigmond Helyesírási Verseny, országos döntő
Nagyenyed, 2024. április 26– 28.
A KŐRÖSI CSOMA SÁNDOR ANYANYELVI VETÉLKEDŐ DÍJAZOTTJAI:
Rákóczi Ferenc Általános Iskola, Szatmárnémeti, IV. B osztály
Tanító: Reich Annamária
Csapatnév: WAS
Nagy András, Stângeran Milán József, Wekker Erik
II. DÍJ
Petőfi Sándor Általános Iskola, Kézdivásárhely, IV. A osztály
Tanító: Füleki Katalin
Csapatnév: SZÓKIMONDÓK
Hodor Hanna, Kelemen Hanna Dorka, Veress Apor
III. DÍJ
Szent György Technológiai Líceum, Erdőszentgyörgy, IV. B osztály
Tanító: Barabás Katalin
Csapatnév: KRAMPUSZOK
Ambrus Réka, Fülöp Zete, Herceg Attila
DICSÉRETEK
Báthory István Elméleti Líceum, Kolozsvár, IV. A osztály
Tanító: Sălăjan Mária
Csapatnév: TÚLÉLŐK
Botár Noémi, Megyesi Karina Maria, Módi Áron
Liviu Rebreanu Általános Iskola, Marosvásárhely, IV. F osztály
Tanító: Barabás Enikő
Csapatnév: SASSZEMEK
Borka Csanád, Kiss Dávid, Molnár Lilla
Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégium, Székelyudvarhely, IV. osztály
Tanító: Mihály Imola
Csapatnév: SZÓMÁGUSOK
Ferenczi Nóra, Gálfi Lili, Hajdu Janka
Székely Mikó Kollégium, Sepsiszentgyörgy, IV. A osztály
Tanító: Szakács Ágnes
Csapatnév: NYELVTÖRŐK
Mihály Iringó, Olosz Panna, Péter Andrea
Az RMPSZ különdíja
Kölcsey Ferenc Főgimnázium, Szatmárnémeti, IV. osztály
Tanító: Wolf Henriette
Csapatnév: BETŰFALÓK
Gábor Noah, Oláh Viktória Mária, Stier Kata
NAPSUGÁR-DÍJAK
16-os Általános Iskola, Nagyvárad, IV. E osztály
Tanító: Krasznai Tünde
Csapatnév: MAGYAR IFJAK
Calapis Hanna Andrea, Kádár Anna Júlia, Kamenszki Botond
Simion Bărnuțiu Általános Iskola, Zilah, IV. B osztály
Tanító: Barti Edit Rita
Csapatnév: SZÓVADÁSZOK
Dimény Petra, Józsa Hanna, Nagy Otília
Kőrösi Csoma Sándor Líceum, Kovászna, IV. C osztály
Tanító: Tökbandi Rita
Csapatnév: SZÓKERESŐK
Bede Hanna, Gál Panna, Tankó Renáta
Yurta Kertészet díja
A szervezők különdíja
Deák Farkas Általános Iskola, Nyárádszereda, IV. C osztály
Tanító: Fülöp Ildikó
Csapatnév: OKOS LÁNYOK
Kacsó Eszter-Réka, Puiu Rebeka, Tőkés Rebeka-Mária
Brassó megyei Ifjúsági Egyeztető Tanács díja
Zajzoni Rab István Elméleti Líceum, Négyfalu, IV. osztály
Tanító: Csáka Mária
Csapatnév: BOGLÁROK
Bencze Helga, Fekete Nóra, Fölöp Miriám-Emma
Barcasági Csángó Alapítvány díja
Aurel Vlaicu Általános Iskola, Arad, IV. A osztály
Tanító: Tari Éva Andrea
Csapatnév: PAJKOS OROSZLÁNOK
Bicski Kristóf, Csató Dávid Krisztián, Fákó Viktor
I. DÍJ
Kolozsvári Református Kollégium, Kolozsvár
Felkészítő tanár: Sebestyén Kinga
Csapatnév: PETtöm Csapat
Nagy Péter, Halmágyi Tamás, Capusneanu Erik
II. DÍJ
Székely Mikó Kollégium, Sepsiszentgyörgy
Felkészítő tanár: Tókos Ibolya, Szőcs Borbála
Csapatnév: Szentgyörgyi saláták
Fazakas Dorka, Kiss Flóra, Timofte Krisztián
III. DÍJ
Ady Endre Elméleti Líceum, Nagyvárad
Felkészítő tanár: Kirkósa Enikő
Csapatnév: Pergelt tészták
Mészáros Petra, Szénási Adrienn, Tempfli Zsuzsa
DICSÉRET
Petőfi Sándor Általános Iskola, Kézdivásárhely
Felkészítő tanár: Damó Beáta
Csapatnév: Székely leányok
Simon Vizi Dorka, Voloncs Hanna Vivien, Pap Anna
Németh László Elméleti Líceum, Nagybánya
Felkészítő tanár: Reinbold-Mátyás Orsolya
Csapanév: Betűásók
Rácz Júlia, Tamási Rita, Veres Tekla
Az RMPSZ különdíja
Szacsvay Imre Általános Iskola, Nagyvárad
Felkészítő tanár: Horváth-Simon Erika
Csapatnév: 44-es szendvics
Kendi Dominik János, Pap Máté, Varga Ádám Dominik
A szervezők különdíja
Móra Ferenc Általános Iskola, Székelyudvarhely
Felkészítő tanár: Kovács Ágnes
Csapatnév: Szómágusok
Márton Sára, Nagy-Elek Panna, Zakariás Ung
Barcasági Csángó Alapítvány díjai
Váradi József Általános Iskola, Sepsiszentgyörgy
Fekészítő tanár: Domokos Judit
Csapatnév: Szakácsék
Szakács Anna, Kiss Bartha Dorka, Szakács Andrea
Brassói Lapok díja
Zajzoni Rab István Elméleti Líceum, Négyfalu
Felkészítő tanár: Simon Enikő, Zavicsa Ibolya
Csapatnév: Bóbiskák
Lőrincz Szilárd István, Hankó Zsombor, Tóth Eszter
RMDSZ Brassó megyei szervezetének díjai
Liviu Rebreanu Szakközépiskola, Balánbánya
Felkészítő tanár: Vermesser Levente
Csapatnév: Rigójancsit Uzsonnára!
Balázs Rebeka, Bartos Szilvia, Blagu Claudia
I. DÍJ
Arany János Elméleti Líceum, Nagyszalonta
Felkészítő tanár: Lozsádi Ibolya
Csapatnév: mÁtrIX
Hegedűs Hanna, Jámbor Anna Fruzsina, Nagy Dániel
II. DÍJ
dr. Csiha Kálmán Református Kollégium, Kézdivásárhely
Felkészítő tanár: Rancz-Gyárfás Zsuzsanna
Csapatnév: Nyelv-ész
Hadnagy Kriszta, Deák Tünde, Debreczi Janka
III. DÍJ
Ady Endre Elméleti Líceum, Nagyvárad
Felkészítő tanár: Kozma Éva
Csapatnév: Repülő tepertő
Debrenti Kinga Dóra, Kéri Flóra, Murvai Nikolett
DICSÉRET
Áprily Lajos Főgimnázium, Brassó
Felkészítő tanár: Bokor Katalin, Kis Edith
Csapatnév: Konyhatündérek
Csukás Anikó, Kovács Dorka, Nagy Zsófia Csenge
Az RMPSZ különdíja
dr. Csiha Kálmán Református Kollégium, Kézdivásárhely
Felkészítő tanár: Rancz-Gyárfás Zsuzsanna
Csapatnév: Trió
Sárkány Alexandra, Gödri Ágnes-Mikolt, Dávid Petra
A szervezők különdíja
Téglás Gábor Elméleti Líceum, Déva
Felkészítő tanár: Kun-Gazda Kinga Viola
Csapatnév: Kirca Panna
Fábián-László Emese Zsuzsánna, Márton Dorottya
Kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem Nyelvészeti tanszékének különdíja
Téglás Gábor Elméleti Líceum, Déva
Felkészítő tanár: Dulinszky Izabella
Csapatnév: K.B.B.
Kovács Bence, Kiss Dan, Tófalvi Endre
Kőrösi Csoma Sándor Anyanyelvi Vetélkedő, 2024
Négyfalu, 2024. május 10–12.
Implom József Helyesírási Verseny, 2024
Sepsiszentgyörgy, 2024. február 2–4.
Kriza János Országos Balladamondó, Balladaéneklő és Mesemondó Verseny, 2023
Sepsiszentgyörgy, 2023. november 10–12.
KRIZA JÁNOS ORSZÁGOS BALLADAMONDÓ, BALLADAÉNEKLŐ ÉS MESEMONDÓ VERSENY, 2023 | DÍJAZOTTAK
ORSZÁGOS BALLADAMONDÓ VERSENY
BALLADAÉNEKLŐ VERSENY | V–VIII. osztályosok
BALLADAÉNEKLŐ VERSENY | IX–XII. osztályosok
ORSZÁGOS MESEMONDÓ VERSENY | EK–II. osztályosok
ORSZÁGOS MESEMONDÓ VERSENY | III–IV. osztályosok
ORSZÁGOS MESEMONDÓ VERSENY | V–VI. osztályosok
ORSZÁGOS MESEMONDÓ VERSENY | VII–VIII. osztály
ORSZÁGOS MESEMONDÓ VERSENY | IX–XII. osztály
I. díj
Szakáts Ágnes
Bolyai Farkas Elméleti Líceum, Marosvásárhely, XII. osztály
felkészítő: Székely Emese
II. díj
Debreceni Máté
Gheorghe Șincai Tanítóképző, Zilah, XII. osztály
felkészítő: Orosz Timea-Gabriella
III. díj
Simon Tímea
Benedek Elek Pedagógiai Líceum, Székelyudvarhely, X. osztály
felkészítő: Ivácsony Zsuzsánna
Dicséretek
Gálfalvi Dalma
Bolyai Farkas Elméleti Líceum, Marosvásárhely, X. osztály
felkészítő: Fekete Erzsébet Noémi
Iszlai Ágnes
Bolyai Farkas Elméleti Líceum, Marosvásárhely, XII. osztály
felkészítő: Székely Emese
I. díj
KristályViola
Nagyváradi Művészeti Líceum, VIII. osztály
felkészítő: Brugós Anikó
II. díj
Bacsó Ágnes
Nagyváradi Művészeti Líceum, VIII. osztály
felkészítő: Brugós Anikó
III. díj
Somodi Ágota
Kőrösi Csoma Sándor Líceum, Kovászna, V. osztály
felkészítő: Gyerő Katalin
Dicséretek
Márton Iringó
Kölcsey Ferenc Főgimnázium, Szatmárnémeti, VIII. osztály
felkészítő: Nevezi Dobosi Csilla
Harasza Petra
Sigismund Toduță Zenei Főgimnázium, Kolozsvár, VII. osztály
felkészítő: Kintzel Krisztina
Gál Natália-Dalma
Ady Endre Általános Iskola, Szilágylompért, VIII. osztály
felkészítő: Bóné Edina Katalin
I. díj
Mátis Adrienn
Plugor Sándor Művészeti Líceum, Sepsiszentgyörgy, X. osztály
felkészítő: István Ildikó, Varga Ibolya
II. díj
Biszak Beáta
Bod Péter Tanítóképző, Kézdivásárhely, XI. osztály
felkészítő: Fejér Piroska
III. díj
Geréb Ajnácska
Benedek Elek Pedagógiai Líceum, Székelyudvarhely, XII. osztály
felkészítő: Vass Ágnes, Székely Gyula
Dicséretek
Antal Rajmond
Kölcsey Ferenc Főgimnázium, Szatmárnémeti, XI. osztály
felkészítő: Nevezi Dobosi Csilla
Bodor Zsanett-Mária
Nagy István Művészeti Líceum, Csíkszereda, IX. osztály
felkészítő: Mihály Melinda
Laslău Ștefania-Delia
Hendri Coandă Elméleti Líceum, Bákó, X. osztály
felkészítő: Botezatu Izabella
I. díj
Szőcs Tamás
Gaál Mózes Általános Iskola, Barót, ek. osztály
tanító: Nagy Csilla Gabriella
II. díj
Keresztes Norbert
Kőrösi Csoma Sándor Líceum, Kovászna, ek. osztály
tanító: Bagoly Antónia
III. díj
Erdős Evelin
Siklódi Lőrinc Általános Iskola, Gyergyóditró, II. osztály
tanító: Benedek Gabriella
Dicséretek
Bogdan Szofia
Bartók Béla Elméleti Líceum, Temesvár, II. osztály
tanító: Bakos Ágnes Mónika, Tasi Ottilia Gyöngyvér
Kádár Csenge
Petőfi Sándor Általános Iskola, Koltó, II. osztály
tanító: Deák Jolánka
Józsa Barnabás
Simion Bărnuțiu Általános Iskola, Zilah, I. osztály
tanító: Szalai Erzsébet Ildikó
Napsugár különdíjak
Dombi Emma
Kis Ferenc Általános Iskola, Csíkmadaras, II. osztály
tanító: Fazakas Mónika
Szilágyi Hanna Melissa
Magyarlónai Általános Iskola, II. osztály
tanító: Máthé Hajnalka Magda
I. díj
Tamás Ábel
Zöld Péter Általános Iskola, Madéfalva, III. osztály
tanító: Sárosi Katalin
II. díj
Sólyom Ádám
Apáczai Csere János Elméleti Líceum, Kolozsvár, III. osztály
tanító: Apa-Herdicska Kinga
III. díj
Juhos Csanád
Református Kollégium, Sepsiszentgyörgy, IV. osztály
tanító: Bakó Erzsébet
Dicséretek
Borbély Anna
Zilahi Református Wesselényi Kollégium III. osztály
tanító: Nagy Szilvia
Kántor Kata
Toldalagi Mihály Általános Iskola, Koronka, III. osztály
tanító: Dósa Ibolya
Márton Eszter
Hám János Római Katolikus Teológai Líceum, Szatmárnémeti, IV. osztály
tanító: Krányák Jusztina
Molnár Magor
2-es sz. Diaconu Coresi Általános Iskola, Brassó, III. osztály
tanító: Opra Réka
Oláh-Bartha Viktória
Református Kollégium, Marosvásárhely, III. osztály
tanító: Barabási Hajnal
Napsugár különdíjak
Seres Csenge
Cserei-Goga Technológiai Líceum, Kraszna, IV. osztály
tanító: László Andrea
Toth Bence
Páter Godó Mihály Általános Iskola, Kisiratos, IV. osztály
tanító: Juhász Rozália
I. díj
Bányai Erik
Németh László Elméleti Líceum, Nagybánya, V. osztály
felkészítő: Balogh Csaba
II. díj
Bede Tímea
Gaál Mózes Általános Iskola, Barót, V. osztály
felkészítő: Csiszér Éva Enikő
III. díj
Peti Balázs
Kolozsvári Református Kollégium, V. osztály
felkészítő: Sebestyén Kinga
Dicséretek
Butuza Zsófia
Kemény Zsigmond Elméleti Líceum, Szamosújvár, V. osztály
felkészítő: Papp Erzsébet
Semes-Pásztor Erik
Lorántffy Zsuzsanna Református Gimnázium, Nagyvárad, VI. osztály
felkészítő: Szatmári Ildikó
Varga Róbert
Apáczai Csere János Általános Iskola, Apáca, V. osztály
felkészítő: Vetró B. Sebestyén Csilla
I. díj
Kocsis-Feri Benjamin
1-es Számú Szakképző Líceum, Sarmaság, VIII. osztály
felkészítő: Veres Erzsébet
II. díj
Szilveszter László
Jósika Miklós Általános Iskola, Etéd, VIII. osztály
felkészítő: Tiboldi Boróka
III. díj
Reketes Máté
Nagy Mózes Általános Iskola, Esztelnek, VII. osztály
felkészítő: Fülöp Júlia
Dicséretek
Baconi Debora
Református Kollégium, Sepsiszentgyörgy, VIII. osztály
felkészítő: Bede Erika
Dobos Előd
Kriza János Általános Iskola, Kápolnásfalu, VII. osztály
felkészítő: Lőrincz Szerén
I. díj
Murzán Zoltán
Tamási Áron Gimnázium, Székelyudvarhely, XII. osztály
felkészítő: Biró Sára
II. díj
Bortoș Mădălina Maria
Joannes Kájoni Szakközépiskola, Csíkszereda, XI. osztály
felkészítő: Bodó Beáta Éva
III. díj
Rancz-Gyárfás Gergő
Dr. Csiha Kálmán Református Kollégium, Kézdivásárhely, X. osztály
felkészítő: Rancz-Gyárfás Zsuzsanna
Dicséretek
Cseh Adrienn
Nagy Mózes Főgimnázium, Kézdivásárhely, XI. osztály
felkészítő: Nagy-Babos Edit
Szabó Anita Antónia
Áprily Lajos Főgimnázium, Brassó, IX. osztály
felkészítő: Kis Edith
A verseny támogatói: Bethlen Gábor Alap – Budapest, Nemzetpolitikai Államtitkárság, Communitas Alapítvány, Romániai Magyar Demokrata Szövetség, Nemzeti Kulturális Alap, Bod Péter Megyei Könyvtár, Kónya Ádám Művelődési Ház, Székely Nemzeti Múzeum, Háromszék Táncegyüttes, Kovászna Megye Tanácsa, Mikes Kelemen Főgimnázium, Puskás Tivadar Szakközépiskola, Sepsiszentgyörgyi Unitárius Egyházközség
A KŐRÖSI CSOMA SÁNDOR ANYANYELVI VETÉLKEDŐ DÍJAZOTTJAI:
Barót, Gaál Mózes Általános Iskola, IV. B osztály
A csapat neve: SASOK
Benkő Beáta, Gálicza Johanna, Szilágyi Bartha Boglárka
tanító: Nagy Csilla-Gabriella
II. DÍJ
Kolozsvár, Református Kollégium, IV. C osztály
A csapat neve: NÉGYSZÖGLETŰ KEREKEDŐ
Fazakas Noémi, Kozma Tímea, Nagy Péter
tanító: Makkai Mária
III. DÍJ
Székelyudvarhely, Móra Ferenc Általános Iskola IV. C osztály
A csapat neve: NAPFÉNY
Márton Sára, Nagy-Elek Panna, Zakariás Ung
tanító: Ülkei Edit
DICSÉRETEK
Marosvásárhely, Művészeti Szaklíceum, IV. osztály
A csapat neve: JÉGVIRÁGOK
Bota-Szakács Lesya, Engel Berta, Karácsonyi Dóra
tanító: Plaias Gyöngyi
Csíkszereda, József Attila Általános Iskola IV. SbS osztály
A csapat neve: NYELVŐRÖK
Balló Réka, Szabó Bernadett, Vaszi Eszter
tanítók: Cseh Enikő, Kiss Benedek
Segesvár, Aurel Mosora Általános Iskola, IV. B osztály
A csapat neve: SZÓMÁGUSOK
Borbély-Kiss Tamás, Gedő Márk, Serfőző Hanna
tanító: Barabás Zsuzsa
Szováta, S. Illyés Lajos Általános Iskola, IV. B osztály
A csapat neve: ÜGYESKÉK
Fülöp-Nagy Lilla, Piroska Norbert, Ujfalvi Orsolya Ibolya
tanító: Király Katalin
Nagyenyed, Bethlen Gábor Kollégium IV. osztály
A csapat neve: ŐRHEGYALJA VITÉZEI
Lovász Zoltán Tamás, Szilágyi Ádám, Turzai Boglárka
tanító: Mester Ágnes
Nagyvárad, Szacsvay Imre Általános Iskola IV. SbS C osztály
A csapat neve: SZÓBIRODALOM
Gál Hanna Adrienn, Gáspár Duna Jozefina, Zatykó Tisza Emese
tanítók: Lovász Edit Irén, Kovács Anikó
NAPSUGÁR-DÍJAK
Nagykároly, Kalazanci Szent József Római Katolikus Líceum, IV. osztály
A csapat neve: MÉHECSKÉK
Bagosi Maya, Mészáros Nóra, Perdi Veronika
tanító: Nagy Katalin Borbála
Varsolc, 1-es számú Általános Iskola, IV. B osztály
A csapat neve: FEKETE PÁRDUCOK
Bartos Dóra, Nagy Vanessza, Papp Ramóna Szonja
tanító: Loga Annamária
Nagybánya, Németh László Elméleti Líceum IV. osztály
A csapat neve: BETŰVETŐK
Kálmán Zsófia, Reinbold Mátyás Ármin, Szabó Maya
tanító: Bálint Tünde Irma
Kézdivásárhely, Petőfi Sándor Általános Iskola IV. A osztály
A csapat neve: VÁSÁRFIA
Kerekes Szilárd, Simon-Vizi Dorka, Szigyártó Dávid
tanító: Vollancs Szidónia
BOD PÉTER KÖNYVTÁR KÜLÖNDÍJAI
Arad, Csiky Gergely Főgimnázium IV. A osztály
A csapat neve: ARADI HÁROM
Balog Sára, Kovács Krisztián, Veres Roberta
tanító: Viszhányó Aranka
Kovászna, Kőrösi Csoma Sándor Líceum, IV. B osztály
A csapat neve: SZÓVADÁSZOK
Bitai Boróka, Csutak Vivien-Kincső, Soós-Benke Balázs
tanító: Szabó-Sebők Enikő
HÁROMSZÉK NAPILAP KÜLÖNDÍJA
Brassó, Áprily Lajos Főgimnázium IV. A osztály
A csapat neve: KÉKSZEMŰEK
Radnóti Athena Beatrice, Soós Magor, Tóásó Kund Dávid
tanító: Máthé Izabella
I. DÍJ
Nagyvárad, Szacsvay Imre Általános Iskola
A csapat neve: VARGA ÉS TÁRSAI 200
Varga Ádám Dominik, Kendi Dominik János, Pap Máté Kálmán
felkészítő tanár: Horváth-Simon Erika
II. DÍJ
Déva, Téglás Gábor Elméleti Líceum
A csapat neve: NYELVTEKERŐK
Kiss Dóra, Orosz Orsolya, Szemcsuk Adrienn
felkészítő tanár: Kun-Gazda Kinga
III. DÍJ
Kovászna, Kőrösi Csoma Sándor Líceum
A csapat neve: TIPEGŐ PEGAZUS
Gyerő Gerda, Molnár Fanni, Szabó Renáta
felkészítő tanár: Molnár Juliánna
HÁROMSZÉK NAPILAP KÜLÖNDÍJA
Sepsiszentgyörgy, Székely Mikó Kollégium
A csapat neve: REGÉLŐK
Kolozsvári Benjámin, Vargyas Boróka, Muntyán Nagy Zorka
felkészítő tanár: Jánó Enikő, Szőcs Borbála
KOLOZSVÁRI BABEȘ-BOLYAI TUDOMÁNYEGYETEM NYELVÉSZETI TANSZÉKÉNEK KÜLÖNDÍJAI
Déva, Téglás Gábor Elméleti Líceum
A csapat neve: DRÓTOSOK
Luțas Mária-Stefánia, Márton Margit, Șerbu Mária
felkészítő tanár: Dulinszky Izabella Erzsébet
Csíkszereda, Petőfi Sándor Általános Iskola
A csapat neve: HÁROM TESTŐR
Vitos Rita, Mihály Lilla, Bartha Lara
felkészítő tanár: Vermesser Orbán Kinga
I. DÍJ
Nagyvárad, Ady Endre Elméleti Líceum
A csapat neve: PETŐFI DIORBAN
Debrenti Kinga, Kéri Flóra, Murvai Nikolett
felkészítő tanár: Kozma Éva
II. DÍJ
Sepsiszentgyörgy, Székely Mikó Kollégium
A csapat neve: NYOMOLVASÓK
Sánta Eszter, Kovács Máté, Téglás Ede
felkészítő tanár: Tókos Ibolya
KOLOZSVÁRI BABEȘ-BOLYAI TUDOMÁNYEGYETEM NYELVÉSZETI TANSZÉKÉNEK KÜLÖNDÍJAI
Kézdivásárhely, Dr. Csiha Kálmán Református Kollégium
A csapat neve: TÖRPIKÉK
Lukács Anna Krisztina, Debreczi Adrienn, Debreczi Janka
felkészítő tanár: Rancz-Gyárfás Zsuzsánna
Kézdivásárhely, Dr. Csiha Kálmán Református Kollégium
A csapat neve: NYELV-ÉSZ
Hadnagy Kriszta, Kertész Bernadett, Deák Tünde
felkészítő tanár: Rancz-Gyárfás Zsuzsánna
Kőrösi Csoma Sándor Anyanyelvi Vetélkedő, 2023
Sepsiszentgyörgy, 2023. május 12–14.
A magyar nyelv ünnepe Sepsiszentgyörgyön | Beszámoló
Az Erdélyi Szövetsége (AESZ) szervezésében idén május 12. és 14. között zajlott Sepsiszentgyörgyön A Magyar Nyelv Napjai hagyományos vándorrendezvény.
A rendezvény társszervezői: Napsugár gyermeklap, Kovászna Megyei Tanfelügyelőség, Puskás Tivadar Szakközépiskola.
A Magyar Nyelv Napjai keretében került sor a Kőrösi Csoma Sándor Anyanyelvi Vetélkedőre is, amelyre idén 11 megyéből 26 háromtagú csapat nevezett be.
A péntek délutáni megnyitó ünnepség kezdetén a résztvevők Hodor Balázs a sepsiszentgyörgyi Plugor Sándor Művészeti Líceum X. osztályos tanulója, a 2022-es Kriza János Országos Balladamondó, Balladaéneklő és Mesemondó Verseny díjazottja előadásában hallották az Anyám édesanyám csorba legény voltam című balladát, felkészítő tanára: Sebestyén-Lázár Enikő.
Zelenák József a Brassói Evangélikus Lutheránus Egyházmegye esperese rövid áhítata és a köszöntések után átadták az idei AESZ-díjakat.
Az Anyanyelvápolók Erdélyi Szövetsége a 2023-as Nyelvőrzés Sütő András-díját Zsigmond Győző professzornak adományozta: az anyanyelvi versenyek szervezésében végzett úttörő szerepének, a magyar nyelv és kultúra vizsgálatában elért eredményeinek, valamint annak a kitartó hűségnek az elismeréseként, amellyel nyelvünket és kultúránkat nehéz és fontos őrhelyen, a bukaresti egyetemen évtizedek óta oktatja és képviseli.
Laudációt mondott dr. Tapodi Zsuzsa egyetemi professzor.
A Tüzes Bálint-díjat idén Debreceni Máté, a zilahi Gheorghe Șincai tanulója kapta: „a Kriza János Országos Balladamondó, Balladaéneklő és Mesemondó Versenyen elért kiemelkedő eredményeiért, a Anyanyelvápolók magyar nyelv igényes használatáért.”
A megnyitó zárásaként a résztvevők István Ildikó és zenekara koncertjét hallgatták meg.
A szombati programban a Kőrösi Csoma Sándor Anyanyelvi Vetélkedő, kirándulás Kézdivásárhelyre és Csernátonba, az AESZ tisztújító közgyűlése és táncház szerepelt.
Idén a IV. osztályosok vetélkedőjének témája: Szemében mesterségem most is nagy szálka még… Mesterségek Petőfi Sándor verseiben, az V–VIII. és IX–XII. osztályosoké: Hagyományos népi mesterségek.
A tisztújító közgyűlésen a résztvevők megválasztották az Anyanyelvápolók Erdélyi Szövetsége új vezetőségét: elnök ERDÉLY Judit, ügyvezető elnök ÖRDÖG-GYÁRFÁS Lajos, programvezető alelnök ZSEMLYEI Borbála, a Szabó T. Attila Nyelvi Intézetet koordináló alelnök BENŐ Attila, további tagok: KÁDÁR Edit, TURZAI Melánia, ZSIGMOND Emese.
A közgyűlés résztvevői tiszteletbeli elnöknek a Szövetség leköszönő elnökét dr. Péntek János akadémikust választották.
Május 14-én vasárnap délelőtt került sor a rendezvény záróünnepségére és a díjkiosztásra.
A verseny támogatói: Bethlen Gábor Alap, Kulturális és Innovációs Minisztérium, Kultúráért Felelős Államtitkárság, Nemzetpolitikai Államtitkárság, Nemzeti Kulturális Alap, Nemzeti Tehetségprogram, Communitas Alapítvány, Sepsiszentgyörgy Helyi Tanácsa, Kovászna Megye Tanácsa, Incze László Céhtörténeti Múzeum, Haszmann Pál Múzeum, Sepsiszentgyörgyi Evangélikus-Lutheránus Egyházközség
Simonyi Zsigmond Helyesírási Verseny, országos döntő
Kolozsvár, 2023. március 31-április 2.
Implom József Helyesírási Verseny, 2023
Sepsiszentgyörgy, 2023. február 3–5.
A Kárpát-medencei döntő eredményei:
https://www.erkel.hu/implom2/2023/dontoeredmeny2023.html2023/dontoeredmeny2023.html
Kriza János Országos Balladamondó, Balladaéneklő és Mesemondó Verseny, 2022
Sepsiszentgyörgy, 2022. november 11–13.
KRIZA JÁNOS ORSZÁGOS BALLADAMONDÓ, BALLADAÉNEKLŐ ÉS MESEMONDÓ VERSENY, 2022 | DÍJAZOTTAK
ORSZÁGOS BALLADAMONDÓ VERSENY
BALLADAÉNEKLŐ VERSENY | V–VIII. osztályosok
BALLADAÉNEKLŐ VERSENY | IX–XII. osztályosok
ORSZÁGOS MESEMONDÓ VERSENY | EK–II. osztályosok
ORSZÁGOS MESEMONDÓ VERSENY | III–IV. osztályosok
ORSZÁGOS MESEMONDÓ VERSENY | V–VI. osztályosok
ORSZÁGOS MESEMONDÓ VERSENY | VII–VIII. osztály
ORSZÁGOS MESEMONDÓ VERSENY | IX–XII. osztály
I. díj
Nagy Boglárka
Aurel Pop Művészeti Líceum, Szatmárnémet, XII. osztály
felkészítő: Nagy Erika
II. díj
Debreceni Máté
Gheorghe Șincai Tanítóképző, Zilah, XI. osztály
felkészítő: Orosz Timea-Gabriella
III. díj
Csata Dorottya
Bartók Béla Elméleti Líceum, Temesvár, X. osztály
felkészítő: Molnos Ildikó
Dicséretek
Jakab Nóra
Nagy Mózes Elméleti Líceum, Kézdivásárhely, X. osztály
fekészítő: Nagy Babos Edit
Puskás Cynthia Laeticia
Nagy Mózes Elméleti Líceum, Kézdivásárhely, XII. osztály
fekészítő: Rancz Teréz
Nagyajtai Unitárius Egyházközség különdíjai
Török Tamara
Református Kollégium, Sepsiszentgyörgy, XI. osztály
felkészítő: Mágori Ágnes
Szemák Viola Tamara
Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum, Szatmárnémeti, IX. osztály
felkészítő: Heinrich Andrea
I. díj
Lakó Csenge
Orbán Balázs Általános Iskola, Székelyudvarhely, VII. osztály
felkészítő: András Teréz
II. díj
Bacsó Ágnes
Nagyváradi Művészeti Líceum, VII. osztály
felkészítő: Mados Andrea
III. díj
Mihály Kriszta
Ady Endre Szakiskola, Kalotaszentkirály-Zentelke, VII. osztály
felkészítő: Pap Ágnes
Dicséretek
Balázs Gergő
Székely Mikó Kollégium, Sepsiszentgyörgy, VIII. osztály
felkészítő: István Ildikó
Vajda Szilvia
Báthory István Általános Iskola, Medgyes, VIII. osztály
felkészítő: Kászoniné Fejős Klára
Ceaus Martina
Áprily Lajos Főgimnázium, Brassó, VII. osztály
felészítő: Fülöp Károly
Finta Eszter
Bibó Jószef Általános Iskola, Barátos, V. osztály
felkészítő: Szántó Kinga
Nagyajtai Unitárius Egyházközség különdíjai
Iștoc Răzvan
Külsőrekecsini Általános Iskola, VI. osztály
felkészítő: Dobos Rózsa
Spătaru Darius-Emanuel
Pusztinai Általános Iskola, V. osztály
fekészítő: Nyisztor Ilona
I. díj
Nagy Nikoletta
Berde Mózes Unitárius Gimnázium, Székelykeresztúr, X. osztály
felkészítő: Nemes Annamária
II. díj
Baliga Mária Magdolna
Bethlen Gábor Kollégium, Nagyenyed, XII. osztály
felkészítő: Szabó Zsombor
III. díj
Hodor Balázs
Plugor Sándor Művészeti Líceum, Sepsiszentgyörgy, X. osztály
felkészítő: Sebestyén-Lázár Enikő
Dicséretek
Mátis Adrienn
Plugor Sándor Művészeti Líceum, Sepsiszentgyörgy, IX. osztály
felkészítő: István Ildikó
Salat Anita
Berde Mózes Unitárius Gimnázium, Székelykeresztúr, XI. osztály
felkészítő: Nemes Annamária
Györgyi Hajnal Csillag
Dr. Palló Imre Művészeti Szakközépiskola, Székelyudvarhely, X. osztály
felkészítő tanár: Nagy Bernadett
Danguly Réka
Salamon Ernő Elméleti Líceum, Gyergyószentmiklós, XII. osztály
felkészítő: Kastal Ottilia
Bod Péter Megyei Könyvtár különdíja
Nagy Nikoletta
Berde Mózes Unitárius Gimnázium, Székelykeresztúr, X. osztály
felkészítő: Nemes Annamária
Nagyajtai Unitárius Egyházközség különdíjai
Bözödi Kinga Mónika
Dr. Palló Imre Művészeti Szakközépiskola, Székelyudvarhely, IX. osztály
felkészítő tanár: Nagy Bernadett
Nagy Edina Mónika
Bartók Béla Elméleti Líceum, Temesvár, X. osztály
felkészítő: Balla Lóránt
I. díj
Mátéffy Attila
Petőfi Sándor Általános Iskola, Székelykeresztúr, II. osztály
tanító: Horváth Gizella
II. díj
Kovács Ákos
1-es számú Technológiai Líceum, Sarmaság, II. osztály
tanító: Kupás Mónika
III. díj
Erdős Evelin
Siklódi Lőrinc Általános Iskola, Gyergyóditró, I. osztály
tanító: Benedek Gabriella
Dicséretek
Nagy Léda
Szacsvay Imre Általános Iskola, Nagyvárad, I. osztály
tanító: Rusz Csilla
Dénes Lídia Maya
15-ös számú Általános Iskola, Brassó, II. osztály
tanító: Szász Edit
Waum Emese Villő
Orbán Balázs Általános Iskola, Székelyudvarhely, I. osztály
tanító: Jakab Hajnal
Jakab-Mátyás Emma
Nicolae Titulescu Általános Iskola, Kolozsvár, I. osztály
tanító: Török Zita
Kardos Miklós Sándor
Szacsvay Imre Általnáso Iskola, Nagyvárad, I. osztály
tanító: Moldovan Melinda
Nagy-Kis Kimberly
Kölcsey Ferenc Főgimnázium, Szatmárnémeti, II. osztály
tanító: Fülöp Andrea
Napsugár különdíjak
Dénes Szabolcs Mátyás
15-ös számú Általános Iskola, Brassó, ek. osztály
tanító: Bonczidai Lilla-Mária
Kallos Zoltán Patrik
Ady Endre Elméleti Líceum, Bukarest, I. osztály
tanító: Gyárfás Enikő Jutka
Szabó Dávid
Kun Kocsárd Általános Iskola, Ozsdola, I. osztály
tanító: Bartók Irén
Háromszék Napilap különdíjai
Baroti Sarolta
Nyírő József Általános Iskola, Csíkszentmiklós, II. osztály
tanító: Erőss Judit
Bogdán Bence Hunor
Szörcsei Elemi Iskola, ek. osztály
tanító: Barabás Hajnalka
Kádár Csenge
Petőfi Sándor Általános Iskola, Koltó, I. osztály
tanító: Deák Jolánka
Lajos Ágnes
Berzenczey László Általános Iskola, Bögöz, I. osztály
tanító: Nagy Abigél
Solyom Ádám
Apáczai Csere János Elméleti Líceum, Kolozsvár, II. osztály
tanító: Apa-Herdicska Kinga
I. díj
Brassai Hanga Eliána
Bolyai Farkas Elméleti Líceum, Marosvásárhely, III. osztály
tanító: Szitai Tünde-Klára
II. díj
Nagy Péter
Kolozsvári Református Kollégium, IV. osztály
tanító: Makkai Mária
III. díj
Lehoczky Balázs Attila
Csiky Gergey Főgimnázium, Arad, III. osztály
tanító: Almási Valéria
Dicséretek
Szabó Márton
Simion Bărnuțiu Általános Iskola, Zilah, IV. osztály
tanító: Tóth Enikő
Székely Jázmin
1-es számú Technológiai Líceum, Sarmaság, IV. osztály
tanító: Kiss Melinda
Fekete Nóra
Zajzoni Rab István Elméleti Líceum, Négyfalu, III. osztály
tanító: Csáka Mária
Bordi Eszter
Küküllődombói Általános Iskola, III. osztály
tanító: Barabás Annamária Jutka
Demes Judit
Kőrösi Csoma Sándor Líceum, Kovászna, IV. osztály
tanító: Bagoly Antónia
Butean Dalma Bianka
Kölcsey Ferenc Főgimnázium, Szatmárnémeti, IV. osztály
tanító: Kallós Enikő
Napsugár különdíjak
Bálint Tamás
Petőfi Sándor Általános Iskola, Oroszhely, III. osztály
tanító: Bardóczi Beáta
Makucz Andor
Lónai Általános Iskola, III. osztály
tanító: Rácz Enikő
Moldovai Hanna
S. Illyés Lajos Általános Iskola, Szováta, III. osztály
tanító: Angi Noémi
Nagyajtai Unitárius Egyházközség különdíja
Seres Csenge
Cserey-Goga Technológiai Líceum, Kraszna, III. osztály
tanító: László Andrea
Háromszék Napilap különdíjai
Fekete Dávid
Tudor Vladimirescu Általános Iskola, Marosvásárhely, III. osztály
tanító: Gábor Lizetta
Fórizs-Kis Anna
Kölcsey Ferenc Főgimnázium, Szatmárnémeti, III. osztály
tanító: Wolf Henriette
Kacsó Doboly Magor Róbert
Ady Endre Elméleti Líceum, Bukarest, III. osztály
tanító: Szakács Tímea
Toók Emese
Kriza János Általános Iskola, Nagyajta, III. osztály
tanító: Benkő Klára
Varga Miklós
Téglás Gábor Elméleti Líceum, Déva, III. osztály
tanító: Osvath Piroska Franciska
I. díj
Dobos Előd
Kriza János Általános Iskola, Kápolnásfalu, VI. osztály
felkészítő: Lőrincz Szerén
II. díj
Veraart Carsten Francis Eduard
Ady Endre Szakiskola, Kalotaszentkirály-Zentelke, V. osztály
felkészítő: Pap Ágnes
III. díj
Nagy Lilla
Ady Endre Elméleti Líceum, Nagyvárad, V. osztály
felkészítő: Csepregi Imola
Dicséretek
György Imola
Brassai Sámuel Elméleti Líceum, Kolozsvár, V. osztály
felkészítő: Szallós-Kis Melinda
Mózes Anna Dorka
Adorjáni Károly Általános Iskola, Marosvásárhely, V. osztály
felkészítő: Kállai Edina Beáta
Vitális Kristóf Zalán
Friedrich Schiller Általános Iskola, Marosvásárhely, V. osztály
felkészítő: Szántó Papp Éva
Kánya Jázmin
Szatmárnémeti Református Gimnázium, VI. osztály
felkészítő: Lovász Erzsébet
Háromszék Napilap különdíjai
Pálfi István Győző
Borbáth Károly Általános Iskola, Vargyas, V. osztály
felkészítő: Fosztó Annamária
Pătrânjel Viktória
Kőrösi Csoma Sándor Líceum, Kovászna, VI. osztály
felkészítő: Menyhárt Réka
Kólák Emese
Ady Endre Elméleti Líceum, Nagyvárad, VI. osztály
felkészítő: Csepregi Imola
Török Nóra Boglárka
Marosszentkirályi Általános Iskola, VI. osztály
felkészítő: Vajda Melinda
Brassai Petra Andrea
Kós Károly Általános Iskola, Szamosardó, VI. osztály
felkészítő: Balag Orsolya Beatrix
I. díj
Szilveszter László
Jósika Miklós Általános Iskola, Nagybánya, VII. osztály
felkészítő: Kiss-Márton Rozália
II. díj
Mike Zsuzsánna
Kelemen Didák Általános Iskola, Kézdialmás, VIII. osztály
felkészítő: Porcel Melinda
III. díj
Bacsó Anna
Simion Bărnuțiu Általános Iskola, Zilah, VII. osztály
felkészítő: Pataki Ida
Dicséretek
Bántó-Tamás Mátyás
Ady Endre Szakiskola, Kalotaszentkirály-Zentelke, VIII. osztály
felkészítő: Pap Ágnes
Balogh Anna
Bethlen Gábor Kollégium, Nagyenyed, VIII. osztály
felkészítő: Fodor Brigitta
Zsidó Ágota
Petőfi Sándor Általános Iskola, Székelykereszúr, VII. osztály
felkészítő: Szőcs Hedviga
Bod Péter Megyei Könyvtár küldöndíjai
Szilveszter László
Jósika Miklós Általános Iskola, Nagybánya, VII. osztály
felkészítő: Kiss-Márton Rozália
Ivan Erika
Bartók Béla Elméleti Líceum, Temesvár, VII. osztály
felkészítő: Balla Lóránt
Kerekes Beáta
Kicsi Antal Általános Iskola, Torja, VII. osztály
felkészítő: Marthi Mária Éva
I. díj
Murzán Zoltán
Tamási Áron Gimnázium, Székelyudvarhely, XI. osztály
felkészítő: Biró Sára
II. díj
Balázsi Dorka
Mikes Kelemen Elméleti Líceum, Sepsiszentgyörgy, XI. osztály
felkészítő: Erdély Judit
III. díj
Moroianu Ana
Református Kollégium, Sepsiszentgyörgy, XII. osztály
felkészítő: Pénzes Ágnes
Dicséretek
Rancz-Gyárfás Gergő
Dr. Csiha Kálmán Református Kollégium, Kézdivásárhely, IX. osztály
felkészítő: Rancz-Gyárfás Zsuzsanna
Bárdos István
Kemény Zsigmond Elméleti Líceum, Szamosújvár, IX. osztály
felkészítő: Székely Melinda
Kádár-Tóth Gergő
Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum, Szatmárnémeti, X. osztály
felkészítő: Szász Anikó
Nagyajtai Unitárius Egyházközség különdíjai
Tamás Katinka
Mikes Kelemen Elméleti Líceum, Sepsiszentgyörgy, X. osztály
felkészítő: Erdély Judit
Lovász Tamás
Kölcsey Ferenc Főgimnázium, Szatmárnémeti, XI. osztály
felkészítő: Fórizs Enikő
A verseny támogatói: Kulturális és Innovációs Minisztérium, Kultúráért Felelős Államtitkárság, Nemzeti Tehetségprogram, Bethlen Gábor Alap – Budapest, Nemzeti Kulturális Alap, Communitas Alapítvány , Romániai Magyar Demokrata Szövetség, Bod Péter Megyei Könyvtár, Kónya Ádám Művelődési Ház, Magma Kortárs Művészeti Kiállítótér, Mikes Kelemen Főgimnázium, Puskás Tivadar Szakközépiskola, Sepsiszentgyörgy Helyi Tanácsa, Kovászna Megye Tanácsa, Sepsiszentgyörgyi Unitárius Egyházközség, Sepsiszentgyörgyi Evangélikus-Lutheránus Egyházközség
XXV. Simonyi Zsigmond Kárpát-medencei helyesírási verseny, 2022
Budapest, 2022. május 21.
A KŐRÖSI CSOMA SÁNDOR ANYANYELVI VETÉLKEDŐ DÍJAZOTTJAI:
I. DÍJ
Szatmárnémeti, Kölcsey Ferenc Főgimnázium, IV. B osztály
A csapat neve: KÁPRÁZATOS HÁRMAS
Kovács Szófia, Nagy Dorottya, Orosz Viktória
tanító: Szőke Réka
II. DÍJ
Székelyudvarhely, Bethlen Gábor Általános Iskola, IV. B osztály
A csapat neve: TINTAPACÁK
Ambrus Szász Kata, Kerekes Gergő, Sorbán Botond
tanító: Bálint Ibolya
III. DÍJ
Szilágysomlyó, Báthory István Általános Iskola, IV. osztály
A csapat neve: KATICÁK
Berek Dávid Szilárd, Egri Anna-Nóra, Kutasi Blanka
tanító: Szodorai Melinda
DICSÉRETEK
Marosvásárhely, Bolyai Farkas Elméleti Líceum, IV. B osztály
A csapat neve: TUDÁSZOK
Feiffer Anna, Kosztándi Bíborka, László Richárd Ámon Márk
tanító: Fülöp Izabella Tünde
Marosvásárhely, II. Rákóczi Ferenc Római Katolikus Teológiai Líceum, IV. C osztály
A csapat neve: KÖNYV@OK
Balássy Panna, Boni Balázs László, Kálmán Kriszta
tanító: Bajkó Zsuzsa
Nagyvárad, Szacsvay Imre Általános Iskola, IV. A osztály
A csapat neve: GYÖNGYVIRÁGOK
Cservid Zoé Viktória, Nagy Lilla, Palotás Anna Zsófia
tanító: Nagy Judith
Csíkszereda, Petőfi Sándor Általános Iskola, IV. A osztály
A csapat neve: SZÓFEJTŐK
Bartha Lara, Bodor Nóra Mária, Kosztándi Katinka
tanító: Laczkó Kinga
Sepsiszentgyörgy, Váradi József Általános Iskola, IV. E osztály
A csapat neve: NYELV – ŐRÖK
Bucuri Bence, Dascălu Hanna, Kurta Dávid-Tas
tanító: Tamás Márta
Nagykároly, Kalazanci Szent József Római Katolikus Líceum, IV. osztály
A csapat neve: FIRKÁSZOK
Alt Antónia, Gindele Milán, Stotz Bence
tanító: Czier Bernadett
Napsugár-díj
Sepsiszentgyörgy, Székely Mikó Kollégium, IV. B osztály
A csapat neve: MENŐMANÓK
Kiss Henrietta, Sorbán Tamás, Szabó Kádár Viola
tanító: Hatos Gabriella
Napsugár-díj és a Dévai Polgármesteri Hivatal különdíja
Déva, Téglás Gábor Elméleti Líceum, IV. osztály
A csapat neve: HOLLÓ LÁNYAI
Kiss Dóra, Orosz Orsolya, Szemcsuk Maria Adrienn
tanító: Lengyel Izabella
Napsugár-díj
Szilágysomlyó, Báthory István Általános Iskola, IV. osztály
A csapat neve: BÁTRAK
Bálint András-Sámuel, Budai Teodóra, Veres Dóra
tanító: Szodorai Melinda
Olvasás-díj
Kovászna, Kőrösi Csoma Sándor Líceum, IV. B osztály
A csapat neve: SZÓÚSZÓK
Fazakas Dorka, Kocsis Linda Anetta, Máthé Jázmin Ünige
tanító: Tusa Anikó
Meseírók-díj
Marosvásárhely, Liviu Rebreanu Általános Iskola, IV. F osztály
A csapat neve: SZÓ-TAGOK
Gál Dávid Szilárd, Lovász Sára Dorottya, Rétesi Beáta Szabina
tanító: Szász Réka
Nyelvhelyesség-díj
Kovászna, Kőrösi Csoma Sándor Líceum, IV. B osztály
A csapat neve: SZÓVADÁSZOK
Bagoly Anna, Fülöp Áron, Gyárfás Beáta
tanító: Tusa Anikó
Hagyományőrzők díja
Tekerőpatak, Elekes Vencel Általános Iskola, IV. osztály
A csapat neve: NYELVŐRMANÓK
Baroti Nikolett, Csata Tivadar, Páll Nóra
tanító: Bíró Annamária
I. DÍJ
Sepsiszentgyörgy, Mikes Kelemen Elméleti Líceum
A csapat neve: LEGENDÁSZOK
Kocsis Rebeka, Simon Zsók Henrietta, Téglás Ede
felkészítő tanár: Kovács Anikó
II. DÍJ
Sepsiszentgyörgy, Székely Mikó Kollégium
A csapat neve: MÚLTIDÉZŐK
Fejér Gyöngyi, Vargyas Boróka, Veres Brigitta
felkészítő tanár: Szőcs Borbála, Tókos Ibolya Lujza
III. DÍJ
Nagyvárad, Ady Endre Elméleti Líceum
A csapat neve: BAKUDA VIPAMA
Babrik Viktória, Baricz Maya Helén, Kurucz Panna
felkészítő tanár: Kozma Éva
Dicséret és a Dévai Polgármesteri Hivatal Különdíja:
Déva, Téglás Gábor Elméleti Líceum
A csapat neve: KÖNYVEVŐK
Gáspár-Barra Márton, Kiss Norbert, Széll Márk Levente
felkészítő tanár: Dulinszky Izabella Erzsébet
A Dévai Polgármesteri Hivatal Különdíja:
Déva, Téglás Gábor Elméleti Líceum
A csapat neve: MONDAKALANDOROK
Gergely Dominik, Oprisa Szilvia, Rátoni Máté
felkészítő tanár: Dulinszky Izabella Erzsébet
A Dévai Polgármesteri Hivatal Különdíja:
Déva, Téglás Gábor Elméleti Líceum
A csapat neve: NYELVŐRZŐK
Bíró Zsófia, Müller Stefánia, Schmidt Patrik
felkészítő tanár: Kun Gazda Kinga Viola
Kőrösi Csoma Sándor Anyanyelvi Vetélkedő, 2022
Déva, 2022. május 13–15.
A magyar nyelv ünnepe Déván | Beszámoló
Az Anyanyelvápolók Erdélyi Szövetsége (AESZ) szervezésében idén május 13. és 15. között zajlott Déván A Magyar Nyelv Napjai hagyományos vándorrendezvény.
A rendezvény társszervezői: Napsugár gyermeklap, Hunyad Megye Tanfelügyelősége, Téglás Gábor Elméleti Líceum.
Az alakulásának idén 30-dik évfordulóját ünneplő Szövetség a szintén 30-dik alkalommal szervezett A Magyar Nyelv Napjai keretében került sor a Kőrösi Csoma Sándor Anyanyelvi Vetélkedőre is, amelyre idén 7 megyéből 69 diák nevezett be.
A péntek délutáni megnyitó ünnepségen a köszöntések után átadták az idei AESZ-díjakat.
Az Anyanyelvápolók Erdélyi Szövetsége A Nyelvőrzés Sütő András-Díját Benkő Erikának adományozta: „azért a bátorságért és következetességért, amelyet az erdélyi magyar nyelv védelmében tanúsított parlamenti képviselőként, és tanúsít folyamatosan a Mikó Imre Jogvédelmi Szolgálat keretében.”
A Tüzes Bálint-díjat idén Rancz-Gyárfás Hanna, a kézdivásárhelyi Nagy Mózes Elméleti Líceum XII. osztályos tanulója kapta: „a Kriza János Országos Balladamondó, Balladaéneklő és Mesemondó Versenyen elért kiemelkedő eredményeiért, a magyar nyelv igényes használatáért.”
A házigazda Téglás Gábor Elméleti Líceum diákjainak műsora után este a rendezvény több mint 150 résztvevője az Evilági együttes KorTárs című koncertjét hallgatta meg.
A szombati programban a Kőrösi Csoma Sándor Anyanyelvi Vetélkedő, a dévai vár meglátogatása, élményfürdő és táncház szerepelt.
Idén a IV. osztályosok vetélkedőjének témája: Hamuban sült pogácsa… A magyar nép költészete, művészete és szokásai, az V–VIII. osztályosoké: Balladák és mondák világa.
Május 15-én vasárnap délelőtt került sor a rendezvény záróünnepségére és a díjkiosztásra.
A verseny támogatói: Bethlen Gábor Alap, Nemzeti Kulturális Alap, Emberi Erőforrások Minisztériuma, Kultúráért Felelős Államtitkárság, Eötvös Loránd Tudományegyetem, Déva Polgármesteri Hivatala, Communitas Alapítvány, Romániai Magyar Demokrata Szövetség, Kovászna Megye Tanácsa
Simonyi Zsigmond Helyesírási Verseny, országos döntő, 2022
2022. március 26.
A verseny támogatója:
Implom József Helyesírási Verseny középiskolásoknak, országos döntő, 2022
Az Anyanyelvápolók Erdélyi Szövetsége és a Mikes Kelemen Főgimnázium szervezésében 2022. január 28-án került sor a második online országos helyesírási versenyre.
Idén az iskolai válogatás eredményei alapján 11 megyéből 89 diák vett részt a vetélkedőn.
A versenyzőknek egy tollbamondást, valamint egy helyesírási feladatlapot kellett megírniuk, kitölteniük, amelyeket a Kárpát-medencei verseny követelményrendszeréhez igazodva dr. Cs. Nagy Lajos és dr. N. Császi Ildikó magyarországi egyetemi tanárok állították össze.
A versenyt a járványügyi szabályok figyelembevételével idén is online szerveztük.
A dolgozatok értékelését középiskolai magyartanárok végezték a Szövetség felügyeletével.
A díjazott diákok részt vesznek a gyulai Kárpát-medencei döntőn.
A verseny támogatói: Bethlen Gábor Alap, Emberi Erőforrások Minisztériuma, Nemzetpolitikai Államtitkárság, Eötvös Loránd Tudományegyetem, Nemzeti Kulturális Alap, Communitas Alapítvány, Romániai Magyar Demokrata Szövetség
KRIZA JÁNOS ORSZÁGOS BALLADAMONDÓ, BALLADAÉNEKLŐ ÉS MESEMONDÓ VERSENY, 2021 | DÍJAZOTTAK
ORSZÁGOS BALLADAMONDÓ VERSENY
BALLADAÉNEKLŐ VERSENY | V–VIII. osztályosok
BALLADAÉNEKLŐ VERSENY | IX–XII. osztályosok
ORSZÁGOS MESEMONDÓ VERSENY | EO–II. osztályosok
ORSZÁGOS MESEMONDÓ VERSENY | III–IV. osztályosok
ORSZÁGOS MESEMONDÓ VERSENY | V–VI. osztályosok
ORSZÁGOS MESEMONDÓ VERSENY | VII–VIII. osztály
ORSZÁGOS MESEMONDÓ VERSENY | IX–XII. osztály
I. díj
Molnár Júlia-Anna
Kőrösi Csoma Sándor Líceum, Kovászna, XI. osztály
Nánia Hanna
Nagy Mózes Elméleti Líceum, Kézdivásárhely, XII. osztály
II. díj
Debreceni Máté
Gheorghe Șincai Pedagógiai Líceum, Zilah, X. osztály
III. díj
Csata Dorottya
Bartók Béla Elméleti Líceum, Temesvár, IX. osztály
Dicséret
Jakab Nóra
Nagy Mózes Elméleti Líceum, Kézdivásárhely, IX. osztály
I. díj
Mátis Adrienn
Plugor Sándor Művészeti Líceum, Sepsiszentgyörgy, VIII. osztály
II. díj
Csóka Laura
Ady Endre Általános Iskola, Szilágylompért, VIII. osztály
III. díj
Szőcs Aletta-Noémi
Gyimesbükk, VIII. osztály
Dicséretek
Balázs Gergő
Székely Mikó Kollégium, Sepsiszentgyörgy, VII. osztály
Vajda Szilvia
Báthory István Általános Iskola, Medgyes, VII. osztály
Sebesi Renáta
Petres Kálmán Általnos Iskola, Jobbágytelke, VIII. osztály
I. díj
Laslău Gabriela-Cătălina
Buda/Klézse, XI. osztály
II. díj
Pál Orsolya Timea
Orbán Balázs Gimnázium, Székelykeresztúr, XI. osztály
III. díj
Balog Brigitta
Németh László Elméleti Líceum, Nagybánya, XI. osztály
Dicséretek
Kovács Sára
Székely Mikó Kollégium, Sepsiszentgyörgy, X. osztály
Pál Zsófia
Mikes Kelemen Elméleti Líceum, Sepsiszentgyörgy, X. osztály
Gál Dorottya
Benedek Elek Pedagógiai Líceum, Székelyudvarhely, XI. osztály
I. díj
Moldovai Hanna
S. Illyés Lajos Általános Iskola, Szováta, II. osztály
II. díj
Chevul Dóra
Báthory István Elméleti Líceum, Kolozsvár, I. osztály
III. díj
Doboly Szekeres Mátyás Attila
Plugor Sándor Művészeti Líceum, Sepsiszentgyörgy, II. osztály
Dicséretek
Kádár Kriszta Annamária
Kőrösi Csoma Sándor Líceum, Kovászna, ek. osztály
Gál-Jankó Dorka
1-es számú Általános Iskola, Zsobok, I. osztály
Dénes Lídia Maya
15-ös számú Általános Iskola, Brassó, I. osztály
Napsugár különdíjak
Ömböli Zsőfia
1-es számú Általános Iskola, Marosludas, II. osztály
Albert Anna Júlia
Tamási Áron Gimnázium, Székelyudvarhely, I. osztály
Csató Dávid
Aurel Vlaicu Általános Iskola, Arad, II. osztály
I. díj
Márton Lilla
Általános Iskola, Újszentes, III. osztály
II. díj
Nagy Lilla
Szacsvay Imre Általános Iskola, Nagyvárad, IV. osztály
III. díj
Remán Zippenfenig Botond
Zajzoni Rab István Elméleti Líceum, Négyfalu, III. osztály
Dicséretek
Bányai Erik
Németh László Elméleti Líceum, Nagybánya, III. osztály
Péli Lilla
Szikszai Lajos Általános Iskola, Szilágysámson, IV. osztály
Volfer Flóra
Kalazanci Szent József Római Katolikus Líceum, Nagykároly, III. osztály
Napsugár különdíjak
Darvay Nóra
Báthory István Elméleti Líceum, Kolozsvár, IV. osztály
Bálint Viktor
Kiss Ferenc Általános Iskola, Csíkmadaras, III. osztály
Kazup Tilda
Sárospataki Általános Iskola, Sárospatak, IV. osztály
I. díj
Szilveszter László
Jósika Miklós Általános Iskola, Etéd, VI. osztály
II. díj
Kolumbán-Portik Nóra
Fogarasy Mihály Általános Iskola, Gyergyószentmiklós, V. osztály
III. díj
Lénárt Nikolett
Kelemen Didák Általános Iskola, Kézdialmás, V. osztály
Dicséretek
Gál Hanna-Nóra
Művészeti Líceum, Nagyvárad, V. osztály
Kocsis-Feri Benjámin
1-es számú Szakképző Líceum, Sarmaság, VI. osztály
Maier Rebeka
George Coșbuc Általános Iskola, Marosvásárhely, VI. osztály
I. díj
Rancz-Gyárfás Gergő
Petőfi Sándor Általános Iskola, Kézdivásárhely, VIII. osztály
II. díj
Rancea Alex Krisztián
Báthory István Elméleti Líceum, Kolozsvár, VIII. osztály
III. díj
Viszlovszki Natália
1-es számú Általános Iskola, Désháza, VII. osztály
Dicséretek
Simon Timea
Bethlen Gábor Általános Iskola, Székelyudvarhely, VIII. osztály
Dávid Andreea Alexandra
Pusztina, VIII. osztály
I. díj
Moroianu Anna
Székely Mikó Kollégium, Sepsiszentgyörgy, XI. osztály
II. díj
Nagy Eszter
Báthory István Elméleti Líceum, Kolozsvár, XII. osztály
III. díj
Balogh Áron
Németh László Elméleti Líceum, Máramaros, X. osztály
Dicséret
Balázsi Dorka
Mikes Kelemen Elméleti Líceum, Sepsiszentgyörgy, X. osztály
XX. erdélyi Kossuth-szónokverseny, 2021
Kriza János Országos Balladamondó, Balladaéneklő és Mesemondó Verseny, 2021
Beszámoló
A versenyt az Anyanyelvápolók Erdélyi Szövetsége (AESZ) és a Napsugár gyermeklap szervezte a megyei tanfelügyelőségek, a megyékben lévő iskolák, AESZ-tagok, tanárok, tanítók és szülők segítségével.
A versenyre bejelentkezett diákoknak a magyar népköltészet gazdag kincsestárából kellett válogatniuk, és ezáltal kapcsolatba kerülhettek a magyarság szellemi örökségének értékes részével.
Sajnos, a járványügyi helyzet miatt, az idei versenyt is virtuális (online) módon kellett megszerveznünk.
A mesemondó versenyen 0–XII. osztályosok vettek részt egy szabadon választott népmesével. A két kisebb korosztálynak legfeljebb 3 perces, a középiskolásoknak legfeljebb 5 perces népmesét kellett elmondaniuk kellékek és színészi játék nélkül, árnyaltan, kifejezően, hitelesen, minél közelebb a népi mesemondók stílusához.
A balladamondó versenyre IX–XII. osztályosok, a balladaéneklő versenyre pedig V–XII. osztályosok jelentkezhettek. A versenyzők egy szabadon választott népballadát adtak elő.
A versenyzők az előadások videófelvételét juttatták el a szervezőknek értékelésre.
A megyékben szervezett előválogatás után az országos döntőre a meghirdetett három versenyformában 14 megyéből összesen 175 felvétel érkezett. A felvételeket a szervezők által felkért semleges zsűrik bírálták el.
Minden résztvevő emléklapot kap, a díjazottak oklevélben és könyvjutalomban részesülnek.
Mindhárom versenyforma minden korcsoportjának első három helyezettjének videófelvételét honlapunkon közzétesszük.
A verseny minden mozzanatában a járványügyi rendelkezéseknek megfelelően jártunk el remélve, hogy jövő évben a több mint húsz éves hagyománynak megfelelően megint találkozhatnak versenyzők, felkészítők, szervezők és az előadások iránt érdeklődő közönség.
A díjazottak felvételeit itt lehet megnézni.
A verseny támogatói: Bethlen Gábor Alap, Emberi Erőforrások Minisztériuma, Nemzetpolitikai Államtitkárság, Eötvös Loránd Tudományegyetem, Nemzeti Kulturális Alap, Communitas Alapítvány, Romániai Magyar Demokrata Szövetség, Sepsiszentgyörgy Helyi Tanácsa
KRIZA JÁNOS ORSZÁGOS BALLADAMONDÓ, BALLADAÉNEKLŐ ÉS MESEMONDÓ VERSENY, 2021 | DÍJAZOTTAK
ORSZÁGOS BALLADAMONDÓ VERSENY
BALLADAÉNEKLŐ VERSENY | V–VIII. osztályosok
BALLADAÉNEKLŐ VERSENY | IX–XII. osztályosok
ORSZÁGOS MESEMONDÓ VERSENY | EO–II. osztályosok
ORSZÁGOS MESEMONDÓ VERSENY | III–IV. osztályosok
ORSZÁGOS MESEMONDÓ VERSENY | V–VI. osztályosok
ORSZÁGOS MESEMONDÓ VERSENY | VII–VIII. osztály
ORSZÁGOS MESEMONDÓ VERSENY | IX–XII. osztály
I. díj
Molnár Júlia-Anna
Kőrösi Csoma Sándor Líceum, Kovászna, XI. osztály
Nánia Hanna
Nagy Mózes Elméleti Líceum, Kézdivásárhely, XII. osztály
II. díj
Debreceni Máté
Gheorghe Șincai Pedagógiai Líceum, Zilah, X. osztály
III. díj
Csata Dorottya
Bartók Béla Elméleti Líceum, Temesvár, IX. osztály
Dicséret
Jakab Nóra
Nagy Mózes Elméleti Líceum, Kézdivásárhely, IX. osztály
I. díj
Mátis Adrienn
Plugor Sándor Művészeti Líceum, Sepsiszentgyörgy, VIII. osztály
II. díj
Csóka Laura
Ady Endre Általános Iskola, Szilágylompért, VIII. osztály
III. díj
Szőcs Aletta-Noémi
Gyimesbükk, VIII. osztály
Dicséretek
Balázs Gergő
Székely Mikó Kollégium, Sepsiszentgyörgy, VII. osztály
Vajda Szilvia
Báthory István Általános Iskola, Medgyes, VII. osztály
Sebesi Renáta
Petres Kálmán Általnos Iskola, Jobbágytelke, VIII. osztály
I. díj
Laslău Gabriela-Cătălina
Buda/Klézse, XI. osztály
II. díj
Pál Orsolya Timea
Orbán Balázs Gimnázium, Székelykeresztúr, XI. osztály
III. díj
Balog Brigitta
Németh László Elméleti Líceum, Nagybánya, XI. osztály
Dicséretek
Kovács Sára
Székely Mikó Kollégium, Sepsiszentgyörgy, X. osztály
Pál Zsófia
Mikes Kelemen Elméleti Líceum, Sepsiszentgyörgy, X. osztály
Gál Dorottya
Benedek Elek Pedagógiai Líceum, Székelyudvarhely, XI. osztály
I. díj
Moldovai Hanna
S. Illyés Lajos Általános Iskola, Szováta, II. osztály
II. díj
Chevul Dóra
Báthory István Elméleti Líceum, Kolozsvár, I. osztály
III. díj
Doboly Szekeres Mátyás Attila
Plugor Sándor Művészeti Líceum, Sepsiszentgyörgy, II. osztály
Dicséretek
Kádár Kriszta Annamária
Kőrösi Csoma Sándor Líceum, Kovászna, ek. osztály
Gál-Jankó Dorka
1-es számú Általános Iskola, Zsobok, I. osztály
Dénes Lídia Maya
15-ös számú Általános Iskola, Brassó, I. osztály
Napsugár különdíjak
Ömböli Zsőfia
1-es számú Általános Iskola, Marosludas, II. osztály
Albert Anna Júlia
Tamási Áron Gimnázium, Székelyudvarhely, I. osztály
Csató Dávid
Aurel Vlaicu Általános Iskola, Arad, II. osztály
I. díj
Márton Lilla
Általános Iskola, Újszentes, III. osztály
II. díj
Nagy Lilla
Szacsvay Imre Általános Iskola, Nagyvárad, IV. osztály
III. díj
Remán Zippenfenig Botond
Zajzoni Rab István Elméleti Líceum, Négyfalu, III. osztály
Dicséretek
Bányai Erik
Németh László Elméleti Líceum, Nagybánya, III. osztály
Péli Lilla
Szikszai Lajos Általános Iskola, Szilágysámson, IV. osztály
Volfer Flóra
Kalazanci Szent József Római Katolikus Líceum, Nagykároly, III. osztály
Napsugár különdíjak
Darvay Nóra
Báthory István Elméleti Líceum, Kolozsvár, IV. osztály
Bálint Viktor
Kiss Ferenc Általános Iskola, Csíkmadaras, III. osztály
Kazup Tilda
Sárospataki Általános Iskola, Sárospatak, IV. osztály
I. díj
Szilveszter László
Jósika Miklós Általános Iskola, Etéd, VI. osztály
II. díj
Kolumbán-Portik Nóra
Fogarasy Mihály Általános Iskola, Gyergyószentmiklós, V. osztály
III. díj
Lénárt Nikolett
Kelemen Didák Általános Iskola, Kézdialmás, V. osztály
Dicséretek
Gál Hanna-Nóra
Művészeti Líceum, Nagyvárad, V. osztály
Kocsis-Feri Benjámin
1-es számú Szakképző Líceum, Sarmaság, VI. osztály
Maier Rebeka
George Coșbuc Általános Iskola, Marosvásárhely, VI. osztály
I. díj
Rancz-Gyárfás Gergő
Petőfi Sándor Általános Iskola, Kézdivásárhely, VIII. osztály
II. díj
Rancea Alex Krisztián
Báthory István Elméleti Líceum, Kolozsvár, VIII. osztály
III. díj
Viszlovszki Natália
1-es számú Általános Iskola, Désháza, VII. osztály
Dicséretek
Simon Timea
Bethlen Gábor Általános Iskola, Székelyudvarhely, VIII. osztály
Dávid Andreea Alexandra
Pusztina, VIII. osztály
I. díj
Moroianu Anna
Székely Mikó Kollégium, Sepsiszentgyörgy, XI. osztály
II. díj
Nagy Eszter
Báthory István Elméleti Líceum, Kolozsvár, XII. osztály
III. díj
Balogh Áron
Németh László Elméleti Líceum, Máramaros, X. osztály
Dicséret
Balázsi Dorka
Mikes Kelemen Elméleti Líceum, Sepsiszentgyörgy, X. osztály
Simonyi Zsigmond Helyesírási Verseny, országos döntő, 2021
2021. április 24.
A verseny támogatója:
Implom József Középiskolai Helyesírási Verseny | Kárpát-medencei döntő
Gyula, 2021. február 25–26.
Implom József Helyesírási Verseny középiskolásoknak,
országos döntő, 2021
Sepsiszentgyörgy, 2021. január 29.
A verseny támogatója:
Kriza János Országos Balladamondó, Balladaéneklő és Mesemondó Verseny, 2020
Beszámoló
Az Anyanyelvápolók Erdélyi Szövetsége 2000 áprilisában szervezett először balladamondó versenyt középiskolás diákoknak. A mesemondó versenyt a Napsugár javaslatára, a gyermeklap szerkesztőségével közösen indítottuk el, és 2002-től 2009-ig a Magyar Nyelv Napjai keretében szerveztük. 2010-ben a verseny történetében először találkozott a két népköltői történetmondó műfaj, a ballada és a népmese. 2013-tól pedig külön kategóriában megszervezzük a balladaéneklők versenyét is. A rendezvényt Kriza János népköltészet-gyűjtőről neveztük el.
A versenyre bejelentkezett diákoknak a magyar népköltészet gazdag kincsestárából kell válogatniuk, és ezáltal kapcsolatba kerülhetnek a magyarság szellemi örökségének értékes részével.
Sajnos az idei versenyt a járványügyi helyzet miatt nem szervezhettük a megszokott módon, ezért virtuális (online) versenyt hirdettünk.
A versenyt az Anyanyelvápolók Erdélyi Szövetsége (AESZ) és a Napsugár gyermeklap szervezte a megyei tanfelügyelőségek, tanárok, tanítók és szülők segítségével.
A mesemondó versenyen 0–XII. osztályosok vehettek részt egy szabadon választott népmesével. A két kisebb korosztálynak legfeljebb 3 perces, a középiskolásoknak legfeljebb 5 perces népmesét kellett elmondaniuk kellékek és színészi játék nélkül, árnyaltan, kifejezően, hitelesen, minél közelebb a népi mesemondók stílusához.
A balladamondó versenyre IX–XII. osztályosok, a balladaéneklő versenyre pedig V–XII. osztályosok jelentkezhettek. A versenyzőknek egy szabadon választott népballadát kellett előadniuk. A versenyzők az előadások videófelvételét juttatták el a szervezőknek értékelésre.
A megyékben szervezett előválogatás után az országos döntőre a meghirdetett három versenyformában 13 megyéből összesen 164 felvétel érkezett. A felvételeket a szervezők által felkért semleges zsűrik bírálták el.
Minden résztvevő emléklapot kap, a díjazottak oklevélben és könyvjutalomban részesülnek.
Mindhárom versenyforma minden korcsoportjának első három helyezettjének videófelvételét honlapunkon közzétesszük.
A verseny minden mozzanatában a járványügyi rendelkezéseknek megfelelően jártunk el remélve, hogy jövő évben a húsz éves hagyománynak megfelelően megint találkozhatnak versenyzők, felkészítők, szervezők és az előadások iránt érdeklődő közönség.
A díjazottak felvételeit itt lehet megnézni.
A verseny támogatói: Bethlen Gábor Alap, Emberi Erőforrások Minisztériuma, Nemzetpolitikai Államtitkárság, Nemzeti Kulturális Alap, Communitas Alapítvány, Romániai Magyar Demokrata Szövetség, Sepsiszentgyörgy Helyi Tanácsa
KRIZA JÁNOS ORSZÁGOS BALLADAMONDÓ, BALLADAÉNEKLŐ ÉS MESEMONDÓ VERSENY, 2020 | DÍJAZOTTAK
ORSZÁGOS BALLADAMONDÓ VERSENY
BALLADAÉNEKLŐ VERSENY | V–VIII. osztályosok
BALLADAÉNEKLŐ VERSENY | IX–XII. osztályosok
ORSZÁGOS MESEMONDÓ VERSENY | EO–II. osztályosok
ORSZÁGOS MESEMONDÓ VERSENY | III–IV. osztályosok
ORSZÁGOS MESEMONDÓ VERSENY | V–VI. osztályosok
ORSZÁGOS MESEMONDÓ VERSENY | VII–VIII. osztály
ORSZÁGOS MESEMONDÓ VERSENY | IX–XII. osztály
I. díj
Debreceni Máté
Gheorghe Șincai Tanítóképző, Zilah, IX. osztály
Szilágyi Anna
Bolyai Farkas Elméleti Líceum, Marosvásárhely, XI. osztály
II. díj
Molnár Júlia-Anna
Kőrösi Csoma Sándor Líceum, Kovászna, X. osztály
III. díj
Nánia Hanna
Nagy Mózes Elméleti Líceum, Kézdivásárhely, XI. osztály
Dicséret
Szőcs Noémi
Bethlen Gábor Kollégium, Nagyenyed, XI. osztály
I. díj
Mátis Adrienn
Plugor Sándor Művészeti Líceum, Sepsiszentgyörgy, VII. osztály
II. díj
Hodor Balázs
Kun Kocsárd Általános Iskola, Ozsdola, VIII. osztály
III. díj
Péter Nóra
1-es számú Általános Iskola, Zabola, VIII. osztály
Dicséretek
Ceaus Martina
Áprily Lajos Főgimnázium, Brassó, V. osztály
Bacsó Ágnes
Művészeti Líceum, Nagyvárad, V. osztály
Balázs Gergő
Székely Mikó Kollégium, Sepsiszentgyörgy, V. osztály
Bodor Zsanett
Dani Gergely Általános Iskola, Gyimesbükk, VI. osztály
Gábor-Fikó Helga
Majláth Gusztáv Károly Általános Iskola, Gyimesközéplok, VII. osztály
I. díj
Balog Brigitta
Németh László Elméleti Líceum, Nagybánya, X. osztály
II. díj
Moldovai Dóra
Kőrösi Csoma Sándor Líceum, Kovászna, XI. osztály
III. díj
Laslau Gabriela
Buda, X. osztály
Dicséretek
Kovács Sára
Székely Mikó Kollégium, Sepsiszentgyörgy, IX. osztály
Szabó Abigél
Bartók Béla Elméleti Líceum, Temesvár, XII. osztály
Ráduly Gyopár
Áprily Lajos Főgimnázium, Brassó, X. osztály
I. díj
Bándi Brigitta
Szatmárnémeti, I. osztály
II. díj
Szabó Dávid
Dés, II. osztály
III. díj
Györfi Abigél
Gyergyóremete, II. osztály
Dicséretek
Remán Zippenfenig Botond
Négyfalu, II. osztály
Borbándi Rezeda
Torja, EO
Szabó Loránd
Szalárd, I. osztály
Patakfalvi-Nagy Eszter
Ótelek, II. osztály
Napsugár különdíjak
Nădejde-Benke Balázs
Kovászna, I. osztály
Cseke Júlia Laura
Kraszna, EO
Horváth Szivia Viktória
Arad, II. osztály
Varga Ákos
Zilah, I. osztály
I. díj
Juhász Pálma
Temesvár, III. osztály
II. díj
Cseke Anna
Marosvásárhely, III. osztály
III. díj
Endes Ábrahám Ákos
Csíkszereda, IV. osztály
Dicséretek
Bálint Bianca
Szatmárnémeti, IV. osztály
Nagy Lilla
Nagyvárad, III. osztály
Bíró Boglárka
Szováta, III. osztály
György Imola
Kolozsvár, III. osztály
Napsugár különdíjak
Benő Mátyás
Kolozsvár, III. osztály
Zsigmond Zoltán
Sepsiszentgyörgy, IV. osztály
Iakob Szabolcs Robert
Kolozsvár, IV. osztály
Kolumbán-Portik Nóra
Gyergyószentmiklós, IV. osztály
Kónya Ágota
Marosvásárhely, III. osztály
Diosán Bálint
Marosvásárhely, III. osztály
I. díj
Puskás Szabina
Gyulakuti Általános Iskola, Gyulakuta, V. osztály
II. díj
Fülöp Zsolna
Kőrösi Csoma Sándor Líceum, Kovászna, V. osztály
Kocsis-Feri Benjámin
1-es számú Szakképző Líceum, Sarmaság, V. osztály
III. díj
Remán-Zippenfenig Sarolta
Zajzoni Rab István Középiskola, Négyfalu, V. osztály
Máthé Nimród
Áprily Lajos Főgimnázium, Brassó, V. osztály
Székely Zsanett
Gyulakuti Általános Iskola, Gyulakuta, V. osztály
Dicséretek
Dull Anna
Mihai Eminescu Általnos Iskola, Zilah, V. osztály
Erős-Joó Kristóf
Lorántffy Zsuzsanna Református Gimnázium, Nagyvárad, VI. osztály
I. díj
Cseh Noémi
Jancsó Benedek Általános Iskola, Gelence, VIII. osztály
II. díj
Simon Tímea
Bethlen Gábor Általános Iskola, Székelyudvarhely, VII. osztály
III. díj
Rancz-Gyárfás Gergő
Petőfi Sándor Általános Iskola, Kézdivásárhely, VII. osztály
Dicséretek
Domokos Anita-Noémi
Simion Bărnuțiu Általános Iskola, Zilah, VII. osztály
Rancea Alex Krisztián
Báthory István Elméleti Líceum, Kolozsvár, VII. osztály
I. díj
Rancz-Gyárfás Hanna
Nagy Mózes Elméleti Líceum, Kézdivásárhely, XI. osztály
II. díj
Baconi Botond
Mikes Kelemen Elméleti Líceum, Sepsiszentgyörgy, XII. osztály
III. díj
Nagy Eszter
Báthory István Elméleti Líceum, Kolozsvár, XI. osztály
Dicséretek
Kocsis Bernadett
Kölcsey Ferenc Főgimnázium, Szatmárnémeti, X. osztály
Sebők Máté
Kölcsey Ferenc Főgimnázium, Szatmárnémeti, X. osztály
Implom József Középiskolai Helyesírási Verseny | Kárpát-medencei döntő
Gyula, 2020. február 27–29.
Implom József Helyesírási Verseny középiskolásoknak,
országos döntő, 2020
Sepsiszentgyörgy, 2020. január 30.–február 1.
Kriza János Országos Balladamondó, Balladaéneklő
és Mesemondó Verseny, 2019
Sepsiszentgyörgy, 2019. november 15–17.
KRIZA JÁNOS ORSZÁGOS BALLADAMONDÓ, BALLADAÉNEKLŐ ÉS MESEMONDÓ VERSENY, 2019 | EREDMÉNYEK
ORSZÁGOS BALLADAMONDÓ VERSENY
BALLADAÉNEKLŐ VERSENY | V–VIII. osztályosok
BALLADAÉNEKLŐ VERSENY | IX–XII. osztályosok
ORSZÁGOS MESEMONDÓ VERSENY | EK–II. osztályosok
ORSZÁGOS MESEMONDÓ VERSENY | III–IV. osztályosok
ORSZÁGOS MESEMONDÓ VERSENY | V–VI. osztályosok
ORSZÁGOS MESEMONDÓ VERSENY | VII–VIII. osztály
ORSZÁGOS MESEMONDÓ VERSENY | IX–XII. osztály
I. díj
Nánia Hanna
Nagy Mózes Elméleti Líceum, Kézdivásárhely, X. osztály
felkészítő: Nagy Tamás
II. díj
Boros Noémi
Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum, Szatmárnémeti, X. osztály
felkészítő: Szász Anikó
III. díj
Szilágyi Anna
Bolyai Farkas Elméleti Líceum, Marosvásárhely, X. osztály
felkészítő: Fekete Erzsébet
Dicséretek
Imre Zsanett Orsolya
Székely Mikó Kollégium, Sepsiszentgyörgy, X. osztály
fekészítő: Dobra Judit
Kósa-Székely Kincső
Áprily Lajos Főgimnázium, Brassó, X. osztály
fekészítő: Kis Edith
I. díj
Mátis Adrienn
Plugor Sándor Művészeti Líceum, Sepsiszentgyörgy, VI. osztály
felkészítő: Nyeste Miklós
II. díj
Györgyi Hajnal-Csillag
Berde Mózes Unitárius Gimnázium, Székelykeresztúr, VII. osztály
felkészítő: Nemes Annamária
III. díj
Krilek Tamara
Arany János Elméleti Líceum, Nagyszalonta, VIII. osztály
felkészítő: Lozsádi Ibolya
Dicséretek
Bíró Csenge
Berde Mózes Unitárius Gimnázium, Székelykeresztúr, VIII. osztály
felkészítő: Nemes Annamária
Geréb Ajnácska
Orbán Balázs Általános Iskola, Székelyudvarhely, VIII. osztály
felkészítő: Hajdó-Khell Noémi
Balázs Gergő
Székely Mikó Kollégium, Sepsiszentgyörgy, V. osztály
felészítő: Benedek Magdolna
I. díj
Vrencseán Anita
Nagy István Művészeti Líceum, Csíkszereda, IX. osztály
felkészítő: Dobos Krisztina, Biró Georgeta
II. díj
Szabó Abigél
Bartók Béla Elméleti Líceum, Temesvár, XI. osztály
felkészítő: Molnos Ildikó
III. díj
László Botond István
Református Kollégium, Kézdivásárhely, XII. osztály
felkészítő: Rancz-Gyárfás Zsuzsa
Dicséretek
Rejtő Dóra
Szent László Római Katolikus Teológiai Líceum, Nagyvárad, X. osztály
felkészítő: Póra Gabriella
Baranyi Tünde
Ady Endre Elméleti Líceum, Nagyvárad, XI. osztály
felkészítő tanár: Kirkósa Enikő
Pál Orsolya Timea
Orbán Balázs Gimnázium, Székelykeresztúr, IX. osztály
felkészítő tanár: Bálint Réka
Demeter Gyöngyi
Mikes Kelemen Elméleti Líceum, Sepsiszentgyörgy, XII. osztály
felkészítő: Török Katalin
I. díj
Sikó-Barabási Iringó
Báthory István Elméleti Líceum, Kolozsvár, I. osztály
tanító: Tóth Márta, Kiss Enikő
II. díj
Magyari Orsolya
Arany János Általános Iskola, Ajnád, II. osztály
tanító: Koncz Ottília
III. díj
Fridrik-Hegyes Dávid
2-es számú Általános Iskola, Pécska, II. osztály
tanító: Chira Ildikó Anna
Dicséretek
Nagy Lilla
Szacsvay Imre Általános Iskola, Nagyvárad, II. osztály
tanító: Nagy Judith
Nagy Virág
Gaál Mózes Általános Iskola, Barót, ek. osztály
tanító: Oláh-Ilkei Júlia
Györfi Abigél
Fráter György Általános Iskola, Gyergyóremete, I. osztály
tanító: Nagy Erzsébet
Balázs Bianka
Bethlen Gábor Kollégium, Nagyenyed, I. osztály
felkészítő: Mester Ágnes
Napsugár különdíjak
György Imola
János Zsigmond Unitárius Kollégium, Kolozsvár, II. osztály
tanító: Pálfi Levente
Péli Lilla
Szikszai Lajos Általános Iskola, Szilágysámson, II. osztály
tanító: Boda Emőke
Csüdör Hanna
Apor István Általános Iskola, Kézdiszentlélek, II. osztály
tanító: Marthi Erika
Gîrbea Edina Mária
Dani Gergely Általános Iskola, Gyimesbükk, II. osztály
tanító: Nagy-Galaczi Hajnal
Szabó Csongor
Simion Bărnuțiu Általános Iskola, Zilah, II. osztály
tanító: Szalai Erzsébet Ildikó
I. díj
Pătrânjel Viktória
Kőrösi Csoma Sándor Líceum, Kovászna, III. osztály
tanító: Székely Márta
II. díj
Földes Levente
Kun Kocsárd Általános Iskola, Ozsdola, IV. osztály
tanító: Páll Mária
III. díj
Bálint Bianca
Kölcsey Ferenc Főgimnázium, Szatmárnémeti, III. osztály
tanító: Sárosi Melinda
Dicséretek
Bacsó Anna
Vasile Breban Általános Iskola, Szilágyfőkeresztúr, IV. osztály
tanító: Tolnai Rozália
Csernát-Csiszér Eszter
Nicolae Bălcescu Általános Iskola, Marosvásárhely, III. osztály
tanító: Kusztos Melinda
Csúcs Dávid
Református Gimnázium, Szatmárnémeti, IV. osztály
tanító: Cuculeanu Andrea
Pályi-Kiss Zsófia
Báthory István Elméleti Líceum, Kolozsvár, IV. osztály
tanító: Kaszián Etelka, Szabó Gábor
Ráduly Boróka
Orbán Balázs Általános Iskola, Székelyudvarhely, III. osztály
felkészítő: Jakab Hajnal
Napsugár különdíjak
Juhász Ábel
Bartók Béla Elméleti Líceum, Temesvár, IV. osztály
tanító: Crepelca-Kovács Beatrix
Avram Sarah Tímea
Nicolae Iorga Általános Iskola, Nagybánya, IV. osztály
tanító: Molnár Klára
Szűcs Bálint
Nicolae Bălcescu Általános Iskola, Nagyvárad, III. osztály
tanító: Veszprémi Emőke
Rudolf Janka
Csiky Gergely Főgimnázium, Arad, IV. osztály
tanító: Khell Levente
Kolumbán-Portik Nóra
Fogarasy Mihály Általános Iskola, Gyergyószentmiklós, III. osztály
tanító: Antal Kinga
I. díj
Rancea Alex Krisztián
Báthory István Elméleti Líceum, Kolozsvár, VI. osztály
felkészítő: Kádár Réka Katalin
II. díj
Biró Jessica Médea
Általános Iskola, Magyarfalu, V. osztály
felkészítő: Kiss Csaba
III. díj
Bíró Boglárka
Kájoni János Általános Iskola, Csíkcsicsó, VI. osztály
felkészítő: Tóth Andrea
Dicséretek
Domokos Anita Noémi
Simion Bărnuțiu Általános Iskola, Zilah, VI. osztály
felkészítő : Pataki Ida
Németi Nóra
Bălcescu-Petőfi Általános Iskola, Szatmárnémeti, V. osztály
felkészítő: Hudák Mária
Erős-Joó Kristóf
Lorántffy Zsuzsanna Református Gimnázium, Nagyvárad, V. osztály
felkészítő: Szatmári Ildikó
Gyapai Barbara
Rákóczi Ferenc Általános Iskola, Szatmárnémeti, V. osztály
felkészítő: Rus Annamária
I. díj
Staharoczky Balázs
Nicolae Iorga Általános Iskola, Nagybánya, VII. osztály
felkészítő: Bálint Beáta
II. díj
Debreceni Máté
Simion Bărnuțiu Általános Iskola, Zilah, VIII. osztály
felkészítő : Pataki Ida
III. díj
Kádár-Tóth Gergő
Kós Károly Általános Iskola, Szamosardó, VII. osztály
felkészítő: Szabó Edina
Dicséretek
Gábor Márk
Kazinczy Ferenc Általános Iskola, Érsemjén, VII. osztály
felkészítő: Kiss Ilona Katalin
Szilágyi Regina
Szikszai Lajos Általános Iskola, Szilágysámson, VII. osztály
felkészítő: Almási István
Murzán Zoltán
Orbán Balázs Általános Iskola, Székelyudvarhely, VIII. osztály
felkészítő: András Teréz
I. díj
Rancz-Gyárfás Hanna
Nagy Mózes Elméleti Líceum, Kézdivásárhely, X. osztály
felkészítő: Nagy Tamá
II. díj
Misinszki Dávid
Gheorghe Șincai Pedagógiai Líceum, Zilah, IX. osztály
felkészítő: Kovács Tünde
III. díj
Moroianu Anna
Református Kollégium, Sepsiszentgyörgy, IX. osztály
felkészítő: Mágori Ágnes
Dicséretek
Kánya Réka
Szatmárnémeti Református Gimnázium, XI. osztály
felkészítő: Szilágyi Éva
Balogh Ádám
Hám János Római-Katolikus Teológiai Líceum, Szatmárnémeti, XII. osztály
felkészítő: Czier Andrea
Különdíj
Balley Ingrid
Palics (Vajdaság), XII. osztály
felkészítő tanár: Jónás Gabriella
A KŐRÖSI CSOMA SÁNDOR ANYANYELVI VETÉLKEDŐ DÍJAZOTTJAI:
I. DÍJ
Művészeti Szaklíceum, Marosvásárhely
A csapat neve: KÖNYVMOLYOK
Engel Soma, Gombocz Klára, Kommer Eszter
tanító: Póra Annamária
II. DÍJ
Traian Általános Iskola, Dicsőszentmárton
A csapat neve: SZÓLOVAGOK
Doszlop Tamás, Molnár Tamás, Szelcuzan Sára
tanító: Szász Irén
III. DÍJ
Református Kollégium, Kolozsvár
A csapat neve: REFIVERZUM
Borsos Ágota, Moldován Tamara, Püsök András
tanító: Szabó Ildikó Krisztina
DICSÉRETEK
10-es számú Általános Iskola, Szatmárnémeti
A csapat neve: NYELVŐRÖK
Cala Zselyke Dorottya, Erdei Jázmin Fanni, Kabos Réka
tanító: Reich Annamária
Kölcsey Ferenc Főgimnázium, Szatmárnémeti
A csapat neve: NEFELEJCSEK
Nagy Hanna, Karádi Flóra-Csenge, Lieb-Nemes Fanni
tanító: Wolf Henriette
Szacsvay Imre Általános Iskola, Nagyvárad
A csapat neve: SÜSÜ
Kiss-Mihály Eszter, Kovács Dávid István, Lukasak Zita
tanító: Szilágyi Mária
Váradi József Általános Iskola, Sepsiszentgyörgy
A csapat neve: KINCSKERESŐK
Kiss Zselyke Boglárka, Porzsolt Janka, Udvardi Iringó
tanító: Domokos Zsuzsa
NAPSUGÁR KÜLÖNDÍJAK
Lepedus Janka-díj
16-os számú Általános Iskola, Nagyvárad
A csapat neve: KÉSZ ÉSZ
Balló Ádám, Meleg Nóra, Nilgesz Irisz
tanító: Krasznai Tünde
Tamási Áron Gimnázium, Székelyudvarhely
A csapat neve: ÉNEKMONDÓK
Bokor Máté, Székely Ágnes, Szűcs-Olcsváry Zete
tanító: Szabó Zsuzsa
Liviu Rebreanu Általános Iskola, Marosvásárhely
A csapat neve: KINCSES
Fülöp Hanna Evelin, Ozsváth Ágota, Selyem Tamás
tanító: Barabás Enikő
Petőfi Sándor Általános Iskola, Kézdivásárhely
A csapat neve: SZÓKIMONDÓK
Bán Krisztián, Fazakas Anna Róza, Jakab Nóra
tanító: Füleki Katalin
Székely Mikó Kollégium, Sepsiszentgyörgy
A csapat neve: SZORGOS TOLLAK
Bujdosó Fruzsina, Fazakas Dorka, Szakács Eszter
tanító: Szakács Ágnes
Márton Áron Általános Iskola, Csíkszentdomokos
A csapat neve: VIRGONCOK
Albert Bence, Biró Katalin, Csíki Sára
tanító: Gáll Ida
Iuliu Maniu Általános Iskola, Zilah
A csapat neve: HEPEHUPA
Nagy Alexandra Fanni, Tőtős Janka Petra, Sepsi Olivér
tanító: Komáromi Judit
Németh László Elméleti Líceum, Nagybánya
A csapat neve: ARANYTULIPÁN
Csendes Ildikó, Pusztai Petra, Hitter Anna
tanító: Móré Éva
Áprily Lajos Főgimnázium, Brassó
A csapat neve: MESE
Albert Áron, Gáspár Hanna Krisztina, Székely-Mátéffy Anita
tanító: Kristóf Mária Enikő
Bethlen Gábor Kollégium, Nagyenyed
A csapat neve: UDVARI OKOSOK
Kűrti Lilla, Vass Eliza Brigitta, Székely István Attila
tanító: Alexa Mária
I. DÍJ
Liviu Rebreanu Általános Iskola, Marosvásárhely
A csapat neve: RÚNÁK ÁRNYÉKÁBAN
Nagy Szilvia Bella, Szabó Eszter, Tamás Kristóf
felkészítő tanár: Albert-Buzási Margit
II. DÍJ
Kőrösi Csoma Sándor Líceum, Kovászna
A csapat neve: SZÉKELY SZITAKÖTŐK
Ambrus Édua, Czilli Anna Klára, Gyerő József
felkészítő tanár: Czilli Aranka Ágota, Sikó Nóra Boglárka
III. DÍJ
Székely Mikó Kollégium, Sepsiszentgyörgy
A csapat neve: KÓRÉMUZSIKA
Krecht Hanna Regina, Pakucs-Damokos Karolina, Pénzes Botond Mátyás
felkészítő tanár: Kedves Laura Rita, Tókos Ibolya Lujza
DICSÉRETEK
Szacsvay Imre Általános Iskola, Nagyvárad
A csapat neve: ÉSZFOGAT
Kozma Kincső, Fazekas Anna Zsófia, Makai-Dimény Anna
felkészítő tanár: Kecse Gabriella
Mikes Kelemen Elméleti Líceum, Sepsiszentgyörgy
A csapat neve: Nyelvkutatók
Domokos Dorottya, Király Ármin, Mihály Hanna Andrea
felkészítő tanár: Kovács Anikó
I. DÍJ
Kőrösi Csoma Sándor Líceum, Kovászna
A csapat neve: DARDZSILINGI SZAK-ÁCSOK
Balogh Zoltán, Pap Gyopárka, Bersán Bernadett Andrea
felkészítő tanár: Molnár Juliánna
II. DÍJ
Segítő Mária Római Katolikus Teológiai Líceum, Csíkszereda
A csapat neve: CSÍKI NYELVŐRZŐK
Balog Ferenc, Kurkó Eszter, Kovács Karola
felkészítő tanár: Bogos Róbert
III. DÍJ
Mikes Kelemen Elméleti Líceum, Sepsiszentgyörgy
A csapat neve: JÓSZÓGYŰJTÖGETŐK
Albert-Nagy Noémi, Balló Ignác Norbert, Fazakas Lehel
felkészítő tanár: Török Katalin
DICSÉRET
Székely Mikó Kollégium, Sepsiszentgyörgy
A csapat neve: ZUVATOLÓK
Damokos Beatrix, Kotró-Kosztándi Anna, Tankó Karola
felkészítő tanár: Pénzes Ágnes, Dobra Judit
Kőrösi Csoma Sándor Anyanyelvi Vetélkedő, 2019
Nagyenyed, 2019. május 10–12.
Simonyi Zsigmond Helyesírási Verseny | Kárpát-medencei döntő
Budapest, 2019. május 24–26.
Simonyi Zsigmond Helyesírási Verseny | Országos döntő, 2019
Kolozsvár, 2019. március 29-31.
Implom József Középiskolai Helyesírási Verseny | Kárpát-medencei döntő
Gyula, 2019. március 1.
Implom József Középiskolai Helyesírási Verseny
Sepsiszentgyörgy, 2019. január 31.–február 2.
Kriza János Országos Balladamondó, Balladaéneklő és Mesemondó Verseny
Sepsiszentgyörgy, 2018. november 16–18.
Az Anyanyelvápolók Erdélyi Szövetsége hagyományszerűen minden év őszén megszervezte az országos balladamondó versenyt, amelyre középiskolák és szakközépiskolák diákjai nevezhettek be. 2010-ben, a verseny történetében először találkozott két népköltői történetmondó műfaj, a ballada és a népmese. A társítás sikeresnek bizonyult, 2018-ban kilencedik alkalommal szerveztük meg a rendezvényt, amely keretén belül 2013-tól külön versenykategóriaként kap helyet a balladaéneklő verseny. A rendezvényt Kriza János népköltészeti gyűjtőről neveztük el.
2018-ban november 16. és 18. között Sepsiszentgyörgyön szerveztük meg a verseny országos döntőjét, melyre 228 diák és tanár érkezett Erdély több településéről, és a szórványból is.
A versenyre bejelentkezett diákoknak a magyar népköltészet gazdag kincsestárából kell válogatniuk, és ezáltal kapcsolatba kerülhetnek a magyarság szellemi örökségének értékes részével. A vetélkedő által a balladamondás és éneklés napjainkban elhanyagolt előadói műfajának is híveket szerezhetünk.
Szombaton délelőtt a Székely Nemzeti Múzeum Bartók Béla Termében Oláh-Badi Cintia, a sepsiszentgyörgyi Plugor Sándor Művészeti Líceum diákja népdallal indította a megnyitót, majd Péter Sándor, a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségének háromszéki szervezete és egyben a versenybizottság elnöke köszöntötte az egybegyűlteket. Ezt követően Kocsis Annamária, Kovászna megyei tanfelügyelő szólt a résztvevőkhöz.
Idén 14 megyéből érkeztek diákok a vetélkedőre. A mesemondók elsőtől tizenkettedik osztályig öt életkori kategóriában versenyeztek a Székely Nemzeti Múzeumban, a Míves Házban, a Kónya Ádám Művelődési Házban, a Bod Péter Megyei Könyvtárban és a Magma Kortárs Művészeti Kiállítótérben, a IX–XII. osztályos balladamondók a Szent József Római Katolikus Plébánia közösségi termében, az V–XII. osztályos balladaéneklők pedig a Plugor Sándor Művészeti Líceumban mutatták be produkcióikat.
A verseny után a kis- és általános iskolások játszóházas foglalkozáson, a középiskolások, a kísérő tanárok és a zsűri filmvetítésen és a rendezővel való beszélgetésen vettek részt (Az év lagzija (dokumentumfilm), rendező: Bán József, a sztánai V. Nemzetközi Népismereti Filmszemle, a Kaptár – Dokumentumfilm-szemle és a 7. Docuart Fest díjazott filmje).
A vasárnapi díjkiosztó ünnepségen a különböző kategóriák zsűritagjai pár szóban értékelték a versenyt, a díjazások után az első helyezettek előadásában elhangoztak a nyertes mesék, illetve balladák.
KRIZA JÁNOS ORSZÁGOS BALLADAMONDÓ, BALLADAÉNEKLŐ ÉS MESEMONDÓ VERSENY | EREDMÉNYEK
ORSZÁGOS BALLADAMONDÓ VERSENY
BALLADAÉNEKLŐ VERSENY | V–VIII. osztályosok
BALLADAÉNEKLŐ VERSENY | IX–XII. osztályosok
ORSZÁGOS MESEMONDÓ VERSENY | EK–II. osztályosok
ORSZÁGOS MESEMONDÓ VERSENY | III–IV. osztályosok
ORSZÁGOS MESEMONDÓ VERSENY | V–VI. osztályosok
ORSZÁGOS MESEMONDÓ VERSENY | VII–VIII. osztály
ORSZÁGOS MESEMONDÓ VERSENY | IX–XII. osztály
I. díj
Szilágyi Anna
Bolyai Farkas Elméleti Líceum, Marosvásárhely, IX. osztály
felkészítő: Fekete Erzsébet
II. díj
Naphegyi-Boldis Zsuzsanna
Iosif Vulcan Főgimnázium, Nagyvárad, XI. osztály
felkészítő: Nagy Enikő
III. díj
Volosin Csenge
Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum, Szatmárnémeti, X. osztály
felkészítő: Heinrich Andrea
Dicséretek
Molnár Gergely
Kőrösi Csoma Sándor Líceum, Kovászna, XI. osztály
fekészítő: Molnár Juliánna
Varga Gergő
Mircea Eliade Főgimnázium, Segesvár, XII. osztály
fekészítő: Fodor Gyöngyi
I. díj
Máthé Gyopár Bíborka
Dr. Palló Imre Művészeti Szakközépiskola, Székelyudvarhely, VII. osztály
felkészítő: Máthé Melinda
II. díj
Geréb Ajnácska
Orbán Balázs Általános Iskola, Székelyudvarhely, VII. osztály
felkészítő: Hajdó Noémi
III. díj
Biró Csenge
Berde Mózes Unitárius Gimnázium, Székelykeresztúr, VII. osztály
felkészítő: Nemes Annamária
Dicséretek
Fábián Katalin
Orbán Balázs Általános Iskola, Székelyudvarhely, VIII. osztály
felkészítő: Hajdó Noémi
Pál Orsolya Tímea
Petőfi Sándor Általános Iskola, Székelykeresztúr, VIII. osztály
felkészítő: Kacsó Anna Juliánna
László Délia Stefánia
Klézsei Általános Iskola, Klézse, V. osztály
felészítő: Istók Angéla
I. díj
Rejtő Dóra
Szent László Római Katolikus Teológiai Líceum, Nagyvárad, IX. osztály
felkészítő: Konrád Ildikó
II. díj
Szabó Abigél
Bartók Béla Elméleti Líceum, Temesvár, X. osztály
felkészítő: Molnos Ildikó
III. díj
Baranyi Tünde
Ady Endre Elméleti Líceum, Nagyvárad, X. osztály
felkészítő: Kirkósa Enikő, Szalay Fatima
Dicséretek
Fejér Eszter
Dr. Palló Imre Művészeti Szakközépiskola, Székelyudvarhely, XI. osztály
felkészítő: Goró Mária
Pácsi Árpád
Mircea Eliade Főgimnázium, Segesvár, X. osztály
felkészítő: Fodor Gyöngyi
I. díj
Pătrânjel Viktória
Kőrösi Csoma Sándor Líceum, Kovászna, II. osztály
tanító: Székely Márta
II. díj
Bokos Hunor
Felsőbányai Műszaki Iskola, Felsőbánya, II. osztály
tanító: Laurán Angéla
III. díj
Székely Johanna
1. sz. Szakképző Líceum, Sarmaság, II. osztály
tanító: Kocsis Gabriella
Dicséretek
Szabó Csongor
Simion Bărnuțiu Általános Iskola, Zilah, I. osztály
tanító: Szalai Erzsébet Ildikó
Csiszér Zenkő
Dr. Gelei József Általános Iskola, Árkos, I. osztály
tanító: Berde Éva
Piroska Krisztina
Trefán Leonárd Általános Iskola, Kézdiszentkereszt, előkészítő osztály
tanító: Lénárt Piroska
Vitus Bulbuk Áron
János Zsigmond Unitárius Kollégium, Kolozsvár, I. osztály
felkészítő: Varga Gabriella
Napsugár különdíjak
Tamás-Péter Dorka
Lorántffy Zsuzsanna Református Líceum, Nagyvárad, I. osztály
tanító: Soós Orsolya
Fridrik-Hegyes Dávid
2. sz. Általános Iskola, Pécska, I. osztály
tanító: Chira Ildikó Anna
Györfi Abigél
Fráter György Általános Iskola, Gyergyóremete, előkészítő osztály
tanító: Nagy Erzsébet
Csorvási Panka
Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum, Szatmárnémeti, II. osztály
tanító: Leiti Mónika
Hegyi Krisztián
Agyagfalvi Általános Iskola, II. osztály
tanító: Nagy Abigél
I. díj
Földes Levente
Kun Kocsárd Általános Iskola, Ozsdola, III. osztály
tanító: Páll Mária
II. díj
Kocsis-Feri Benjámin
1. sz. Szakképző Líceum, Sarmaság, III. osztály
tanító: Dari Erika
III. díj
Lévay Mira Eszter
Nicolae Iorga Általános Iskola, Nagybánya, III. osztály
tanító: Molnár Klára
Dicséretek
Lakó Csenge
Orbán Balázs Általános Iskola, Székelyudvarhely, III. osztály
tanító: Imre Ibolya
Németi Nóra
Bălcescu-Petőfi Általános Iskola, Szatmárnémeti, IV. osztály
tanító: János Erzsébet
Ferencz Ilka
Bethlen Gábor Általános Iskola, Gyergyószárhely, III. osztály
tanító: Ádám Erzsébet
Székely Zsanett
Szent György Technológiai Líceum, Erdőszentgyörgy, III. osztály
tanító: Kacsó Melinda
Szilveszter László
Jósika Miklós Általános Iskola, Etéd, III. osztály
felkészítő: Mére Erika
Napsugár különdíjak
Borbély Adolf
Rigmányi Általános Iskola, III. osztály
tanító: Barabás Ibolya
Dull Anna
Szilágyfőkeresztúri Általános Iskola, III. osztály
tanító: Tolnai Rozália
Juhász Ábel
Bartók Béla Elméleti Líceum, Temesvár, III. osztály
tanító: Stan Orsolya
Remán-Zippenfenig Sarolta
Zajzoni Rab István Elméleti Líceum, Négyfalu, III. osztály
tanító: Székely Edit
Veress Nóra
Ady Endre Elméleti Líceum, Bukarest, IV. osztály
tanító: Demény Timea
I. díj
Simon Tímea
Bethlen Gábor Általános Iskola, Székelyudvarhely, V. osztály
felkészítő: László Krisztina, Kányádi Csilla, Simon Gyöngyike
II. díj
Gyurka Andrea Krisztina
Külsőrekecsini Általános Iskola, V. osztály
felkészítő: Majzik-Daczó Kinga
III. díj
Szabó Bernadett Lidia
1. sz. Általános Iskola, Szilágybagos, VI. osztály
felkészítő: Bogdan Elena
Dicséretek
Rancz-Gyárfás Gergő
Petőfi Sándor Általános Iskola, Kézdivásárhely, V. osztály
felkészítő : Fazakas Enikő
Cseh Vanda
Horváth János Elméleti Líceum, Margitta, V. osztály
felkészítő: Almási Judit
Gálfalvi Dalma Borbála
Kádár Márton Általános Iskola, Mezőpanit, V. osztály
felkészítő: György Csilla
Csata Dorottya
Bartók Béla Elméleti Líceum, Temesvár, VI. osztály
felkészítő: Bakó Ágnes
I. díj
Debreceni Máté
Simion Bărnuțiu Általános Iskola, Zilah, VII. osztály
felkészítő: Pataki Ida
II. díj
Császár Balázs
Zöld Péter Általános Iskola, Madéfalva, VII. osztály
felkészítő: Máté Sándor, Abos Magdolna
III. díj
Bodó Dávid
Kádár Márton Általános Iskola, Mezőpanit, VIII. osztály
felkészítő: Timár Ida
Dicséretek
Farkas Jánoska
Külsőrekecsini Általános Iskola, VIII. osztály
felkészítő: Porundi Alina Celina
Bányai Roni Szilárd
Nicolae Iorga Általános Iskola, Nagybánya, VIII. osztály
felkészítő: Bálint Beáta
Balogh Áron
Nicolae Iorga Általános Iskola, Nagybánya, VII. osztály
felkészítő: Bálint Beáta
Bier Viktória Anita
Simonyi Imre Általános Iskola, Arad, VII. osztály
felkészítő: Horváth Karolina
I. díj
Liszkai Krisztián
Kölcsey Ferenc Főgimnázium, Szatmárnémeti, X. osztály
felkészítő: Bagosi Ilona
II. díj
Rancz-Gyárfás Hanna
Nagy Mózes Elméleti Líceum, Kézdivásárhely, IX. osztály
felkészítő: Nagy-Babos Tamás
III. díj
Balogh Ádám
Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum, Szatmárnémeti, XI. osztály
felkészítő: Czier Andrea
Dicséretek
Kánya Réka
Szatmárnémeti Református Gimnázium, X. osztály
felkészítő: Szilágyi Éva
Molnár Angéla Szilvia
Bethlen Gábor Kollégium, Nagyenyed, IX. osztály
felkészítő: Fodor Brigitta